şükela:  tümü | bugün soru sor
 • calisan anne adaylarinin resmi izin olarak alabildikleri 4 aylik sure.bu sureye isterseniz alabileceginiz 6 aylik ucretsiz izin ve sut iznini de eklerseniz bebeginizi 1 yasina kadar kimselere birakmadan buyutebiliyorsunuz
 • dogumdan önce 8 hafta dogumdan sonra 8 hafta olmak uzere toplam 16 hafta olan izindir. çoklu gebeliklerde dogumdan onceki izin suresi 10 haftadir.
 • yeni iş yasasına göre doğumdan önce 8 doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftadır. lakin bu kadar da değildir. anne adayı eğer dilerse doğumdan önceki 5 haftalık dönemi doğumdan sonra kullanabilir ve bu şekilde doğumdan önce 3 doğumdan sonra 13 hafta olmak üzere ücretli izine ayrılabilir.
  deadline'ı doğumdan önceki 3 haftadır.
  ayrıca anneciğimiz isterse doğumdan sonraki ücretli izin dönemi bittikten sonra 1 yıla kadar ücretsiz izne de ayrılabilmektedir.bu şekilde dilendiği takdirde 16 hafta ücretli 1 yıl ücretsiz olmak üzere toplamda 17 ay izin kullanılabilir.

  (bkz: iktisatçısın di mi)
  (bkz: final dönemi sözlüğe entry girmek)
 • devlet memurları kanunu'nda 104. maddede şu şekilde yer alır:

  a) memura doğum yapmasından önce 8 hafta ve doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süre ile aylıklı izin verilir. çoğul gebelik halinde, doğumdan önceki 8 haftalık süreye 2 hafta süre eklenir. ancak sağlık durumu uygun olduğu takdirde, tabibin onayı ile memur isterse doğumdan önceki 3 haftaya kadar işyerinde çalışabilir. bu durumda, memurun çalıştığı süreler, doğum sonrası sürelere eklenir. yukarıda öngörülen süreler memurun sağlık durumuna göre tabip raporunda belirlenecek miktarda uzatılabilir. memurlara, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. süt izninin kullanımında annenin saat seçimi hakkı vardır.

  b) erkek memura, karısının doğum yapması sebebiyle isteği üzerine üç gün izin verilir

  ve ayrıca 18. maddede: doğum yapan memurlara istekleri halinde 104 üncü maddenin (a) bendinde belirtilen sürelerin bitiminden itibaren 12 aya kadar aylıksız izin verilir.
 • askerliğe de doğum izniyle aynı şekilde muamele edilmesi gerektiğini düşünüyorum. özel sektörde doğum izni verilebilirken, askere giden insanı işten atıyorlar.
 • avusturyada 2.5 yıl, romanyada 3 yıl olan izin.
 • sosyal devletlerde masrafi devlet tarafindan yönetilen işsizlik sigortasının cebinden çıkan izin. türkiye'de devlet yükü kanun yoluyla şirketlere yıktığı için kısadır. çalışan herkesten ufak bir miktar kesilir işsiz kalan/doğum izni/babalık izni alan şahıslara ödenir. kötüye kullanım olduğunda bir önceki yılın istatistiğine göre bir sonraki yıl primler artırılır devlete giren çıkan olmaz, çalışanların/işini koruyanların cebinden çıkar sonuçta.
 • doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olan izindir. eğer gebe 32. gebelik haftasında çalışmaya devam etmek istiyorsa ve doktoru tarafından çalışmasında bir sakınca yoksa, 37. gebelik haftasına kadar çalışabileceğini belgeleyen bir rapor alması gerekir. bu raporu aldıktan sonra 37. gebelik haftasında o günkü tarihli vizite kağıdıyla tekrar hastaneye başvurarak doğum önü istirahati raporu açılır. doğum yaptıktan sonra istirahat raporunun kapatılması için bebeğin doğum belgesi ile tekrar hastaneye başvurması gerekir. bebeğin doğduğu tarihe 8 hafta+çalıştığı günler eklenerek rapor kapatılır ve işbaşı yapacağı gün belirlenir.

  edit: biraz güncelleme yapmanın zamanı gelmiş. artık doğum iznine ayrılmak için vizite kağıdı gerekmiyor. beklenen tahmini doğum tarihinden önce doğum yapılmışsa, bu günler doğum sonrası istirahatine ekleniyor.
 • ilk defa kullanacak olan anne adaylarının aşamaları takip ederken mutlaka daha önce bu süreci deneyimleyen* bir tanıdıklarından öneri alması gereken izindir.
  32. haftada bir ssk hastanesinde veya kadın doğum polikliniğinde dosya açtırarak başlar bu bitmek bilmez süreç. bazı anlaşmalı özel hastaneler de dosya açarlar fakat siz yine de gidin ssk nın kendi kurumunda halledin işinizi. zira tam donanımlı olmayan görevliler tarafından yanlış yönlendirilebilir ve izninizi tehlikeye sokabilirsiniz.
  37. haftaya kadar çalışacaksanız yine bir ssk kurumundan çalışabilir raporu alın ve bu belgenin orjinaline gözünüz gibi bakın, çok lazım olacak. o zaman dosyanızı 37. haftada açtırmanız gerekecektir. böylece doğumdan sonra 13 hafta yasal izin kullanacaksınız demektir.
  doğum yaptınız tebrik ederiz, bebek ne kadar tatlı değil mi? babasına mı benziyor, hmm, vurun kıçına bir tekme o zaman..
  doğum belgenizi de mutlaka saklayın.
  şimdi evinize gidin. süt geliyor mu, gelmiyor mu, göbeği düştü mü, yenidoğan sarılığı geçti mi, tırnaklarını nasıl kesicez, uyumuyor bu, dur papatya çayı veriym annemden gizli derken bir bakmışınız 50 gün civarı bi süre geçmiş. artık açtırdığınız yere gidip dosyanızı kapattırabilirsiniz.
  yavrumdan ayrılmak istemiyorum, zaten hiç de işe gidesim yok bu kiloları vermeden diyorsanız izninizi nasıl uzatırsınız.
  1- 6 ay daha ücretsiz izin alabilirsiniz. bu işçinin isteğine bağlıdır, işveren itiraz edemez.
  2- bu süre içinde, önünüzdeki çalışma yılına ait yıllık izninizi kullanmaya hak kazandıysanız, ekleyin o zaman doğum izninin üstüne.
  3- biliyorsunuz bebek 1 yaşına gelene dek günde 1,5 saat süt izniniz var. şirketinizle mutabık kalarak toplu olarak da kullanabilirsiniz. ama izni her güne yaymak ve işten 1,5 saat erken çıkmak daha iyi geliyor bünyeye, bebeğe ve evde canhıraş sizi bekleyen anneanneye, benden söylemesi.

  son olarak doğum izniniz bittiğinde şirketinizin bağlı bulunduğu ssk il müdürlüğünden gerekli olan belgeleri öğrenerek bunları götürüp paranızı ptt ye yatırmalarını beklemek kalıyor geriye. şanslıysanız bu dönemde işvereniniz size maaşınızı düzenli ödemiştir, aldığınız bu parayı* şirkete geri ödersiniz.

  ve işe başladınız, artık biraz dinlenebilirsiniz. artık anneannesi düşünsün evdeki yaramazı. geçmiş olsun.
 • ingiltere'de 12 ay.
  konservatifler bu surenin gereginden fazla oldugunu ve kadinin ozellikle ticaret hukuku ve finans alanlarinda is uretimini sekteye ugrattigini ve kariyerinde gerilemeye yol actigini dusunuyorken, isci partisi "hadi gidin ya" tavrinda.
  bence de fazla.
  ama kisaltilip kisaltilmamasi konusunda sadece hukukcu ve finansci kadinlarin ekonomide urettigi nakit ve onlarin kariyer performansi dusunuldugu vakit tipik bir konservatifci penceresinden bakiyorsun dunyaya. zira en nihayetinde, ticaret hukuku ve finans gibi sektorlerde piyasadan fazla uzak kalirsan sektorden dusersin geri de pek oyle kolay giremezsin, dogru, ama bu da bu sektorde calisan kadinlarin insiyatifinde olmali. bu denli buyuk bir commitment gerektirmeyen baska islerle mesgul kadinlarin bu analizde yok sayilmasi kapitalist perspektifin bokunun cikartilmasindan baska sey degil.