şükela:  tümü | bugün
 • yazın ortasında doganların sık sık yasadıkları ve her sene tekrar ede ede alışmayı basardıkları durum
 • sabahın köründe çalar saatin sesiyle uyanmak, apar topar derse yetişmek, ders bitince bulunan ilk toplu taşım aracıyla en yakındaki sinemaya gitmek, filme girmeden koca bir bardak kahve almak, rejim yapmanın bir sonucu olarak kahveye süt bile koydurmamak, hafta içi ve öğle saati olması itibariyle salonda tek başına olmak, bomboş salonda tamamen tesadüf eseri bilette yazan numaralı koltuğa oturmak, film bitince tin tin yuvaya dönmek, gündelik işleri yapmak ile vuku bulan, en iyi arkadaşların yapacak çoooook işleri olmasıyla desteklenen, şarjı biten telefonunuzdan size kimsenin ulaşamamasıyla perçinlenen ancak asla sanıldığı kadar kötü olmayan durum. yalnız olmak kimi içtenliksiz "ayy doğum günün kutlu olsun canımcığım kalbimin iç kapakçığı" mıymıylarından kurtarır insanı, kendini şımartma olanağı yaratır kişiye, kendine zaman ayırmaya vesile olur.
 • herhangi bir günü evde yalnız geçirmekten farkı olmayan eylem...
 • uzun kulakli yalniz bir tavsan'saniz pekte umursamadiginiz bir olay
 • nick hornby' high fidelity'de-rob karakteri vasıtasıyla olayı özetlemiştir: panjurlar iner ve sonu 2 ile biten filmler izlenir: robocop 2, rambo 2 vesaire; haliyle cips yenir ve bira belki içilir-çünkü şişenin her titreşiminde "bu insanlar mı benim arkadaşım" spirali yörünge de/kendine has? ve gelecek geçmiş kadar incitebilir mi bünyeyi...her şeye rağmen yaşam bir nick hornby romanı değil. insan olmamızın kodlarıyla eksiltili empati güdümüz; bizi beyaz ekranın karşısında tetikte, tetikle durmaya itiyor; oysa mr. worley değilmidir? true romance'de her doğum günün de sinemaya tek başına giden ve bu doğum günün de hayatı sonsuza dek değişecek olan?
 • yalnızlık hissi iyiyden iyiye hissettirdiğinde,kendini iyice, doğum gününde yalnız olmak oturur insanın içine... uyumak istersin uyuyamazsın birşeyler yapmak istersin ama yapamazsın... ne istek vardır içinde ne de heyecan... sadece bir gün, sadece sen ve geride kalanlar.
 • doğum gününüzün kış ortasında olması halinde unutulmanız için herhangi bir haklı sebep ya da teselli bulamayacağınız hadise. bir süre sonra kendi doğum gününüzü hatırlamamanıza da sebep olur, akşam vakti tesadüfen gördüğünüz bir tarih bilgisiyle irkilirsiniz. benzerleri için;

  (bkz: yılbaşını evde yalnız geçirmek)
  (bkz: yeni yıla yalnız girmek)
 • eve geldiginizde butun sevdiginiz insanlarin "surpriiiiiiiiiiiiiiiiiiiz" nidalari ile ordan burdan cikmasini dilediginiz durum.