şükela:  tümü | bugün soru sor
 • doğubatı'nın yayınevi. son birkaç yıl içinde başta giambattista vico'nun yeni bilim'i ve werner sombart'ın burjuva'sı olmak üzere epey iyi çeviriler yayınladılar. tarih vakfı yayınları ile birlikte son yılların en kaliteli çalışan yayınevlerinden biri.
 • (bkz: doğu batı)
 • 27. odtü uluslararası bahar şenliğinde dinlediğim müzik grubu. türk sanat müziği, rebetiko ve rus şarkıları çaldılar. eğlenceli müzik yapan bir gruptur kendileri. daha çok dinleyebilsek keşke.

  bir de şöyle amatör kayıtlarının olduğu bir link varmış efendim:

  dogubati
 • doğu ile batı'nın arasında, sağ ile solun, yerlilikle evrenselciliğin, telifle tercümenin, sahte bir entelektüalizmle sahiciliğin arasında, "müstakil" olmak isterken "tarafsız" kalmış bir yayınevidir. türkiye'nin en esaslı yayınevlerinden birisi olma potansiyeli vardır; ancak bu potansiyeli, bu "tarafsız" kalma hâline kurban vermektedir. doğu batı, itibarını kibrine siper etmiş "büyük" yayınevlerine inat, eleştiren, eleştirilen, türkiye'de düşünce hayatına "müdahil" olan ve onu etkileyen yetkin bir "okul" olabilecekken; memleketin mekteplilerinin, alaylılarının, aydınlarının, yarı-aydınlarının arada sırada uğradığı, ama hiçbir zaman birbiriyle muhabbet etmediği, kavga etmediği, yani birbirine “dokunmadığı” bir mekândır. akşam olunca herkesin kendi mahallesine döndüğü, mimarisi güzel, façası düzgün; ama heyecanı eksik, donuklaşmaya başlamış bir mekân…
 • ankara'da kızılay tarafındaki yerlerinde sizi güleryüzle karsilayacak persolleri ve birisi burnu havada birisi çok canayakın olmak üzere iki kedisi olan, ayrıca çok güzel kitapları aynı güzellikteki çeviriler ve daha güzel fiyatlara satan yayınevi.
 • çağdaş sosyoloji kuramları alanındaki boşluğun doldurulmasını sağlayan değerli yayınevi.
  (bkz: çağdaş sosyoloji kuramları)
  (bkz: ruth a. wallace)
  (bkz: alison wolf)
 • kafka'nın dönüşüm kitabının hem arka kapağı hem de başındaki kafka'nın hayatı ve eserleri ile ilgili yazılan yazı / analiz kapsamında, bilgi vermekten öteye geçip bariz spoiler'a varan yayınevi. yazı güzel hoş ama kitabın başında kafka analizi yapalım derken kantarın topuzunu biraz kaçırmışlar bence. okuyacağım kitaplar hakkında bu kadar analizi önceden neden okumak isteyeyim ki? sonuna koysalar hadi neyse.
 • ilk sayısı kasım ın 1997 yılında çıkmış, 3 ayda bir yayımlanan akademik dergi. 2000 li yılların başında keşfettiğim, bana şu anda asla verilemeyecek olan muazzam bilginin ve kültürün belki neredeyse baş aktörü olan dergidir.
  son zamanlarda çıkardıkları sayılara ulaşmakta güçlük çekiyoruz nedense. umarım bir problem yoktur.