şükela:  tümü | bugün
  • doğu içe dönüktür, batı dışa. doğu kültürü soyut değerler üzerine inşa edildiğinden, dejenerasyona, suistimale ve taklitçiliğe çok müsaittir. batı kültüründeki yüzeysellik ve pragmatik atmosfer ise insanı varoluşsal anlamda boşlukta hissettirir...

(bkz: doğu sanatı vs batı sanatı)
  • okuduğumda çok gülmüştüm; daha çok uzak doğu ve orta doğu dersek:
    bir iş için japon davranış şekli : "eğer biri bunu yapabiliyorsa, ben de yapabilirim. eğer kimse yapamıyorsa,
    ben yapmalıyım."
    bir iş için orta doğulu davranış şekli : "wallahi eğer biri yapabiliyorsa, bırak yapsın. eğer kimse yapamıyorsa,
    ya-habibi ben nasıl yapabilirim?"
  • ikinci örnekle birincinin yegane farkı, birinde hesaplar ayrı ayrı ödenip aynı eve gidilirken ikincisinde hesabı tek kişi ödeyip ayrı evlere gidilecek olmasıdır.
    (bkz: hesabı erkeğe kilitlemek)
  • batı kültüründe düello vardır, doğu kültüründe ise pusu şeklinde katkı verilebilecek karşılaştırmadır...
  • sentezinden zeval gelmeyen iki kültürün, bin yılların geyiği bir şekilde karşılaştırılmasıdır.
  • "doğu; gönülün, aşkın, hayalin vatanıdır.
    batı; aklın, tekniğin, realitenin vatanı."*
  • doğu kültüründe kadınlar daha oturaklıyken batı kültüründe yetişmiş olanlar daha cazgır oluyor. ya da tam tersi.

misal:

cemile = oturaklı
    carolin = cazgır

(bkz: öyle bir geçer zaman ki)

edit: hanımlık ve cazgırlıktan kastım dırdırcılık değil cüretkarlıktır. örneğin kocasını aldatıp başka adamla kaçma cüretkarlığına batılı kadınlar doğulu kadınlardan daha fazla sahiptir. tabi bu doğulu kadın yozlaşmadan öncesine ait bir durum ve tespit.
  • doğu kültürü eleştiriye kapalıdır, hakaret olarak algılar. batı kültürü eleştiriye daha açıktır, kendi kendileriyle dalga geçebiliyorlar.
  • kleo : hocam bana su konuda yardimci olabilir misiniz ?
    prof : yani neden bu konuda bilgi almak istiyordun? ozgecmisini yolla bakalim bir. sen kimin ogrencisiydin? hocan ne diyor bu konuda? bik bik bik bik bik .

kleo: prof. can you help me about that subject? i think that my knowledge a bit weak about that.
    prof: sure ! what you would like to learn?
    kleo : ??? do you want to see my cv?
    prof: no. why ?
    kleo: maybe you would like to get information about me. what else . i dont know this this and this .
    prof: we should choose a book for you mabe this one is good ( oturmus benim bilgisayarimda ariyor) . ok this two book is good. when you study this part we can arrange an appointment to study together ok? let me know
    kleo: thanks.
  • dünyanın en büyük geyiğidir. (ahanda tanım)
    doğu kültürü, batı kültürüymüş. doğu ne, batı ne lan? doğu neresi, çin mi, japonya mı, hindistan mı, arabistan mı? batı neresi? amerika mı yoksa avrupa mı? rusya mesela ne tarafta kalıyor? japonlar hem doğulu, hem batılı gibi. peki israil? güney amerika? güney afrika?

bir takım kurgulanmış kimlikler, tüm dünya kültürlerini iki grupta toplamak için. burçların dünyadaki tüm insanları 12 gruba ayırmasından bile daha budalaca. doğu aşkın vatanıymış, sizin aşkınız kaç para eder, veronalı romeo ile juliet'in yanında. batı eşittir akıl diyoruz, nazizm'den envai çeşit new age dinine ne kadar saçma kepazelik varsa burada batı olarak görülen coğrafyadan çıkıyor. batı kültürü, doğu kültürü farkı tamamen geyik ve demagojiden ibarettir. çünkü böyle iki dev kültür kategorisi yok. kültür bir ülke içinde bölgeden bölgeye, vilayetten vilayete büyük farklılıklar gösteren bir kavram, türkiye'de pontus ile kürdistan'ın, yunanistan'da mora ile batı trakya'nın, fransa'da brötonya ile provence'ın kültürü taban tabana zıttır.