şükela:  tümü | bugün
  • çocuğun bizzat kendisidir.

(bkz: #95935544)
  • kadınların kullandığı yöntemler hep bir östrojen progesteron müdahalesi. farklı yan etkilere sebep oluyor. rahim içi araç ile hamile kalan çok fazla kişi var. geri dönüşümsüz olarak yapılan tüplerin bağlanması ve vazektomi gençler için uygun değil. zor mevzu ama bu işi erkeklere bırakmak en kolayı. herkes kendine uygun yöntemi seçmeli.
  • bir bilimsel yaklaşım olarak geri çekilme
  • kontrasepsiyon yöntemleri (doğum kontrolü ,aile planlaması yöntemleri )
    bu başlık altında konuya açıklık getiren epeyce entry girilmiş.
    verilen bilgiler mevcut yöntemlerden sadece bir tanesini ya da bir kaç tanesini kapsadığı için ,tüm yöntemleri anlatan ve açıklayan ,hem de bir kadın doğum uzmanı olarak ,hastalar tarafından şahsıma sıkça sorulan , dile getirilen soru ve yanlış bilgileri de içeren derleyici ,bütüncül bir yazı yazmak niyetim…
    yıllardır fırsat buldukça ekşi sözlüğe takılan şahsım , sözlükte evli barklı ,çoluk çocuğa karışmış yazarların çok fazla olduğunu fark etti . en azından bu arkadaşlara bir faydam olur düşüncesindeyim . ayrıca sözlükte 1.80 cm . boyunda , yakışıklı, kaslı, zengin , zeki , alemlerden aleme akan sözlük erkeklerinin daha çok işine yarayacağı kanatindeyim.
    nihayetinde bu sözlük 3 yıllık çaylaklık dönemlerinde beni yedirdi , içirdi ,giydirdiler ,bana baktılar.
    bu vefa borcunu ödemeye çalışayım fikri oluştu şahsımda.
    uzatma işimiz , gücümüz var , sevişeceğiz , şu yöntemleri anlat da işimize bakalım dediğinizi duyar gibiyim.

önce bazı kelimelerin anlamıyla başlayalım ( çünkü bu kelimeleri sıkça okuyacaksınız)
    kontrasepsiyon= gebelikten korunma
    koitus=cinsel ilişki
    uterus= rahim
    serviks = rahim ağzı
    over= yumurtalık
    oral kontraseptif= doğum kontrol hapı
    rıa=rahim içi araç
    bu küçük açıklamadan sonra tasnife geçeyim .

kontrasepsion yöntemleri
    -hormon içeren yöntemler
    -rıa
    -cerrahi yöntemler
    -bariyer yöntemler
    _spermisitler
    tasnifimizi yaptıktan sonra ,en iyi kontrasepsiyon yöntemi hangisidir ? sorunuzu duyar gibiyim . hastalar tarafından en sık sorulan iki sorudan bir tanesidir bu soru .ikinci sık sorulan soru da ,hocam bir zararı, yan etkisi olur mu ? sorusu.
    mevcut yöntemlerin içinde en mükemmeli şudur , diye işaret edeceğim bir yöntem yok .sizin için gayet uygun olan bir teknik ,bir başkası için ciddi sorunlar teşkil edebilir.misal evli , çocuk sahibi , yakın dönemde , 5- 10 yıl çocuk düşünmeyen bir çifte rıa gayet uygun iken , multi partnerli, sık cinsel partner değiştiren bir kişi için seksüel geçişli hastalıklar açısından ciddi risk teşkil edebilir.böyle bir şahsa önereceğimiz prezervatif olmalı …ya da 40 yaş civarında çocuk istemini tamamlamış, kattiyetle bebek düşünmeyen arkadaşlara önerimiz cerrahi yöntemlerdir ( vazektomi veya tubal ligasyon ) .
    her neyse ,nerde kalmıştık ?
    1-hormonal yöntemler:
    a-oral kontraseptifler(doğum kontrol hapları)
    oral kontraseptiflerin büyük çoğunluğu iki tane hormon kombinasyonundan oluşur . bu hormonlar östrojen ve progesteron hormonlarının sentetik deriveleridir . özellikle son yıllarda hem yan etkileri azaltacak formların sentezi, hem de en ideal düşük seviyelere inilmesi başarılmıştır.
    adetin birinci günü başlanması uygundur. ikinci, üçüncü gün de başlanabilir . kutu bittiğinde 7 gün ara verilip diğer kutuya geçilir . burada yapılan en sık hata , ilaç bittikten sonra değil de , adet başladıktan sonra 7 gün ara verilmesi . hiç ara verilmeden kullanılan kombine formlar da mevcut .
    ikinci sık rastladığımız problem unutma. evet , o gün içilmesi gereken tableti unutma. o gün ilacı unuttuysanız , unuttuğunuz ilaçla birlikte o günün hapını birlikte alıp , ilacı kullanmaya devam edin . eğer iki hap unuttuysanız ilk iki hafta içinde üst üste iki gün ikişer hap alınız.çok sık unutuyorsanız , aslında siz iyi bir oral kontraseptif kullanıcısı değilsiniz . başka bir yöntem tercih etmeniz daha mantıklı ( şeytan doldurur alimallah) .
    ilk kullanmaya başladığınızda bulantı, kusma, baş ağrısı yapabilir . bir iki ay içerisinde kaybolur . ara ve düznesiz kanamaların büyük çoğunluğu 3 ay sonunda düzelir .
    gebelikten koruma başarısı % 99 ‘dur .
    karaciğer rahatsızlığı , kardiovasküler hastalık, emboli ( inme ) riski ,kalp kapak protezi ,meme kanseri veya başlangıcı , 35 yaş ve üzerinde 1 paket sigara içme , gibi rahatsızlık veya riskiniz varsa kullanmayın .
    safra kesesi taşı ,sınırda hipertansionu , manifest (aşikar) diabet , orak hücre anemisi olanlar ,dikkatli kullanmalılar ( başka yöntem kullanamıyorlarsa kullansınlar )
    serviks kanseri ve meme kanseri yaptığı veya tetiklediği hususunda kesin , net bir çalışma ortaya konamamıştır.
    yukarıda bahsettiklerim kombine hormon içeren preparalar içindi.
    doğum kontrol haplarının bir diğer kolu ise kombine hormon çermeyen ,sadece sentetik progesteron derivelerinden oluşan, mini pil , dediğimiz haplar.adetin birinci günü başlanır, hiç ara verilmez . özellikle emziren annelerde uygundur . bu haplar günün aynı saatlerinde almaya özen gösterilmelidir . hafif kıllanma yapabilirler, nadiren over kisti oluşturabilirler .şeker ve lipid metabolizmasında ciddi değişiklik yaratmazlar . ilaç kullanılırken , gebe kalındığı düşünülür ise ,mutlaka dış gebelik ekarte edilmelidir .uzun süre kullanımlarda adet tamamen kesilebilir , endişe etmeyiniz . kombine oral kontraseptiflerdeki gibi yukarda saydığım hastalıklarınız var ise kullanmayınız .
    başarı oranı kombine oral kontraseptiflere yakındır.
    post koital oral kontraseptifler : acil durum emniyet sübabıdır bu müstahzarlar . kombine estrojen ve progesteron içeren formları olduğu gibi , sadece progesteron içeren formları da mevcuttur . koitustan hemen sonra içilmesi en uygunudur . ilk 24 saati geçirmemeye çalışın . 72 saatten sonra kullanımında başarı şansı düşüktür.
    b-uzun etkili hormonal kontraseptif yöntemler :
    - iğneler
    - hormonlu rıa lar
    - cilt altı implantlar
    - hormonlu vajinal ringler
    - iğneler= 3 ayda bir yapılan ve ayda bir yapılan formları mevcuttur . 3 ayda bir yapılan formları progesteron derivesi içerir . 3 ayda bir kalçadan yaptırıyorsunuz. diabet riski olanlar, meme kanseri riski olanlar için pek tavsiye edilmez . uzun süre kullanımlarda düzelmeyen adet kanamalrı yaptığı gözlemlenmiştir . şahsen kadın doğum uzmanı olarak 3 aylık depo progesteron hastalarıma daha hiç reöete etmedim . oluşan düzensiz kanamayı normale sokmak gerçekten can sıkıcı.kıllanma ve akne yapabilir.
    - aylık uygulanan iğneler , kombine oral kontraseptifler gibi estrojen ve progesteron içerir. ayda bir kez kalçadan uygulanır . kullanım kolaylığı mevcuttur. ara ve düzensiz kanama yapmaz ise tavsiye ederim . kombine oral kontraseptiflerin riski bunlar içinde geçerlidir.
    hormonal kontraseptiflerin hepsi hakkında söyleyeceğim şudur , eğer her hangi bir risk faktörünüz yok ise , kısa , geçiş dönemlerinde , 1- 2 yıl çocuk istemiyorsanız tavsiye ederim .özellikle aşırı adet kanaması ,ara kanama gibi adet problemleri olan hanımlar içinde uygun bir yöntemdir.
    gelelim hormonal yöntemler hakkında duyduğum , söylenen şehir efsanelerine.
    kesinlikle kısırlık yapmaz. menapoza sokmaz . kanser yapmaz ( bilakis endometrium , over , kolon kanserinden koruduğu kanıtlanmış).hormonal kontraseptiflerle hamile kalır iseniz gebelik sonlandırmanıza gerek yok. gebelikte teratojenite ( sakatlık) yaptığı kanıtlanmamıştır.oral kontraseptif kullanırken hamile kalırsanız ve cocuğu da istiyorsanız , bebek sakat olur , aldırın diyen hekimlere kulak asmayın .
    -cilt altı ( subdermal ) hormonlar :
    sol üst kolun iç yüzüne dirsek hizasından 5 – 6 cm yukarıya özel kartuşlu enjektör ile cilt altına bırakılır. yaklaşık 2 mm kalınlığında , 4 cm. uzunluğunda progesteron derivesi içeren bir çubuktur.adetin ilk 7 günü içinde uygulanır.
    3 yıl koruma süresi mevcut . etkinliği oral kontraseptif ve iğnelerden yüksektir. metabolik yan etkisleri kanıtlanmamıştır . nadiren kıllanma ve akne yapabilir . en sık çıkarma sebebi düzensiz adet sebebiyledir .

- hormonlu vajinal ringler = ülkemizde yok . uygulanması zor. progesteron derivesi emdirilmiş halkalar servikse aplike ediliyor . kullanım alanı pek bulamamıştır.

2- rahim içi araçlar ( rıa )
    her ne kadar gündelik hayatta ismi spiral olarak geçse de , kahir ekseriyeti t şeklindedir .bu alete spiral denmesinin sebebi , tüm kağıt mendillere selpak dememiz gibi bir şey …1960' larda spiral şeklinde polietilen bir maddeden yapılmış. günümüzde kullanımı yok. çin’ de kullanılıyor diye biliyorum sadece .
    günümüzde kullanılan rıa ‘ların koruyuculuğunu sağlayan etken maddesi , içerdiği bakırdan oluşur . bakır oranı ne kadar fazla ise , kullanım süresi uzar . kahir ekseriyeti 10 yıllıktır.etki mekanizması endometrıumda bakırın yarattığı enflamasyona ( reaksiona ) bağlı olarak gelişen spermisit etki sonucu oluşur.altın , gümüş , platin gibi metallerden oluşan rıa yok arkadaşlar .benim param var , elitim , altın , platin , gümüş olanından istiyorum gibi isteklerde bulunmayın.
    genel telkin ve iddiaların aksine adetli iken takılması şart değildir. gebelik ekarte edildikten sonra ( kanda gebelik testi yapılarak ) , her hangi bir dönemde uygulanabilir.takıldıktan sonra 24 saat içinde koruyucu etkisi başlar .
    sık partner değiştirenler , cinsel yolla bulaşan enfeksion riski taşıyanlar , muayenede aktif veya kronik enfeksionu olanlar , aşırı adet görenler için önerilmez. ayrıca hiç çocuk yapmamışlara da önermiyoruz . olası bir enfeksion sonrası salpenjit dediğimiz , tubalara yerleşen bir enfeksiondan ötürü fertiliteyi etkilememesi açısından …
    rıa ile gebe kalınır ise , ipi serviksden görünür konumdaysa, rıa gebelik kesesine yakın değil ise çıkarılabilir . eğer çiftler bebeği istiyor ise , rıa’ nın bebekte teratojenik ( sakatlık ) yapıcı etki / riski olmadığını , çocuğun her hangi bir uzvuna, organına yapışma ihtimalinin olmayacağını belirtin .
    -hormonlu rıa : şekli bakırlı rıa gibi t şeklindedir . koruyucu etkiyi progesteron derivesi emdirilmiş hormonlar gebelikten koruyucu etkiyi sağlar . etki süresi 5 yıldır . koruması bakırlı rıa ‘ya yakındır.
    genelde oral kontraseptif kullanma riski olan , aşırı adet kanamasına medikal bir çözüm bulunamamış hastalar için idealdir. adetin birinci günü takılır. aplikasyondan 3 ay sonra adetler hemen hemen kesilir , 3-4 ayda bir leke şekline dönüşür.
    meme kanseri , diabet , tromboz riski üzerine etkileri kanıtlanmış değildir. en sık başarısızlık nedeni düzensiz aşırı kanamanın devam etmesidir. hormonlu rıa ile bir gebelik oluşmuş ise , ektopik gebeliğin ( dış gebelik ) ekarte edilmesi gerekir.

3- cerrahi yöntemler

tubal ligasyon = uterusun her iki yanında sağlı sollu iki tane tuba uterina dediğimiz tüplerin farklı yöntemlerle bağlanması veya kesilmesi ve yakılması işlemidir.
    açık veya kapalı ( laparoskopi ) ameliyatla yapılır . kesme ve bağlama uygulanan tercihlerde üç tane metot vardır . bunlardan uchida ve ırving yöntemlerinde başarısızlık oranı sıfırdır . bu yöntemlerden sonra tubal reanastomoz şansı ( tüplerin yeniden açılması ) yoktur . bu sebeple daha çok pomorey yöntemi uygulanır . bu yöntemler dışında elektro koterle yakma ve kesme metodu kullanılabilir . silastik yoon halkası dediğimiz bir klips ile her iki tüp boğulabilir .
    bu saydığım yöntemler içinde yoon halkasında başarısızlık oranı yüksektir.
    tuba bağlandıktan sonra tubal reanastomoz ( tubaların yeniden açılması ) sonucu gebelik başarı oranı % 50 – 60 bildirilmektedir. ben diyenlerin yalancısıyım . en azından bu oranların ülkemizde tutturulduğunu düşünmüyorum . benim önerim ıvf ( tüp bebek denemeniz )

vazektomi : beylere uygulanır . testiste vasdeferens dediğimiz kanalın kesilmesi ve bağlanması işlemi .kesi dikiş genel anestezi gerektirmeyen pratik bir yöntemdir.
    işlemden sonra 20 boşalmaya kadar gebelik oluşma riski vardır. bu sürede ikinci bir yöntemle korunma tavsiye edilir. vazektomi sonrası reanastomoz da ( tüplerin yeniden açma işlemi )başarı oranı % 30 – 50 gebelik bildiriliyor .
    ereksionu , cinselliği azaltmaz , etkilemez. prostat kanseri yaptığına dair kanıtlanmamış iddialar mevcut .

5- bariyer yöntemleri =
    diafram:bildiğimiz kubbe şeklinde ince kauçuktan yapılmış ,kubbenin zemininde dairesel halkası olan , servikse aplike edilen bir aparat . uygulamadan önce içine spermisit konulması koruyucu etkiyi arttırır . ilişkiden 6 saat önce uygulanabilir.24 saat kalmalıdır % 95 lere varan koruyuculuğu vardır. dezavantajı , aplikasyonu zordur.
    diaframın daha küçük ebatlarında olana ve servikse aplike edilene servikal cup ( servikal başlık denir.
    servikal kondom :kadın prezervatifi de diyebiliriz . poliüretan silindir şeklinde 17 cm uzunluğunda bir kılıftır . iç ve dış olarak iki halkası vardır.küçük halka , kılıfın kapalı ucunda bulunur.bu küçük halka servikse yerleştirilir . açık ve büyük halkanın olduğu kısım vulvada , vajen girişinde bırakılır. tek kullanımlıktır. baş ve işaret parmağıyla iç halkanın olduğu yer tutulup sıkıştırılır ,vajenin içine ,olabildiğince derine yerleştirilir.
    iş bitince vajen girişindeki dış halkadan tutulup ,çekip çıkarmadan önce iki üç defa kendi etrafında döndürülür,kıvrılır ki ,sperm vajen girişine, yastığa , nevresime saçılıp ,dökülmesin , geceniz berbat olmasın .
    prezervatif=erkekler kullanır. bildiğimiz prezervatif . içmeye kalkmayın . hem çocuk, hem de sucuk sahibi olursunuz . pintilik yapıp ucuzunu almayın.

6 – spermisitler =
    bir çok formu mevcuttur .aerosol ,jel, krem , vajinal tablet şeklinde , nonoxynol 9 ve menfegol içerirler. adı üstünde spermi öldürürler . sperm ordusuna karşı kullanılan , kullanımı evrensel olarak onaylı tek kimyasal silah .güvenilirliği % 70- 90 civarındadır . ilişkiden 15 dakika önce vajen içine tatbik edilir . bir sat içinde cima gerçekleşmez ise , ikinci tatbik gerekir.
    eveeet , istenmeyen gebelikten korunmak için kullanabileceğimiz medikal yöntemler bunlar sayın sözlük ahalisi .
    şimdi çok kısa bir kaç şeye değineceğim . poliklinikte sıkça karşılaştığım bir durum .
    diane 35 , bir oral kontraseptif değildir arkadaşlar . evet kombinasyonunda oral kontraseptif hormonlar var fakat ekstra bir hormon daha mevcut içinde , siproteron asetat , bu madde anti androjeniktir . kısaca kıllanma şikayeti olan kadınlarda kullanmak için üretilmiştir . uzun süre kullanımında hepato toksiktir ( karaciğere zararlı ). bu ilacı maalesef kontrasepsiyon amaçlı hekim ve eczacıların da verdiğini görüyorum .
    bu not da kadın doğum uzmanlarına … tubal ligasyonda kullanacağınız sütur materyali absorbıl ( emilebilen ) bir materyal olmalıdır . aksi halde emilemeyen sütur cerrahi alanda enflamasyona ve tubaların rekanalizasyonuna sebebiyet verebilir.
    bu yazıyı okuyan herkese mutlu , mesut, aşk ve sevgi dolu bir ilişki temenni ediyorum .
  • dışarı boşalmak
  • eski mısırda vajinanın içerisine limon sıkmanın bir doğum kontrol yöntemi olduğuna inanılırmış. tabii şu devirde adama yeşillik nar ekşisi de olsun mu diye sorarlar.
  • ağda yapmamak denmiş ki komik, güldüm yani. ama şahsen katılmadığım önerme. yani partner seviyorsa sıkıntı değil, alabilir. ancak ağda toplumsal cinsiyet rollerinin bir yansımasıdır. yani doğalı sevdiğim için kadının da kıllısını severim. sadece çok yalayacağım yerlerdeki kıllar alınmalıdır bana göre ki o da zorunluluk değil, onunla da keyifli buluyorum. alınacak yerler şunlar olabilir:

(bkz: koltuk altı)
    (bkz: etek altı)
    (bkz: popo)
  • eski mısır’da timsah dışkısı ile bal’ı karıştırıp vulvanın üstüne sürdüğünüz yöntem.
  • esasen çok sancılı süreç doğru doğum kontrol yöntemini bulmaya çalışmak. çünkü ilişki tipine, o sırada nasıl hissettiğine, kulaktan dolma bilgilere kadar her şeyle değişiklik gösteriyor. cinsel hayatımın başlamasıyla birlikte de hep gündemde olan bir konuydu bu.

cinselliği ilk deneyimlediğim zaman dilimlerinde coitus interruptusla korunuyordum. evet dostlar doğru tahmin “beyim korunuyor” adlı korunma çeşidinden bahsediyorum. karşındakinin ilk cinsel deneyimi, senin de öyle. zaten ergenlik dönemleri, hem cinsel hastalık korkun yok hem de cahil cesaretin var. çok keyifli olsa da ne yazık ki bugünden dönüp o güne baktığımda cahil cesaretinin büyüklüğü korkusuzluğuma da keyfine de fark atıyor.

aradan geçen zamanda, tek eşli kalamadığımız o zaman dilimlerinden bahsediyorum, prezervatif can dostum olmuştu. zaten cinsel haz elde edebilmek için cinsel hastalıklara yakalanmak gibi büyük bir riski alabiliyor olmak bence insanoğlunun en büyük bug’larından biri. olsun diyoruz, geçiyoruz. herhangi bir kaza olmadığı ihtimalde prezervatif oldukça verimli bir aktör, bu çok bilindik bir gerçek ama onunla da oldukça zorlaşıyor her şey. taktın, takamadın, yırtıldı, çıktı her şeyi ayrı dert. kaza olması halinde zaten, bütün düzenini alt üst edecek “kesinlikle doğum kontrol yöntemi olmayan” yöntemlere başvurmak zorunda kalıyorsun. bu bakımdan çok zorlayıcı işte. aslında eylemin öznesi olmayan bir şey, eylemin öznesi olmayı bırak başrolü kesilebiliyor bir anda. sinir bozucu böyle düşününce de.

huzur dostlarım, huzur doğum kontrol hapında. ahir ömrüm ve dahi ahir cinsel yaşamımda bu kadar rahat olduğum bir zaman dilimi hatırlamıyorum. dönüp bakıyorum çektiğim çilelere, reglim iki gün geç kalınca koştur koştur testi alışlarıma, o korkulara falan… ne çektirmişim kendime ben öyle ya. doğum kontrol hapı kadınların mucizesiymiş aslında. tek eşliliğe adımı atıldıktan ve yollarımızın iyi ki kesiştiği doktoruma sorduktan sonra gelsin konfor. en önemlisi kontrol bende ki bu benim için çok önemliydi.
    konforu yaşayınca merak ettiğim diğer mesele de “ben bunu ne kadar kullanabilirim?” sorusu oldu. cevap basit: üreme çağı boyunca. ben demiyorum, doktor diyor: bkz burada da söylenmiş.

bunun yanı sıra doğum kontrol hapının, hamileliği engelleme özelliğine ek bonusları da cabası: regl düzensizliğinden muzdaripseniz, hooop, rahat edebilirsiniz artık regl döneminiz düzenli.
    tüylenmeden şikayetçiyseniz, hoopp, tüylenmeniz yavaşladı.
    ergenlik dönemini atlatmanıza rağmen hala olması gerekenden daha fazla sivilceniz mi var, hoop, gidiyorlar elveda diyin.
    bunun yanında regl döneminde yaşanan şiddetli sancıları ve duygu durum değişikliklerini de silip atın… evet… doğum kontrol hapı benim için bu oldu.

ne diyebilirim ki, allah üretenden yaratandan icat edenden razı olsun. her gün dozumu alırken hayır duamı eksik etmiyorum. *

* * *
  • evet, bunların hepsi biraz beladır.

üstteki arkadaş için söylemem gereken bir şey var. hap sanıldığı kadar iyi bir yöntem değil. her yöntemi denemiş, 4 yıl kadar doğum kontrol hapı kullanmış biri olarak şunu belirtmekte fayda var, haplar bir çok insan üzerinde olumsuz psikolojik etki yapıyor. bu haplarla ilgili izlediğim bir belgeselde de aynı şeyden bahsediliyordu. depresyon oranını artırdığı ve intihara sebep olabildiği, araştırma verileriyle açıklanıyordu. bizzat deneyimlediğim için kullanmaktan vazgeçtim.

bana sorarsanız tek eşli ve çocuk düşünmüyorsanız en güzeli tüp ligasyonu.