şükela:  tümü | bugün
 • kadercilik'in ön planda oldugu bir düşünce sistemidir... gelen olaylari tanri'nin takdirine bağlarlar, fazla kafaya takmazlar... bu yüzden doğu'da kalp kiriz az görülür, otuz sene başta kalan devlet adamlari ise her köşe başinda vardir...
  ahmet abi enflasyon artmiş yine?
  takdir-i ilahi olm dokunma bozarsin
 • nereye göre doğu felsefesi...
 • "bilen konuşmayandır, konuşansa bilgisiz." anlayışında.
  bazı insanların konuşmaya gereksinimleri daha azdır. onlar iç seslerle sürdürüler diyalogları. daha dikkatli, daha gözlemci ve soğukkanlıdırlar. bunların çoğu erdemin vârisleridir*, ama kimileri de kendilerini eğiterek* kazanmışlardır* bunu*. (bkz: batı felsefesi).
 • çoğunlukla batılıların reddettiği şey. (bkz: doğuda felsefe yoktur)
 • (bkz: tao)
 • batı dünyası için sonuç önemlidir. birşeyi nasıl yaptığın sorun diğildir. başarılıysan başarılısındır, bir becerin vardır önemli olan budur. yaptığın işin sonuçlarıyla beğeni görürsün.
  çocukların hayallerinde bile birşeyler olmak vardır (pilot, astronot, doktor,bruce lee...), bizlerde hayal kurarız, hayallerimizde birşeylerde çok iyi olduğumuzu düşleriz.
  doğu felsefesinde ise birşeylerdeiyi olmaktan çok geldiğin yere nasıl geldiğine o yolda ilerlerken yaptıklarına saygı duyulur. doğu felsefesinde hiçbirşeyin sınırı yoktur, yapılan herşey bir sonuca ulaşmak için değildir sonucun kendisi uğraşınız üzerinde çizdiğiniz yoldur. bu yüzdendir ki dövüş sanatlarının çoğunda "do" yani yol kelimesine yer verilmiştir.

  (bkz: aikido)
  (bkz: kendo)
  (bkz: jeet kune do)
  ve
  (bkz: go)
 • bati gitgide karmasiklasir dogu ise once karmasiklasir sonra basitlesir ozune doner. bi isi hic bilmeyen nasil susarsa bir isi cok bilende hep susar. bir isi sadece az bilen cok konusur. batida amac ne oldugunuzdur basarilarinizdir baskalarindan ne kadar ustun oldugunuzdur. batida hep bir hirs rekabet vardir doguda ise alisveris vardir. batida ne kadar cabuk ve az eforla tepeye ulasirsaniz o kadar "cool" sunuzdur. en basitinden "matrix" filmine bakiniz "neo" efendi su anda resmi olarak 4000 farkli teknige (el kol figurleri degil teknik ogreti preying mantis, shaolin gibi)
  zamaninda ise her koyun ayri bir teknigi olurkene ve bunlardan birtanesini ogrenmek cok siki bir calismayla hayat boyu sursede neo vesselam yaklasik 10 saatte incigini cincigini ogrenmis ve i know kung fu seklinde bir laf etmistir oysa zerre kilini oynatmamis o buyuk felsefeden skim pay ogrenmemistir bizde "waaay super is beee keske bizdede olsa boyle bi teknoloji bi gun gidip 100 dolar verip dovus sanatlarinin kralini ogrenirdik" diye hayal kurardik

  tamam sonucta "the matrix" bir film ama batili bakis acisini cok guzel gostermektedir.ve ayrica satranc ile go arasinda cok onemli bir fark vardir satranc her zaman daha karmasiklasirken go zamanla basitlesir (tabii burdaki anlattigim basitlik oyunun yumusamasidir. oysa satranc gittikce vahsilesen bir oyundur iki "p" nin go oynamasi ise gayet bariscil gecer). "go" cular ozune doner kendini anlarken satranccilar her daim daha karmasik oyunlar cikarir.

  iki bakis acisininda kendine gore guclu ve zayif yonleri vardir. biri digerinden ustun demek gereksizdir biri toplumsalligi savunurken digeri benmerkezci bir yapi izler. birinde amac en iyi olmakken digerinde kendini tanimaktir.birtanesi buyuk "rockstar"lar uretirken digeri "kodo" gibi buyuk ve disiplinin somutlasmis seklini ortaya sunan olusumlar sunar. biri bircok dovus sanatinda oldugu gibi gelenegin hat safhada oldugu seyler ortaya koyarken digeri isyankar surekli degisen surekli gelisen (boks gibi) seyler sunmustur. birtanesinde tip surekli ilerleme (bazende yanlislarla) doludur digerinde ise tip yaklasik 3000 senedir bir degisiklik gostermemistir. ama biri kotu digeri iyi demek yersizdir ikiside oldugu gibidir ve birbirini tamamlayicidir. yin-yang gibi zit ve tamamlayici.
 • - dusunmek, yalnizca bir kivilcim, fikir ise bu kivilcimdan dogan ates, bunu gerceklestirmek ise bu atesten cikan bir yangindir.

  - hic kimseye gerektiginden fazla saygi gosterme, cunku bir gun ummadigin sekilde saygisizlik gorebilirsin.

  - bedeniniz bir yerde olabilir ama dusunceler orada olmak zorunda degildir.

  - kimseye gereginden fala guvenme ve yogun duygular besleme. cunku her seyin sonunda kaybetme ihtimali mevcuttur.

  - sebepsiz sana ilgi gosteren varsa onu kontrol altina almayi dene, iste o zaman sana gercek yuzunu gosterir.

  - herkesin fikrini dinle fakat tam anlamiyla benimseme yoksa bir muddet sonra onlarin kolesi olursun.

  - kin tutma; ama sakin unutma.

  - hatayi bagislamayi ogren. herkesin ikinci bir sansa ihtiyaci avrdir.

  - basarinla ovunme ama onu herkesle paylas.

  - herkesin guzel yanlarini gor ama hicbir zaman etkilenmemeye calis. cunku bir cok guzellik sahtedir.

  - basit seylerle mutlu olmayi bil. baskalarini da mutlu etmeye calis. unutma ki senin icin onemsiz olan bir baskasi icin onemlidir.

  - zihnini dinle, unutma ki o senin en buyuk silahindir.

  - bildiklerinin tumunu kimseye anlatma. her zaman herkesten ustun bir yanin olsun.

  - herkesle arandaki seviyeyi koru. bu bir ufuk cizgisi kadar ince fakat belirgin olsun.

  - yenilgi yere dusmek, zafer ise dustugun zaman ayaga kalkabilmektir.
 • batı felsefesi insanı yüceltirken doğu evren ve doğa ekseninde merkezlenir. bir börtü böceğin, bir at kestanesinin var oluşuna önem verir. maddeciliğin aksine doğuda spiritüellik baskındır. form ve tasvirden ziyade öz ve içerikle anlam aranır. insan sadece bu bütünde bir parçadır.

  ps: işbu entryde yazar, japon doğululuğundan feyz aldığı birtakım ögeleri kendince aktarmış bulunmuştur.
 • batili tarz egitim sistemi aldigimizdan midir nedir, ne lisede ne de universitede anlatilmayan felsefedir. varsa yoksa aristoteles,platon.