şükela:  tümü | bugün
 • (bu yazı eksi sözlük okurlarını bilgilendirmek için araştırma sonuçlarından alıntı yapılarak aktarılmıştır. daha geniş bilgi için doktorunuza başvurun.)
  "tanım olarak doğumdan sonraki 4 hafta içinde herhangi bir zamanda majör depresif bir dönem yaşanmasıdır. ancak bazı kadınlarda bu süre 6 haftaya kadar uzayabilir. nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte doğumdan sonra ani gelişen hormonal değişimlerin etkili olduğu düşünülmektedir. başka bir neden de psikolojik streslerdir. bebeğe karşı aşırı bir sorumluluk duygusunun gelişmesi oolayın altında yatan bir diğer sebep olabilir. kadının eşi ile olan anlaşmazlıkları ya da ekonomik problemler olayı alevlendirebilir. ilk defa anne olanlar veya eşi ile ayrı olan kadınlar dah yüksek risk altındadır. daha önceki gebeliklerinden sonra depresyon yaşayanlarda da daha sık görülür.
  genelde doğumdan sonraki 1-5. günler arasında belirtiler başlar. hafif depresyonda en sık görülen bulgular halsizlik, isteksizlik, sinirlilik, unutkanlık ve değişik korkulardır. bunlara genelde uyku problemleri eşlik eder. biraz daha ileri vakalarda bu belirtilere aksiyete (endişe), panik atak, ağlama krizleri, bebeğe karşı ilgisizlik, ciddi uyku bozuklukları ile ölüm ve intihar düşünceleri eklenir.

  doğum sonrası depresyona % 5 oranında rastlanır.eskiden sosyal statü ve evlilik ilişkilerinin depresyon ile ilişkisi olmadığı düşünülürken yeni çalışmalarda fakir ve bekar kadınlarda 2 kat daha sık görüldiğü ileri sürülmektedir. genç yaşta anne olanlarda da 2-3 kat fazla görülür. gebelik esnasındaki duygu durumu ile doğum sonrası depresyonun bir ilişkisi bulunamamıştır.

  doğum sonrası depresyonun tedavisi majör depresyon ile hemen hemen aynıdır. genelde hastalar psikoterapi ve antidepresan ilaçlardan fayda görürler. emzirenlerde antidepresan kullanımı önerilmediğinden tedavi esnasında kadın doğum ve psikiyatri hekimlerinin birlikte tedavi planı yapmaları uygun olacaktır. emzirmenin olumlu etkileri nednei ile hafif vakalarda ilaç tedavisi yerine sadece psikoterapi yeterli olabilir. hastaların 2/3'ünde şikayetler en geç 1 yıl içinde kaybolur. geri kalan vakalarda ise birden fazla sayıda depresif atak görülür.

  postpartum depresyon geçiren ya da risk altında olan kadınlara öneriler:

  çok fazla kendinizi yormayın. uyku zihinsel sağlık açısından çok önemlidir.
  bebeğiniz uyurken siz de uyumaya çalışın
  bebeğinizin hareketleri uykunuzu bozuyor ise onu başka bir odaya almayı deneyin
  eşinizle bir vardiya sistemi geliştirin ve bu şekilde bebekten sadece siz sorumlu olmayın
  etrafınızdaki akraba ve arkadaşlarınızdan yardım isteyin. bu sayede kendinize dinlenecek zaman ayırın
  eğer mümkünse doğum öncesi hazırlık kurslarına kaydolun.
  gebelik esnasında ve sonrasında beslenmenize dikkat edin.

  op.dr.alper mumcu"
 • doğum sonrası hormonların miktarlarındaki değişimin, annenin davranışlarında ve zihninde yol açtığı durumdur.
  özellikle yalnız bırakılan yeni anneler, eleştirel ve çok müdahaleci ailelerle kalan anneler daha ağır atlatıyor. etkileri her kadında aynı olmamak üzere;
  bebeğe zarar verme
  kendine zarar verme
  uçlarda ruh hali
  sürekli ağlama ya da gülme gibi değişen davranışlara neden olmaktadır.
  anne ve bebek açısından riskli durumdur.
  anne ve bebek için anadolu geleneği olarak “kırkının çıkması” bu süreçte annenin dinlendirilmesi, ziyaretlerin kısa olması, “süt var mı”, “bu çocuk aç”, “süt yetmiyor mu” gibi geri zekâlılara has soruların sorulmaması önemlidir.
  kadınların bu dönem davranışlarına şımarıklık diyenlere kulak asmayın.
 • doğumdan sonra cinnet geçirip bebeğini öldüren anne haberlerinin arttığı şu günlerde bir umut olarak ortaya çıkmış bir ilaç var. bu ilaçla doğum sonrası depresyona çözüm sunuluyor. ama tedavi masrafını duyunca dudağınız uçuklayabilir.

  ayrıca doğum sonrası depresyona sadece anneler değil babalar da giriyor da çaktırmıyorlar.

  worfut