şükela:  tümü | bugün
 • birkaç yıldır artarak devam eden kış turizmidir.

  devamında kars'ın güzellikleri ile başbaşa kalırsınız.
 • son zamanlarda çevremden çok duyduğum gezidir. özellikle gençler arasında ucuz oluşundan dolayı yaygın gördüğüm kadarıyla. fakat engel olamıyorum, aklıma umut sarıkaya'nın doğa değil gümüşhane karikatürü geliyor bu gezi fikrini ne zaman duysam
 • türkiyede yapabileceğiniz f/p oranı en yüksek gezidir. gidiş dönüş 100 tl gibi bir rakama getirmekle beraber karsın ucuz konaklaması ve mutfağından da faydalanabilirsiniz. tren yolculuğu ve ani, çıldır, sarıkamış, kars merkezi gibi doğa ve mimari güzelliklerden bahsetmiyorum bile.
 • bkz
 • mükemmel bir seyahattir. tekrar tekrar yapmak istediğim tadına doyamadığım seyahat.(bkz: #67026587)
 • (bkz: hop eğleniyor muyuz gençler hoppaaa)

  (bkz: evet eğleniehebhehebhebhebhebhe)

  eğlenşyoruhznasmd.

  eğleniyoruz demek istedi o. hebhebhebdbejdnjen.

  dir.
 • karsa çok yakın yerde yaşayan biri olarak.

  tren yolculuğunu bilmem ama..
  kişisel olarak danışacaklara daha detaylı bilgi vermekle birlikte bir kaç
  tavsiye.. görüş vb şeysim olacak.

  ortalama veya iyi otel kısaca konaklamak için kişi başı 100 iki veya üç kişiyseniz ortalama günlük 150 300 gözden çıkarmak gerekir.

  buna kahvaltı dahil oteller.
  çeltikov gibi katerina köşkü (orjinal adını alıp eski binada baltık mimarısına sadık kalınsada gerçek katerine av köşkü sarıkamıştadır)

  her ne ise.
  12 havari kilisesi. ki çevresinde 500 metre karede yani 4 tane cami olmasına rağmen ince bıyıklılar tarafından cami yapılıp. mimber halı kilim sarmak suretiyle namaza açılmış gerçek sanatsal bir yapı. kenarda kalesi. harakani türbesi.. vb şeyler işte. neyse yoruldum. az gizemli olsun detayları soracakları öpüyorum özelden.
 • milyarlık fotoğraf makinesini alan bireyin vakit kaybetmeden çıktığı gezi. üşengeç kişiler makineyi alıp vapur kıçı artisti oluyor. üşengeç olmayanlar ise doğu ekspresine binip yol boyu deklanşöre basıyor, kars'a indiklerinde birkaç saat durup hemen geri dönüyorlar.
 • ankara'dan 24 saatte kars'a varip tatilinizi baslatabiliyormussunuz..

  olum 24 saat trende lan..oha aq.. yemin ediyorum hastayim hepinize..
 • kız arkadaşımla birlikte yaptığımız gezidir. hayatımda yaptığım en güzel yolculuklardan biriydi.

  yapacak olanlara verebileceğim tavsiyeler:

  - yola çıkmadan önce yargılarınızı yıkın. kars'ta gerek insanlara, gerekse mimariye aşık olacaksınız. ben ocak soğunda bu kadar iç ısıtan insanlarla tanışmadım başka yerde.

  - tren yolculuğu yaklaşık 25 saat sürüyor. yolda karnınız haliyle acıkacak. tren'de yemekli vagon olsa da yemek bitebiliyor, ya da sürekli oraya para vermek insanlara cazip gelmeyebiliyor. yanınızda sandviç, ekmek arası vs. yapabileceğiniz şeyler bulunsun. zaten 2 kişilik oda tuttuysanız bir buzdolabınız da olacak.

  - biz vagon görevlisiyle yolculuğun başında tanıştık, sohbet ettik, pek de iyi anlaştık. düzenli bir biçimde bize halimizi sormaya, bir ihtiyacımız olup olmadığını sormaya gelmeye başladı. sıcacık çaylar da ikram etti. o görevliler çok uzun süreler yolda oluyorlar ve her zaman da konuşacakları birini bulamayabiliyorlar. siz konuşun, inanın çok hoşlarına gidiyor, ve harika yol hikayeleri barındırıyorlar.

  - ankara'dan yola çıktıysanız sabah çok erken kalkın, çünkü en güzel manzaralar güneşin ilk doğduğu saatlerde görünüyor.

  - kars'a yaklaşırken gözünüz dışarda olsun, biz hayatımızın ilk tilkisini öyle gördük :)

  - taksiler ani harabeleri ya da çıldır gölünden birine gitmek için 150 lira, ikisine gitmek için 300 lira talebinde bulunuyor. ancak belediye geçtiğimiz aylarda ani için bir servis koymuş, fiyatı gidiş geliş 10 lira. taksiye dünyanın parasını vermeyin, o servisi kullanın. biz gittiğimizde servis yalnızca bizim için kalkmıştı.

  - kaz ve hangel yemeden dönmeyin. hanımeli restoranı önerdiler bize, ev hanımı ablaların yaptığı muhteşem yemekler var. ayrıca sahibinin eşi (şimdi ismini anımsayamıyorum beyefendinin) çok kibar bir beyefendi, ve isteğimizi kırmayıp çok güzel bir akordeon dinletisi yaptı bizim için.

  merak ettiği bir şey olan olursa keyifle yanıt verebilirim.

  fotoğraf 1
  fotoğraf 2
  fotoğraf 3
  trenden kısa video

  not: video kalitesini pek koruyamadım, bilmiyorum pek öyle işlerle uğraşmayı.