şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • istanbuldan kars'a giden, numarasız vagonunda insana 2.dünya savaşını hatırlatan görüntüler sunan(insanlar içine doldurulmuş gibi), tcddnin ucuz bi tarife uyguladığı tren.
 • ankara'dan sonra elektrikli lokomotifin, yerini mazotlu lokomotife bırakmasına hasta oluyorum bu trende
 • bugun eski dosyalari kurcalarken konuyla ilgili kenara not aldigim girmemi bekleyen yarim entry'mi buldum.. yarim haliyle de olsa koyayim diyorum:

  ozellikle bayramlarda kullanilmamasi gereken, insanin icinde bazi degerleri olduren, psikolojik ve fiziksel baski araci.. bold yazayim: **asla binmeyin!**

  eger hali hazirda bindiyseniz sizin icin fazla yapacak bir$ey yok. aramiza ho$geldiniz.

  di$aridan alelade bir tren gibi gorunse de kapi agzinda bekleyen 150 ki$iye yakla$tikca camlara yapi$mi$ yuzler rahatlikla secilebilir hale geliyor. o 150 ki$inin tek bir vagona teker teker girdigini gorup "yuh nasil sigariz biz buna" deseniz de doga mucizesi midir sigiyorsunuz.

  iceri girdiginizde vagona girebilmeniz pek mumkun degil. genelde koridorda, aradaki korugun cikardigi cin i$kencesi seslerini dinleyerek yolculuk etmeniz gerekiyor. eger yol arkada$iniz yoksa benim gibi iyilik olsun diye gridle$tirilmi$ kapi ustu panelindeki kareleri sayabilirsiniz. (bkz: 41336)

  tuvaletlerin bir kismi "arizali" etiketiyle kitlenmi$ olabiliyor. lavabo'lara 5-6 ki$i sigmak mumkun. lavabolar enfrarujlu degil bir pedal sistemiyle cali$iyor. pedala basinca su geliyor ciddi teknoloji.

  kapilarin nasil kirilacagini merak ederseniz asilmaniz yeterli. hemen sag altta bir "oyle kirilmaz" diyen bir office xp ataci beliriyor.

  gideceginiz yere varana kadar ayakta duracaginizi farzedip ona gore bir konum secin. okuyacak bir$eylerin yardimi olabilir. cuzdan, canta gibi degerli e$yalari guvene almakta fayda var kolayca caldirmak mumkun.
 • yakın bir deneyim yaşamak istiyorsanız eskişehirden burdura gitmek için pamukkale ekspresini deneyin, numarasız alın demiyorum zaten numaralı bulamazsınız.
 • tcdd'nin yüzkarası, koltuğunuzda otururken üzerinize çuval veya leğen düşebilecek, binbir türlü iğrenç kokuyu duyabileceğiniz, tuvaletlerine girdikten sonra cesaret madalyası alabileceğiniz, süper-hırt kondüktörleri olan, yavaş ötesi giden, ekpress demeye bin şahit, kars'a 2.5 günde gidebileceğiniz yegane işkence aracı.
 • the last express kokuyor, aman allahım diye izlemeye başladığım ancak akabinde koşar adım uzaklaştığım film. hatunlar pek fevkalade ama ayrı bir başlığın konusu.
 • tcdd'nin 1800 kusur kilometrelik maraton treni. yaydigi kesif bok kokusu ve eski tip vagonlariyla bir ulasim saheseri. ama yigidi oldur hakkini yeme, neredeyse beles denecek kadar da ucuz.
 • 4 kişi ile bi kusetli kompartmanını kapatıp(zaten max. 4 kişilik satıyolardı onların biletlerini),33 saat boyunca konforun tavanlarında bi yolculuga ev sahipligi yapmıs tren.kompartmanda icmeye baslayıp,alkolunuz bitince,yemekli vagona gidip orada devam ediyosunuz* icmeye.zaten baska turlu yol bitmiyor.alkolu,kumarı,muhabbeti ile beni benden almıs bi 1000kusur km.i anılarıma gommustur
 • bahsedildiği gibi bayram zamanı istanbul'a geli$ tam bir kabustur. vagon araları en tenha yerler olacak fakat zamanla 4 ki$i durulabilecek yere 10 ki$i sıkı$mak durumunda kalmı$ olacaksınız. o gruptan biri sigara yaktığında ise nefes alma $ansınız sıfıra yakla$acaktır. bir de trenin içindeki o koyunumsu koku durumu iyice dayanılmaz kılacaktır.
  insanlar kendi ağırlıklarının 10 katı yükle bindiklerinden, tren hem yava$ hareket eder hem de istasyonlarda uzun süre kalır. hafta boyunca her gün izmit'e gidip gelmenin ardından cuma ak$amı ayakta 2 saat yapılan bu yolculuk ömürden çalar.
  normal zamanlarda ise kompartımanda oturup karslı, vanlı amca/dedelerle muhabbet ederek, ikramda bulundukları $eyleri yiyerek içerek, kimse yoksa ı$ıkları kapatıp uyuyarak yol sıkılmadan geçer. bindiğinizde, 6'lı kompartımanda uyuyan bir aile görmek en doğal $ey olacaktır. insanlar o kadar rahattır ki piknik tüpüyle pilav ısıtıp ikram etmekten çekinmez.
 • her sabah 08.35'de (bazen dakik olamıyor) haydarpaşa'dan kalkıp izmit, bilecik, eskişehir, ankara, kayseri, sivas, erzincan ve erzurum üzerinden kars'a giden tren. ist-eskişehir arası en ucuz 2. tren (en ucuzu tam olarak eskişehir'in merkezinden geçmeyen yani enveriye'den geçen meram expresi sanırım) (bkz: enveriye) numaralı kısımları rahat sayılır gerçi hiç bayramda gitmedim ama... sadece yolun bazı kısımlarında biraz sarsıntı yaşatıyo ve bu trenden 2 saat sonra kalkmış tren yarım saat önce varıyo eskişehir'e böyle de bişey var...
hesabın var mı? giriş yap