şükela:  tümü | bugün
 • çetin altan'ın kullandığı bir tespit.
  ortadoğu insanının psikolojisini kısa ve öz olarak harika bir şekilde yansıtan bir tespit olduğu kanaatindeyim nacizane. ve maalesef bu coğğrafyada da ortadoğululuk olduğu gerçeğini inkar edemeyiz.
 • doğudan kasıt ortadoğu ise bilinmez ama pusu olayında son zamanlarda batının genela anlamda doguya karşı korkunç bir üstünlüğü göze çarpmaktadır.. konuşturmayın adamı komunist komunist.(bkz: sömürge)
 • sapina kadar dogru bir tespit.ege marmara gibi kentlesmenin arttigi yerlerde artik tek basina yasama olayi yuzunden pek rastlanmasada,her turkun icinde vardir bundan.arkadaslari toplayip okul cikisi cocugu sikistirma,elemanlara haber salip dovulecek kisinin yolunu kesme,esi dostu velveleye verip,sorunun cozmeye kasma,mekan taslama,gibi bi suru birebir ve cikip karsisina halledilmeyen ama siddet icerikli seyler.
  ayrica gazetelerde bakin kursunlama haberlerine.bilmemne bilmemne once mekandakilerle kavga etti sonra gidip tanidiklarina haber verdi. ve yanina enistesi,teyze oglunu alarak geri geldi.
  ve isin garibi ozellikle turkiyede herkes kavga cikarmaya ve delikanliliga meyilli,kalabalik ortamlarda surekli sorun cikartir ama aslada tek basina kavgaya girmez.ama cikartir,sorun yaratir,tirsmiyomus gibi davranir.
  ozellikle dogulular ve de kurtler bi sorun oldugunda ne kadar hisim akraba varsa toplarlar gelirler.
  mesela kurtler tek baslarineyken kuzudur sonra bi anda elli altmis kisi olurlar,cevrenizi sararlar.
  dogudaki asiret kavraminin cikis noktasida burda yatiyo bence.ne kadar kalabalik asiretin varsa o kadar saglamdir arkan.bi sey oldu mu vurgulanir,hemen benim su kadar tanidik var,bana bi sey oldu mu aninda iki otobusle damlarlar buraya gibisinden.
  senin karsinda o an icin bir kisi yoktur,benim problemim onun problemi mantiginda bi asiret vardir ve sorun yasadigin kisi karsina cikarken bununla cikiyodur,aslinda sorunuda buna guvenerek cikartiyodur.bu da pusudur aslinda.
  torpil,sorunlarin hukuksal yontemlerle cozulememesi,mafya ya da kursunlanmayla tehdit edilmen bunlar da hep buna girer aslinda.
 • devamıda bari, kuzeyde ok atlır, güneyde de samba yapılır şeklinde olsun.
 • (bkz: oryantalizm)
 • son derece gereksiz ve yanlış bir tespit.eski zamanlar düello yasaldı.ama dürüst düelloların sayısı çok azdır.adamın birine kıl kaparsın,iyi dövüşcüsündür.şak vurursun eldiveni suratına milletin ortasında.kabul etmezse korkak bi adam olur,milletin diline düşer.ederse de şişlersin bi güzel.onur bunun neresinde anlamış değilim.zevk için düellolar yapan kim olduğu şu anda aklıma gelemeyen çok meşhur bir yazar biliyorum.
  ayrıca şovalyelerin ezici çoğunluğu şan,şöhret ve toprak kazanmak için savaş kovalayan insanlardı.
  vahşi batıda çok en tanınmış silahşörlerin 4-5 düellosu vardır.genelde adamı sırtından vururlardı.
  pislik her yerde pislik.doğusu batısı yok.
 • bir doğulu söylediğinde ister istemez self-soykırımcı diyesim geliyor.

  sanki batı tarihi erkek gibi, aslan gibi dövüşlerle doluymuş gibi. sanki batının tüm savaşları şerefsiz çıkarlar için değil de göğüs göğüse kahraman şövalyelerin savaşıymış gibi.

  haçlı seferleri de düelloydu değil mi? atlarının dizlerine kadar kan dolu kudüs sokaklarında erkek gibi, arkadan vurmadan, kahramanca dövüşüyorlardı kadınların yaşlıların ve çocukların cesetleri üzerinde.

  batılılar da düello varmış, doğuda pusu.

  batılılar arkadan vurmazmış, sinsilik yapmazmış.

  vay anasını be. sanki hafızamız bunamış bizim, sanki yanlış tarihi okumuşuz, batı diye gidip gördüğümüz yerler aslında doğu muymuş yoksa?

  bazen öyle cümleler varrdır ki ilk bakışta, ilk okuyuşta gerçekmiş gibi gelir kulağa. sonra bunlar defalarca tekrar edile edile, george orwell kitaplarındaki gibi doğruluğunu kabul ediveririz yargılamadan.

  buna inanan dallmalar da çıkar sonunda, savunurlar ölesiye. bakın görürsünüz. ne? gördünüz bile mi?
 • sezar da düelloyla öldürüldü di mi, diye sorası gelir insanın bu önerme karşısında.
  (neler çekiyoruz formata uydurucaz diye..)
 • batida soylu sinifina ait anlasmazlik cozme gelenegidir "duello" yapmak. bazen zedelenen onuru kurtarmak, bazen de intikam almak icin uygulanan bir yontemdi bu. daha sonralari biliyorsunuz, sinif atlayip soylu sinifi ile esit haklara kavusmak isteyen koylu sinifinin da kullandigi bir yontem olageldi. ozellikle bir soyluya meydan okumak, onu duelloya davet etmek sıkça rastlanir bir durumdu.

  el netice, soylular kendi geleneklerinin bir cilvesi ile sapir sapir dokulmeye baslayinca, hukuk da gelismeye basladi. sorunlar eskisi gibi sirt sirta verip tabanca cekmekle, birbirine çalakiliç dalmakla degil de, mahkemeler onunde cozulmeye baslandi. bir sinifin, kendini korumak icin bazi haklarindan odun vermesi bati hukukunun ve insan haklarinin gelismesi onundeki engelleri de yavasca kaldirdi. sonucta duello gelenegi bati insani icin bir kazanç oldu, kayip degil.

  o donemde buralarda benzer sorunlar yasayan insanlar, batidakilerden farkli olarak "cik karsima erkeksen" diyerek cozmuyordu sahsi sorununu. hasmini bir kuytuda kistirip isini gormek daha fazla tercih edilen bir yontemdi. ondandir ki, sarkilarimiz da, siirlerimizde pusuda kurban verdiklerimize agitlar yakariz. bugun dahi surer bu. hasmini yalniz kistirip doven mi dersin, sirtindan vuran mi dersin... kan davasi dedigimiz gelenek iste bu. biri kacar kacar kacar... birileri de onu arar, kurtulus yoktur iyi kacamazsan...

  söz bunu anlatiyor. sorunlarin karsilikli cozumune hic basvurulmadigindan dem vuruyor. kahveden adam toplayip mekan basma geleneginden soz ediyor... bir ailenin diger ailenin bir ferdini kistirip linc etmesinden soz ediyor...

  batida yok mu bunlar? elbette var. ama ortada bir diger duello gelenegi de var. iki faktor ayni anda mevcut... bizde ise pusu kurmak hala suregelen bir aliskanlik, bir gelenek...

  yakalayacam o piçi bir yerde... bundan soz ediyoruz. savaslardan degil, bireysel sorunlarin cozum yonteminden...
 • batı kültürünün kaynağı roma'da da bireysel sorunlar içkiye zehir katılması, bilek kesip kuvete atma, arkadan iple boğma gibi düello yöntemleriyle halledilirdi mesela.