şükela:  tümü | bugün
 • 1602 yılında doğu hindistan kumpanyasının kurulmasıyla hollandalılar güneydoğu asya'da tüm baharat ticaretini ele geçirmeyi ve rakiplerini devre dışı bırakmaya teşebbüs ettiler. bu süreç hollandalılar için her ne kadar olumlu seyretse de güneydoğu asya için tam tersi olmuştur. doğu hindistan kumpanyası, modern şirkerin gelişiminde büyük bir dönüm noktası olan ıngiliz doğu hindistan kumpanyasının ardından ikinci avrupalı anonim şirketti ve sonradan avrupanın sınai büyükmesinde çok büyük bir rol üstlenecekti. şirket aynı zamanda savaş açıp kendi ordusu olan ve toprakları sömürgeleştirme gücüne sahip ikinci şirketti.

  kaynak: fall of nations
 • 18.yy ingiliz imparatorluğun çelik bileği olan cihanı şumul kumpanya.
  çin’den londraya 23 milyon kilo çay yaptağı taşıyordu. muazzam karlar etmesi cabası.
  yaprak karşılığında ne mi sarıyorladı.
  tabi ki “afyon”
  gümüş=afyon=çay
 • 1720'lere kadar en önemli ithalat kalemi ipek iken onun yerine zamanla çay almıştır. çayı şimdiki gibi düşünmemek lazım. çay, kahve ve çikolata en az ipek kadar zengin sınıfın tüketebildiği ürünlerdi. şarap da diğer kalemlerinden biriydi.
  bu kumpanyanın hissedarları aynı zamanda avrupa bankalarındaki mevduatların yarısından fazlasına sahiptiler.
  ne derler bilirsiniz: top, topu. para, parayı çeker.
 • bu isimde çeşitli şirketler olsa ilki 1602 yılında hollandalılar tarafından kurulan vereenigde oostindische compagnie'dir.
 • hindistan’ı fetheden şirkettir.

  hindistan ingiltere devleti tarafından değil, bir şirket tarafından fethedilmiş, ancak 100 yıl sonra ingiltere askeri güçle sözkonusu şirketten yönetimi alabilmiştir.
 • bir sömürge şirketi. ama şu var. hindistan'ın entelektüel yönü gelişmişse bunu ingiliz sömürgecilere borçludur. yoksa bu hint toplumu bugün tamanen sıfır olurdu.

  biraz bir şeyler oluyorsa bunu geçmişteki efendilerine borçlular. maalesef.