şükela:  tümü | bugün soru sor
 • karadenizin doğusu
 • karadeniz bölgesi genelinde, laz nüfusu barındıran tek bölüm.
 • turkiye'nin cay yetistirilen tek yoresi.
 • yesil ve sarp tepeler, tepelerin orasina burasina serpistirilmis evler, oksijen deposu yaylalar, matrak ve catlak insanlar, bol tereyagi basilmis leziz yemekler, gelsin caylar gitsin findiklar, bir yagmur yagip bir gunes acmalar diyari. gidilesi, gorulesi, yasanasi.
 • giresun-trabzon-rize-artvin şehirlerini kapsayan ve yeşilin, mavinin ve doğadaki diğer renklerin göz alırcasına karşınıza çıktığı bölge.
 • toprak dağılımı açısından ülkenin en şanssız bölgelerinden biri..
  yapı itibariyle toprakları çok parçalıdır,bu da modern tarımın gereği olan makinelerin tarımda layığıyla kullanımını engeller-ki bu da verimi düşüren önemli bir etmendir.
  ayrıca miras yolu ile toprakların iyice bölünmesiyle tarlalar iyice bölük pörçük ve verimsiz hale bürünebilmektedir.toprağı geçimine yetmeyen varisler de gayri ihtiyari olarak göçe zorlanmaktadır..

  görüldüğü gibi "bok var da terkediyorlar memleketlerini" düşüncesi yanlıştır..halbuki tüm toprakları bir şekilde birleştiren kooperatifler kurulsa ülke adına çok hayırlı bir iş yapılmış olur,göçler bir seviyeye kadar engellenir,tarım gelişir..
 • koyu mavi bir denize dökülen yeşil bitki örtüsü olduğunu görmüş idim bir zamanlar ama bu gidişimde yapımı büyük ölçüde ilerlemiş karadeniz sahil yolunun neden olduğu doğa katliamı karşısında direnecek pek bir gücü kalmamış olduğunu gözlemlediğimiz bölgemizdir burası.

  denize paralel uzanan dağlar nedeni ile dar sahil şeridi, estetikten yoksun manasız apartmanlar silsilesi şeklinde muhtelif sultanbeyli versiyonları şeklinde tezahür etmiştir üstelik.

  denize dökülen her bir ırmak, çay ya da dere boyunca mutlaka o akarsuyu kirletecek bir tesis özenle konuşlandırılmış.

  dağların denize bakan yamaçları inadına yeşil ama dağların hemen arkası fena halde kurak ve dahi çorak.

  yaylalar olağanüstü, gezip görülecek tonla yer var; sümela manastırı, karaca mağarası, uzungöl, ayder yaylası, ovit geçidi, kafkasör yaylası, ikizdere gibi muhteşem hazineleri içinde barındırıyor. sahil şeridi beş para etmez (aslında paha biçilemez bir hazine de ne yazık ki içine özenle edilmiş), kendinizi mutlaka yukarılara atmalısınız özellikle de insan ayağının bu aralar pek basmadığı noktalarda pek çok eski eserle karşılaşıp küçük dilinizi yutabiliyorsunuz.

  eski rum evlerini, kıyıda köşede, bir dağbaşında hasbelkader kalmış dini yapıları gördükçe bir zamanlar burada nasıl şahane bir yaşam kültürünün varolduğunu görüp bi ara kendinizi kaybedip "acaba rum pontus imparatorluğu'nun yeniden canlanması için rumların çabalarını destekleyip gönüllü çalışmalarda mı bulunsam da şu bölge yeniden o görkemli günlerine kavuşsa" diye gaflet ve dalalet içine düşebiliyor ama sonra elbet bir gün benim insanım da etik ve estetik değerlerin önemini kavrar da şu bölgeyi yeniden adama çevirir diyerek kendinizi toparlıyorsunuz.

  yöre halkının parası pulu yerinde, bunu kıyıya, dimdik dağlara, akıllarına esen her yere diktikleri on ya da yirmi katlı sultanbeyli apartmanlarından çok kolaylıkla anlayabiliyorsunuz.

  kadınlar sırtlarında kocaman ot yığınları ya da çalı çırpılarla dolaşıyorlar yol kenarlarında, kimbilir yolun gözükmeyen yerlerinde daha ne kadar çok çalışıyorlardır.

  ama insanı hayat dolu, aceleci, yardımsever; tabi tuhafı, tembeli, art niyetlisi her yerde olduğu gibi orada da var ama genel olarak son derece neşeli bir çizgideler.

  gezmek için en iyi başlangıç noktası trabzon'a uçakla ulaşıp oradan bir araba kiralayarak kıyı köşe didik didik dolaşmak.

  vakti ve imkanı olanlar mutlaka hopa'ya kadar uzanıp sarp sınır kapısından günübirlik de olsa çıkmalı ve batum'u görerek aslında ülkemizde nasıl şehirler yaratmamız gerektiğini görüp kendilerini kahretmeli, belki de ders almalılar...

  velhasıl kelam, ülkemizin turistik olmayan en güzel turistik bölgesidir doğu karadeniz.
 • abartisiz; turkiye'nin en a$îk olunasi cografi bolgesidir. ye$il ve mavinin binbir degi$ik tonunu gormek icin birebirdir, sadece gidenler gorenler bilir.
 • giderek yok olan, denizi doldurularak iğrenç bir yol yapılan, sıvasız evlerle dolan, bozuk yapılaşmaya en güzel örnek olarak gösterilen, her görüldügünde insanı daha da kahreden doğa cinayetlerine sahne olan, bu haliyle bile insana huzur vermeyi başaran bölge.
 • rize pazar merkezli otobüs firması...