şükela:  tümü | bugün
  • efenim doğu ekspresi ile kars turu son zamanlarda aşırı ilgi çekmeye başladı. bu durumda da bilet bulmakla ilgili sıkıntıların ardı arkası kesilmedi. konuyla ilgili interrail türkiye resmi facebook sayfasındaki iletiyi aynen aktarıyorum:

dostlar selam

öncelikle biz; bu güzel ülkenin dört bir yanını karış karış gezmek, bu diyarın toprağına bir damla su katabilmek için, dişinden tırnağından ayırdıklarını öğrenci haliyle biriktirmeye çalışan, birbirine sevgi, saygı, ve içten dostluklarla bağlı gezgin okulu bir aileyiz.

kars trenine bilet bulamadiginizi biliyoruz. sebeplerini konusmak gerekirse

edit:

asagidaki iletisim numaralarina atilacak mail ya da sikayet taslagi linktedir

https://docs.google.com/…ytewvhvarqmzpp0yw/viewform

karsrail 2013’ te trene binip cay icmeye gidip gelme etkinligiydi. 2017’ de ise ayni ruhunu korumak adiyla geleneksel gezimiz yapilmak istenmistir. karşılaştığımız durum ise neredeyse boyumuza ulaşan o çantalardan daha fazla yük oldu.

her yıl düzenli olarak aile bireylerimizden bir çoğu ile birlikte düzenlediğimiz kimi zaman çocuklara oyuncak taşıdığımız, kimi zaman eksikleri olan bölge okullarına el birliği ile yardım ettiğimiz kars etkinliğine, turizm firmalarının etik ve usüle uygun olmayan şekilde kars trenindeki tüm biletleri önceden kapatması sebebiyle, çoğu arkadaşımız, dostlarimiz gidemiyor. 14 bine yakin karsrail basvuru formu doldurulmustur. fakat gidebilecek insan sayisi sorumlular yuzunden 150-200 u gecmemektedir.

gorsellerde paylastigimiz durumlardan dolayi kars’a giden, orada yasayan vatandaslar dahil hic kimse bilet alamamaktadir.

yine gorsellerde gordugunuz gibi, firmalar 2 gunluk turlari ucuk fiyatlara satmaktadir. firmalarin ucuk fiyatlara satmasi bizi cok ilgilendirmese de bu firmalarin yasal tarihlerin disinda 3 ay sonraya nasil tren kapatabildiklerini ogrenmek istiyoruz. 15 gun, 1 ay once satisa cikmasi, goruntulenmesi gereken biletler nereye gidiyor kimlere satiliyor ?
    gidis gelis 100 tl’ ye alinabilecek biletler nasil 1500 tl’ ye sattiriliyor.

yine ekteki gorsellerde gorundugu gibi 24:00’ te satisa konulan biletler 30 sn icerisinde kim tarafindan satin alinabilmektedir.

bu sene yapmayi planladigimiz karsrail gezilerinin hepsini iptal ettigimizi bildirmek istiyoruz. binlerce insan gitmiyorsa, bizim gitmemizin bir anlami olmadigini bildirmek istiyoruz. suanda bilet alabilmeyi basarmis tum dostlarimiza iyi seyahatler diliyoruz.kars halki sizi guzel sekilde kucaklayacaktir. her sene bize destek olan sn. kars belediye baskani murtaza karacanta ve kars halkina tesekkur ederiz ınsanlarin gezi hevesini kiran, cok kolay sekilde yasal saatte alinmasi gereken biletleri onceden baskalarina rezerve eden, insanlari zor durumda birakan sorumlulari kiniyoruz.

bu konuda başta sn. ulaştırma bakanımız ahmet arslan olmak üzere, tüm tcdd yetkililerden yardım, destek ve içtenlik bekliyor, yolları, insanları ve o güzide şehirleri bu kadar seven insanlardan bu beraberliği yok etmemelerini diliyoruz. ve biletlerin normal prosedur geregi, yasal saatinde internet sitesinden ya da giselerden halka acilmasini talep ediyoruz.

bu konuda butun sosyal medya gruplarindan ve seyahat onceligi olan gezi bloggerlarindan, dostlarimizdan destek bekledigimizi bildirmek istiyoruz.

sikayet edebilecegimiz ve hakkimizi arayabilecegimiz bazi ıletisim numaralari.

sizden ricamiz sadece birkac dakikamizi alacak duyuru metnini bu iletisim adreslerine yollamanizdir.

sozluk linki

http://gezginsozluk.org/…kiniyoruz-kampanyasi-39795

edit:

asagidaki iletisim numaralarina atilacak mail ya da sikayet taslagi linktedir

https://docs.google.com/…ytewvhvarqmzpp0yw/viewform

•tcdd iletişim adresleri

-tcdd taşımacılık genel müdürlüğü: 0312 309 05 15

-ercankonrat@tcddtasimacilik.gov.tr

-mustafaorman@tcddtasimacilik.gov.tr

-tcdd whatsapp hattı: 0 (507) 321 82 33

-tcdd twitter adresi: http://twitter.com/tcddemiryollari

twitter.com/tcddtasimacilik

•haber kanalları whatsapp hatları

-habertürk : 0532 165 01 15

-kanal d : 0530 930 04 91

-fox : 0542 370 45 45

-show tv: 0536 266 90 00

atv: 0505 165 88 88

ntv: 0532 306 30 30
  • ya bazen ülkemden insanımdan öylesine umut kesiyorum ve tiksiniyorum ki...

tanım: insanı hayattan soğutan rezalet.
  • kars'ın çöp dağına dönmemesi adına yaşanan güzel gelişmelerden biri.

anladığım kadarıyla her sene yoğun talep alan bir tren seyahatinin biletleri önceden tur şirketleri tarafından satın alınmış. şimdi de normal fiyatının çok üstünde interrailci ergenlere kakalamaya çalışıyorlar.

siz önce gezip tozduğunuz yerleri temiz bırakmayı öğrenin. bu bürokratik işlerle sonra ilgilenirsiniz.

(bkz: interrail türkiye rezaleti)

hatırlayalım
  • tcdd kars biletlerinin acentalara peşkeş çekilmesi şeklinde benim de açtığım başlık. daha çok ilgi çekmeli.
  • vay vay sosyal demokrat hukuk devleti vay vay bir milyon km hızlı tren yapsanız ne olur dostum hak hukuk adalet olmadıktan benim vatandaşım doğru fiyata kimseye haraç ödemeden yolculuk edemedikten sonra
  • yukarıdaki entrylerde tcdd yıllardır bu boş vagonlarla sefer yaptı da görmediniz şimdi birkaç cool kişi bunu yaptı ve meşhur etti diye mi gözünüzde değerlendi diye söylüyor

sn yazar ! devlet ve tcdd, doğu ekspresi reklamını yaptı da biz mi öğrenmemezlik ve binmemezlik yaptık ? evet ya , youtuberlardan ve gezi blog sayfalarında gördüm.
    madem devlet zarar ediyordu. o zaman böyle güzel bir tren yolculuğunun kamu binalarındaki broşürler, tv ve gazeteler ile reklamını yapsaydı.

evet arkadaşım şimdi keşfettik ve bunu yaşamak istiyoruz.

devlet ne yapacak peki ?

1. bu fırsatçı turizm acentelerine karşı uçağa biniş modeli uygulayacak. sadece tek bir kimlikle 1 kişilik bilet alınacak ve kimlikte görünen kişinin trene binmesine izin verilecek. böylece tek kişi üzerinde birden fazla bilet alınamaz ve kimse başkasını yerine trene binemez

2. tcdd sefer sayılarını ve eğer mümkünse vagon sayılarını arttırmalı. çünkü arz - talep ilişkisi.
  • 20 ocak tarihli biletler, sabah 08.20 itibariyle satışa açıldı ve nanosaniyeler içinde yataklı biletleri tükenmişti. (bkz: yersen)

devletin içinde olduğu hangi iş var ki, adamını bulmadan yaptırılabilsin. acenteler de adamını bulmuşlardır, belki de havuz yapmışlardır, al gülüm ver gülüm.
  • biletlerinde bir oyun dönmektedir.

doğu ekspresi'nin yataklı vagon biletleri bir süredir satışa sunulur sunulmaz tükeniyor. turizm şirketleri 1200 lira ile 2000 lira arasında 'karsrail' tur paketi satıyor.

http://www.reelhaber.com/…si-nde-bilet-oyunu/14166/
  • bir haftadır bilet bulamıyorum ne yazık ki. sitede anında tükeniyor nasıl oluyor bu durum?
  • aynı dertten ben de muzdaribim. kaç gündür belki yakalarım diyorum ama olmuyor. interrail daha evvel durumu gündeme getirdi. sanırım bazı acenteler türlü dolapla biletleri yasal satış tarihinin çok öncesinden kapatıp kendileri satmaya başlamışlar.

ben de girdim baktım o acentelerden birinin sitesine gecen yıl toplamda 500 civarı bi paraya mal olan dört günlük gezim bu yıl 1500 lira olmuş. bu 500 liraya istanbul-ankara gidiş dönüş otobüs biletlerim de dahildi düşünün artık.

neyse interrail ekibi olayı ulaştırma bakanına kadar taşıdı ve bildigim kadarıyla da bakan bey de müdahil olup meseleye el attı. tam çözüldü evet dediğimiz anda ise yine aynı şey. maalesef alamıyoruz biletleri. yine bi dolap dönüyor ya bakalım sonunda ne çıkacak.

üzülerek izliyoruz olanları zira insanımızın büyük bir kısmı maalesef üçkağıtçı, rantçı, dolandırıcı olmuş...