şükela:  tümü | bugün
 • simdilerde herkesin terorist diye saga sola salldirmanin moda oldugu su zamanda çinin terorist ilan edip kıyıma girdigi sanssız topraklar ve onun yardıma muhtac halkı.
 • "sherqiy türkistan";asyanin ortasinda, ipek yolunun uzerinde yer alan, tibet, mogolistan, rusya, özbekistan ve kirgizistan'in komsusu, taklamakan colunu yaninda kashar,ili,korla,hotan,turpan,çöuçek,altay ve aksu gibi baslica uygur nahiyeleri barindiran,dogalgaz, petrol, uranyum ve kömür gibi önemli yeralti zenginliklerine sahip, bir asirdir ozgurluk mucadelesi veren devlettir. bayragi, yasayan diger iki türk ulusu (kirim tatarlari,gagavuzlar) ile birlikte gökbayraktir.bassehri dihua (urumci) dir, yaygin sekilde kullanilan dil, bir türkce lehcesi olan uygur turkcesidir. uygurlarin disinda, özbek, tatar,mancur ve kirgiz azinliklarda, dogu turkistan'da yasamaktadir.

  dogu turkistan, gunumuzde "soykirim" ve "asimilisyon"u politikalarini en siddetli bicimde yasayan ulkedir. 1949'da iktidarda bulunan maonun, stalin tarafindan da desteklenen (rusya'da ayni soykirim-isgal plani uygulanmis; tatarlar, özbekler, azeriler, hakaslar, tuvalilar, kirgizlar, hatta rus yahudiler ve stanilist görüsün karsisinda duran ruslar da toplama kapmlarinda katledilmistir (bkz: gulag) ) isgal politikasi bugun halen devam etmekte, hapis ve toplama kamplarinda binlerce tutsak kisi, yargisiz infazla katledilmekte, evlere baskin yapilmakta, genc nufus toplanmakta, uygur halkinin bagimsizlik ve kendi kaderini tayin etme hakki elinden alinmaktadir.

  cin iskencesi ismiyle anilan uygulamalar:
  01. soğuk hava deposu cezası vermek
  02. kolay doğum cezası vermek
  03. kollektif kürtaj cezası vermek
  04. el, ayak ve gözleri bağlayıp suya atmak
  05. kamyonların arkasına bağlayıp sürükleyerek öldürmek
  06. diri diri gömerek öldürmek
  07. mahkumun tırnakları arasına çivi çakmak
  08. calisma kamplarinda ölene kadar calistirmak
  09. kışın mahkumları kar üstüne oturtmak
  10. cinsiyet uzuvlarına domuz kılı sokmak
  11. serçe kızgın demir çubuk sokmak
  12. cesedin yanına bağlayarak bir gün bekletmek
  13. ağız ve buruna kostik veya diğer asitler dökmek
  14. insanların üzerlerinden kamyonlar geçirip ezmek
  15. boyuna tel bağlayıp elektrik vermek
  16. kendi kendine defin cezası,

  dogu turkistan halkina göz dagi vermek ve onlari kirmak üzere, mevcut yonetimlerin basvurduklari yontemlerden sadece birkacidir.

  mevcut yontemler disinda, uygurlara yönelik uygulanan özel yasalar (mecburi kürtaj ve zorunlu dogum kontrol yasalari), dogu turkistan siniri icinde yapilan "nükleer denemeler", dogu turkistan topraklarinda yeni yerlesim bölgeleri acilmasi buraya "cin" göclerinin tertibi ile "imtiyaz" sahibi bir topluluk yaratmak (egitim, kamu isleri, saglik gibi konularla ilgili sosyal kurumlarda cogunlugu ele gecirmek), bolgenin demografik yapisinda degisiklik yaratarak (1942’de bölgedeki uygurlar nüfusun %78’ini oluştururken, bugün bu oran %48’dir), bölge halki üzerinde "baski" kurmak, belli sayida kisinin ikâmet edebilecegi "pilot" sehirlerin kurulmasiyla birlikte yönetimin-idarenin daha kolay denetlebilmesi ve mevcut halkin parcalanmasi saglamak gibi "bir halk nasil yok edilir" sorusunun cevabi olarak karsimizda duran , "uluslarasi toplum" (bm, abd,avrupa toplulugu ve tabii ki türkiye) un hicbir zaman ilgilenmedigi,yardim etmedigi,tibet,mogolistan,cecenya, filistin ve filipinler gibi ülkelerle ayni kaderi paylasan yurt.

  bu uygulamalara sistemli olarak devam edilmesi, "terörizme karsi sert mücadele" (büyük temizleme, devleti bölmeye calisanlar, teröristler) basligi altinda yürütülmektedir ki, "terörizme karsi mucadele"yi sürdükdüklerini , dünya'da "insan haklari" ve "demokrasi" adina savastiklarini soylelenlerin soykirim uyguluyor olmasi da rastlanti degil, gercegin kendisidir.

  1998 yilinda, dogu turkistan'da milyonlarca uygurlu katledilmis ve hâlâ soykirim devam ediyorken, türkiye hükümetince onaylanan gizli bir genelgeyle , "sincan-uygur özerk bölgesi"nin `cin halk cumhuriyeti devletinin bir parcasi oldugu, toprak butunlugune saygi ilkesi cercevesinde uygur türklerinin, türkiye cumhuriyeti sinirlari icinde gösterilerini kisitlanmasi karar verilmis, cin halk cumhuriyeti ile ticari anlasmalarla "ekonomik" baglarin guclendirilmesi gerekliligi savunulmus, bagimsizlik mucadelesi terörist faaliyetler kapsaminda degerlendirilmis, ve cin halk cumhuriyeti basbakanina "devlet nisani" verilmistir. 2002'de , devlet oportünizmin dibe vurdugu bir dönemde (tank ihalesi,imf vs), mevcut ticari anlasmalarin devami karar verilerek, dogu turkistan ile ilgili dis politika siyasetinde bir degisiklik yapilmamistir.

  998 yilinda, mesut yilmaz baskanligin onaylanan gizli genelgede, tepki toplayan maddelerden biri de dogu turkistan bayraginin kullaniminin t.c. sinirlari icinde yasaklanmasidir ki, istanbul - göztepe, esenler ve bagcilarda gökbayrak evlerde ve sokaklarda dalgalandirilmaktadir.

  not :
  1 - sincan-uygur özerk bolgesi ismi (kazanilmis topraklar?) isgalciler ve isbirlikcileri tarafindan kullanilir
  2 - 999 yili icinde, 10.000 uygurlu tutuklanmis, 9000'i hapse mahkum olmus, 3500'üde idam edilmistir ve cogu iskenceye maruz kalmistir.
  3 - 997 gulca'da yasanan olaylar neticesinde, 1500 üzerinde uygurlu kayip olmustur.
  4 - 2001 yilinda, bogazla ilgili anlasmalara aykiri olmasina ragmen, cin savas gemisi varyagin, ticari anlasmalar nedeniyle istanbul bogazindan gecisine izin verilmistir.
 • çin için kaybedilmemesi gereken önemli bir hammadde kaynağı olan ülke.

  çin'in,halka karşı yaptığı insan hakları ihlallerini ve zulmü gizlemek için uluslararası arenada öne sürdüğü iddiasına göre "çin topraklarının bir parçası olduğu" yer.

  oysa tarihi kaynaklar bu iddiayı yalanlamaktadır. bunların başında çinlilerin, diğer milletlerden kendilerine karşı yönelen saldırıları engellemek için inşa ettikleri çin seddi gelmektedir. tarihte ilk defa çinliler ile bölgede yaşayan diğer milletler arasındaki resmi sınırı bu set oluşturmuştur. ve doğu türkistan çin'in tarihi sınırları olarak kabul edilen bu setin dışında kalmaktadır.
  ayrıca, doğu türkistan'da bol miktarda bulunan yeşim taşının adı ile anılan yeşim kapısı'nın çeşitli kaynaklarda çin'in en batı sınırı olarak kabul edildiği aktarılmaktadır. doğu türkistan'a açılan bu kapının, çin'in batıdaki en uç noktası olarak kabul edildiğini dile getiren kaynaklardan birisi 1939 yılında şanghay'da basılan new china atlas (yeni çin atlası) isimli bir çin kaynağıdır.
 • abd himayesinde sürgünde parlementosu kurulan devlet. her zamanki gibi sessiz sedasiz takipte basinimiz.
  (bkz: surgunde dogu turkistan hukumeti)
  http://www.uygur.org/
 • her günün asra bedel olduğu yer*
 • artik bir anayasalari da var , okumak isteyenler için :

  http://erkinyurt.org/…me=news&file=article&sid=1102
 • kavimler göçüne katılmamış türklerin ülkesi.
 • turktur, turk kalacaktir.
  mhp ilce te$kilati / 1070 - hazar batisi
hesabın var mı? giriş yap