şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • bu hapi yaklasik 3 ay kullanip bugun birakmis biri olarak soyleyeceklerim var. hapi siddetli adet sancisi yuzunden doktor tavsiyesiyle kullanmaya baslamistim. ılaclarin kisiden kisiye yan etkileri farklidir derler. benim kendi tecrube ettiklerim soyle:

- ılk bir aylik kullanimdan sonra 1 ay boyu araliksiz kanamam oldu. omrumun sonuna kadar ped/tamponla yasayacagim fikrine kendimi inandirmaya baslamistim ki kanamam durdu. o bir aylik kanama adet doneminizin ilk gunundeki gibi hafif oluyor. bu bir aylik kanama donemi dogum kontrol hapi kullanan her kadinda oluyor mu olmuyor mu, iste bundan emin degilim. lakin doktoruma telefon acip durumumu anlattigimda vucudumun hapa alisma doneminde oldugunu ve agri olmadigi muddetce devam edip kendisiyle baglantida olmami soyledi.

- hap kullandigim donem icerisinde goguslerim belirgin derecede sisti.

- cinsellikten tamamen sogudum ve uzaklastim.

- adet doneminden bir hafta once yuzumde cikan sivilcelerin hicbiri hapi kullandigim donem cikmadi.

- psikolojimi allak bullak etti. ıstahim kapandi ve kilo verdim. basarili bir is hayatim ve iliskim olmasina ragmen hayattan sogudum. sik sik intihar fikri aklima gelmeye basladi.

zorunda olmadikca kullanilmamasi gereken bir hap.
  • tromboz'a sebep olduğu iddialar arasındadır. ailesinde meme kanseri olanların kullanmaması gerektiği iddiası da giderek güçlenmektedir. hormon içerikli her ilaç gibi bu da iç dengeyi bozmaktadır. genelde polikistik over için tedavi yöntemi sanılır ama tam anlamıyla hiçbir zaman tedavi etmez, sadece baskılar. miyopların gözlük kullanması gibi. hoş bunu kullanınca bildiğin hissizleşirsin, ya da ağlarsın, ya da sinirlenirsin, libidon yerlerde sürünür ama işte sancın olmaz "düzenli"adet olursun ama üstünde hep çıkaramadığın bi el-kol bağlayıcı gömlek gibi bi şey olur, en nihayetinde hayatından çıkarırsın bir rahatlarsın. polikistiksen soğan kürüne bağlarsın.
  • üzerinde "rte'ye ithaf edilmiştir" yazmasını arzu ettiğim hap..
  • iki yıl boyunca kullanmış biri olarak bundan önceki entrylerimde hakkındaki tecrübelerimi paylaştığım hap.

tanımımızı da yaptıktan sonra konuya girelim: önceki entrylerimde ilacı bıraktıktan sonra adet tarihim geldiği halde hala adet görmediğimi söylemiştim, çok şükür geç de olsa adet gördüm, iki üç hafta oluyor, yani vücudum hapa rağmen yumurtlamayı başarmış demek oluyor bu.

danıştığım aile dostu doktorlar ve hap kullanan ve benzer sorun yaşayan diğer kadınlar, henüz genç olmam sebebiyle bu kadar çabuk toparlanabildiğimi düşünüyor. çünkü, etrafınıza sorup soruşturduğunuzda ya da internette araştırdığınızda çok kolay göreceğiniz üzere, haptan önce her ay düzenli adet gördüğü halde, hapı bıraktıktan sonra yumurtlama düzeni tamamen bozulan, yılda bir veya hiç yumurtlayamaz hale gelen birsürü kadın var. doktorların size hiç bahsetmediği olası yan etki işte bu. ve çok çok önemli bir yan etki. ben burada yazarak mümkün olduğunca insana duyurmaya çalıştım.

doktor değilim ama iki yıl bu hapı kullanmış biri olarak kişisel tavsiyem 6 ayda bir 3 ay kadar ara vermek suretiyle arka arkaya 2 yıldan fazla kullanmamanızdır. zaten bu kadar süre kullanmak size bu ilacın verilmesine sebep olan semptomlarınız her neyse iyileşmesine yetecektir çok büyük bir sorun yoksa ortada. semptomlarınız iyileşince bırakın, birkaç ay bir bakın, semptomlarınız geri gelmiyorsa bir daha da başlamayın.

doktorlar şeker dağıtır gibi dağıtıyor bu ilaçları. sonuçta bu bir hormon ilacı, bu kadar kolay dağıtılmamalı.

bazı durumlarda (ağır polikistik over gibi) faydası zararından fazla olabiliyor, o durumlara lafım yok.

ama alternatif yöntemlerle üstesinden gelebileceğiniz kadar hafifse durumunuz, ya da bir hastalık yüzünden değil de korunma amaçlı alıyorsanız kesinlikle değmez. bir tarafta ömür boyu yumurtlayamamak ve hormon tedavisi görmek zorunda kalmak, diğer tarafta kondom var. kafanızı kullanın.

edit: evet doktor değilim. iki yıl aralıksız kullandım. kullanırken hiç bir yan etkisini görmedim. buna rağmen bir daha asla kullanmam. hapı kullandıktan sonra bir daha hiç yumurtlayamayan kadınların durumlarına tanık olmak fazlasıyla yetti. doktorlar size olası bir yan etkiden bahsetmiyor diye o yan etki sizin başınıza gelemez anlamı çıkmaz. birsürü kadın, haptan önce düzenli adet gördüğü halde haptan sonra yumurtlayamaz veya çok seyrek yumurtlar hale geliyor.

ya size de olursa?
  • insanların doktor olmadan, yeterli bilgileri olmadan bir ilaç hakkında bu kadar rahat atıp tutmalarına hayret ediyorum.

ben arkadaşıma, eşime dostuma, komşuma bile ilaç al ya da alma derken iki kere düşünüyorum. yeterli bilgim olduğu halde. bu tavsiyeyi internet ortamında yapacaksam üç kere dört kere düşünüyorum. ya da basitçe karışmıyorum.

burayı okuyanlara sesleniyorum. lütfen internetten okuduğunuz bilgilerle bir ilaca başlama kararı almayın. bunu yapacağınızı çok sanmıyorum zaten. ikinci olarak da lütfen kullanmanız gereken bir ilaçtan internette okuduklarınız yüzünden vazgeçmeyin. uzman bir doktor bulun, muayene olun ve detaylı bir hikaye verin.

tanım da yapalım: 35 yaş altı kadınların en sık kullandığı korunma yöntemi.
  • kadınların yumurtlama döneminde etrafa yaydıkları tüm çiftleşme mesajlarını sıfıra indiren hap. bu hapları düzenli kullanan kadınlar istedikleri kadar güzel olsunlar veya süslensinler erkekler tarafından o kadar da çekici bulunmazlar.

kaynak : (bkz: incognito)
  • bunların 28 adetlik olanlarındaki son 7 hap placebo, yani sahte ilaçtır, doğum kontrol hapı değildir.

normalde doğum kontrol hapları 21 kullanılır, 7 gün ara verilir, sekizinci gün yeniden başlanır. ancak, günlük hap alma alışkanlığını "bozmamak" için 28'lik paketler tercih edilebilir. ancak, söylediğimiz gibi bu hapların son 7 tanesi sahte ilaçtır.
  • bazen hayat kurtaran hap.
  • içilmeye başlandığı dönem o ses türkiye vs. izlerken ağlayabilme yetisini kişiye bahşeden hede.
  • yıl olmuş 2750, bu ilacın hala 'sadece korunma amaçlı' kullanıldığını düşünenler var.

sadece sevişen kadınların korunma amacıyla kullandığı değil; adet düzensizliği, polikistik over gibi rahatsızlığı olan sevişmemiş kadınların da kullanabildiği ilaç.
hesabın var mı? giriş yap