şükela:  tümü | bugün
 • müstakbel anne adaylarının doğum için için hazırladıkları çanta. doğum aşamasında gerekli olan eşyalar ve malzemelerle doludur. kremler, giysiler, yedekler...
 • çanta dendiğine bakmayın, iki bavulluk eşya koymanız gerekir içine. o yüden doğum bavulu, doğum çuvalı gibi daha uygun bir isimle adlandırılabilir.
 • erken doğum durumunda henüz hazırlanamayan, hazır olsa bile telaştan evde unutulan çantadır.
 • erken doğum durumunda her şeyiyle mükemmel hazırlanmış çantanın içindekilerin her birinin 1500 gram altındaki ikizlere ancak battaniye olabilecek olması nedeniyle hevesi kursakta bırakan, birkaç parça anne gereksinimi kullanıldıktan sonra eve dönen orta boy valizdir. ardından internetten prematüre giysileri sipariş edilir.
 • ben hiç kullanmadım. götürdüğüm gibi eve geri geldi. yalan bir çanta bence.
 • eğer büyük ve kurumsal bir özel hastanede doğum yapacaksanız(örneğin acıbadem) zaten bebekle ilgili herşeyi onlar temin edecek. üstelik herşey steril olduğundan çok kafa yormaya gerek olmaz. ben kontrole diye gidip hastaneye girişimin kırkıncı dakikasında doğum yaptığımdan yanımda çanta falan yoktu mesela. tek ihtiyacınız olan kendi ihtiyaçlarınız. gecelik, çamaşır, diş fırçanız falan gibi şeyler..internette listelenen şeylere bakmakta fayda var ama bir ülkeden diğerine göç ediyormuşçasına büyük bir valize de gerek olmuyor emin olun..
 • artık sağlık bakanlığı'nın her yeni doğan bebeğe hediye edeceği çanta, içerisinde çocuk bezinden şampuana kadar ilk eteapta lazım olacak herşey olacakmış.

  bunca yolsuzluk hırsızlık adam kayırma arasında böyle bir uygulama başlayınca insan ister istemez, acaba şehzadelerden birisi sektöre giriş mi yaptı diye düşünmeden edemiyor...
 • bebek ve anne için iki ayrı çanta hazırlamakta fayda var, ya da birbirinden ayrılmış iki farklı gözü olan bir çanta kullanabilirsiniz. eğer böyle bir çantanız yoksa sırf bunun için almayın, orta büyüklükte hardcase bir valizin bir tarafını anne bir tarafını bebek eşyaları için kullanabilirsiniz. genel olarak tüm hazırlıklar için masrafları minimun tutun, eldekilerle idare etmeye çalışın, çocukları büyümüş yakınların eskilerini kullanın.

  anne için:

  önden düğmeli pijama takımı ve önden düğmeli gecelik. lohusa pijaması diye satılanlar pahalı, düğmeli olması yeterli (kışın olsa bile hastane çok sıcak olabilir, kısa kollu olmasında fayda var)
  yedek alt pijama
  ince bir hırka ya da sabahlık (normal insanların evde kullandığı sabahlığı olmuyor, sizin de yoksa almayın, ince pamuklu bir hırka da iş görecek)
  çorap
  terlik (hastanede duş alınacaksa iki tane götürülebilir, biri kuru kalır. süslü püslü lohusa terlikleri rahat değil ve pahalı, almayın, evde giydiğiniz rahat ettiğiniz terlik en güzeli)
  havlu, şampuan (bazı hastaneler veriyor, bazı hastanelerde ise duş alma imkanı olmayabilir)
  emzirme atleti ya da sütyeni (şart değil, normal atleti ya da sütyeni sıyırıp da pekala emzirebilirsiniz, sütyen penye olsun ama, destekli kalıp sütyenlerden olmasın)
  külot (4-5 tane pamuklu, görüyorum insanlar sanki normalde külot giymezlermiş gibi doğum sonrası için gidip külot alıyorlar, yapmayın)
  ped (uzun kanatlı olsun, hastanede gazlı beze sarılı pamuk da veriyorlar)
  göğüs pedi (bu hastane için şart olmayabilir çünkü zaten ilk gün memeden sızacak kadar süt gelmiyor, yine de belli mi olur, belki sizinki fışkıracak, bir iki çift yanınıza alabilirsiniz. marka lansinoh tavsiye ediyorum, tüm markaların fiyatları aşağı yukarı aynı ama lansinoh bariz daha iyi. göğüs pedini emzirme dönemi boyunca kullanacaksınız)
  lastik toka, tarak, kahkülünüz varsa bir taç toka (hadi tamam kırmızı lohusa tacı olsun), hafif renki bir ruj da olabilir, fotoğraflarda rezil gibi çıkıyor insan.
  meme ucu kremi (buna da ilk günler gerek olmayabilir, umarım hiçbir zaman gerek olmaz tabii. bebek memeyi kavramayı öğrenene kadar epey hırpalayabiliyor, meme ucu kremine bu yüzden ihtiyaç duyabilirsiniz. lansinoh veya mustela, ikisi de gayet iyi, fiyatları da yakın. belki hiç gerek olmazsa diye düşünüp almayabilirsiniz ilk etapta.)
  diş fırçası, diş macunu
  dışarı çıkarken giymek üzere mümkünse bol bir giysi. çıktığınızda yedi aylık gibi olacaksınız.
  kirli torbası

  bebek için:

  hastane çıkış takımı (içinde bir tulum bir de alt üst pijama takımı olur, bunlar birbirinin yedeği olacak, her yerde 3-4 takım yazıyor ama napacaklar o kadar bebek giysisini çok merak ediyorum, boşuna yük yapmayın)
  çorap
  zıbın
  mevsime göre patik ve yelek
  çeşitli kalınlıklarda birkaç tane battaniye (hastane çıkışı takımındakinden hariç)
  ağız mendili
  popo kurulama mendili (ağız mendillerinin mesela kırmızı renkli işelemesi olanlarını popo kurulama bezi olarak kullanabilirsiniz, biz eski pamuklu atletleri kesip kenarlarını dikmiştik)
  pişik kremi (mustela)
  bebek bezi, kullan-at alt değiştirme bezi (canbebe iyi), unibaby yenidoğan ıslak pamuk (üzerinde yenidoğan yazsın mutlaka, birkaç çeşit ürün var).
  taşımak için anakucağı (hastaneden arabaya gidene kadar anakucağının üstünü örtmek için ayrıca bir battaniye gerekebilir, mevsime göre)

  hastane çıkışı takımı içinde zıbın, çorap ve patik olmuyor, biz ilk ay zıbın giydirdik. bazıları giydirmiyor, tercihe kalmış. zıbın yerine kısa kollu body giydiriyorlar galiba. kısa ya da uzun kollu alttan çıtçıtlı body üzerine tulum da giydirilebilir. zıbının avantajı dikişsiz ve ipek gibi olması, dezavantajı çıtçıtsız olduğu için bebek hareketlendikçe sırtına çıkıyor ve göğsü açılıyor olması. biz zıbın üzerine alttan çıtçıtlı uzun kollu body ve patikli pijama giydirdik ilk ay. en üste de yelek giydirdik. body+alt pijama yerine tulum da giydirilebilir. mevsime göre yelek yerine kalın pamuklu hırka da giydirilebilir ilk ay. örgü hırkalar ilk aylar uygun olmuyor, ne kadar iyi bebe yününden örülmüş de olsa bebeğin yüzüne değiyor rahatsız ediyor. söyleyeceklerdir, prensip ilk ay bebeği kendi giydiklerimizden bir kat fazla giydireceğiz, sonrasında kendimiz gibi.

  doğumdan önce alınması gerekenlerin de bir listesini yaptım. isteyenler mesaj atabilir, ya da uygun bir başlık bulursam ekleyeceğim. allah kurtarsın.
 • akıllara (bkz: asker çantası)nı getiren...