şükela:  tümü | bugün
  • kktc'nin ilk feminist vekili
  • kendisi kuzey kıbrıs yönetimi parlamentosu cumhuriyetçi türk partisi – birleşik güçler (ctp-bg) milletvekili.

kendisine göre milletvekili andının çok eril bir dille yazıldığını ve günümüz koşullarına uyarlanması gerektiğini belirterek farklı bir yemin etmeyi tercih etmiş. çok da iyi etmiş. tabii yemini sırasında yayın durdurulmuş ve protestolar oluşmuş.

yemini:

"kıbrıs ülkesinde yaşayan her bireyin, dili, dini, ırkı, doğum yeri, sınıfı, yaşı, fiziksel durumu, cinsiyeti veya cinsel yönelimi dolayısıyla ayrımcılığa maruz kalmaması için çalışacağıma, emeğin sömürülmediği adil ve eşit bir düzen yaratmak için uğraşacağıma, çatışma ve şiddet kültürünün yerine barış ve uzlaşı değerlerinin yerleşmesi için çaba göstereceğime, demokrasi, sosyal hukuk devleti ilkeleri ve insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağıma, federal bir kıbrıs kurma ülküsünden vazgeçmeyeceğime insanlık onurum üzerine ant içerim."

mecliste asıl edilen yemin:

"devletin varlığını ve bağımsızlığını, yurdun ve halkın bölünmez bütünlüğünü, halkın kayıtsız şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ve atatürk ilkelerine bağlı kalacağıma; halkımın refah ve mutluluğu için çalışacağıma; her yurttaşın insan haklarından ve temel hak ve özgürlüklerden yararlanması ülküsünden ve anayasaya bağlılıktan ayrılmayacağıma; namusum ve şerefim üzerine and içerim."
  • kuşak dayanışması ya da kuşak sevgisi diye bir şey varsa, ki normalde pek öyle şeyler hissetmem, bugün onu hissettim. nasıl mutlu oldum böyle şahane bir başlangıç yapmasına. ayrımcılığa maruz kalan tüm kimlikleri saymasından milliyetçi dili reddetmesine şahane bir iş yapmış. tanımaktan gurur duyduğum ctp-bg yeni kadın milletvekili.

kıbrıs meclisinde yemin devrimi
  • gözyaşlarıyla sarılmak istediğim benim vekilim. oy verememiş olsam da nihayet benim vekilim diyebileceğim biri şu meşruluğu tartışılan parlamentoya adım attı. nihayet.

çoğalsınlar, doğuşlar derya olsun.

edit: işbu entrydeki duygusallık bugün ettiği yeminle ilgilidir. ileride normalleşirse (ki hiç beklemiyorum) sonuna kadar eleştirilecektir. kendisi de bunu bekliyordur eminim.
  • "kıbrıs ülkesinde yaşayan her bireyin, dili, dini, ırkı, doğum yeri, sınıfı, yaşı, fiziksel durumu, cinsiyeti veya cinsel yönelimi dolayısıyla ayrımcılığa maruz kalmaması için çalışacağıma, emeğin sömürülmediği adil ve eşit bir düzen yaratmak için uğraşacağıma, çatışma ve şiddet kültürünün yerine barış ve uzlaşı değerlerinin yerleşmesi için çaba göstereceğime, demokrasi, sosyal hukuk devleti ilkeleri ve insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağıma, federal bir kıbrıs kurma ülküsünden vazgeçmeyeceğime insanlık onurum üzerine ant içerim." sözleriyle yemin eden ctpli milletvekilidir. darısı tc`nin başına. dikkatleri çekmek istediği nokta bence takdire şayandır üstelik sadece feminist yönüyle değil hümanist yönüyle de.
  • doğuş derya, kktc için büyük bir şanstır. içten, güvenilir bir güzel insandır.

doğuş, istanbul üniversitesi'nde okurken ütk'da etkin birisiydi. sonrasında kgp'de çalıştı, diye hatırlıyorum. kıbrıs'ı, doğuş ve ütk sayesinde öğrenmiştim. zivaniya'yı da ondan öğrenmiştim bak. bu sebeple kendisini ve arkadaşlarını sevgiyle anarım.

milletvekili yeminini izledim, çok mutlu oldum. leyla zana konuşuyormuş gibi heyecanlandım. işte benim tanıdığım doğuş, diyerek tellendirdim sigaramı.

kıbrıs'ın doğuş gibi insanlara ihtiyacı vardır. zira doğuş bulunduğu her alanı geliştiren, ilerleten birisidir.
  • parlamento kürsüsünü karl liebknecht gibi kullanmış, helal olsun.

http://www.bianet.org/…in-vekilden-alternatif-yemin
  • yaptigi yasalara aykiri ama yapsin. herhangi vatandas yasalari cigneyecekse mertce yapsın, acik yureklilikle yapsin. ondan oncekiler yasaya uydular mi ki kktc bu halde. kendine gore halkin vefasi icin konustu ulkesinin ya da cebinin degil. keske agzini da bozsaymis. çünkü ondan oncekiler siktiler bu toprakları.
  • daha kursuye adim atmaz herkese mavi ekran verdiren vekil.

kendisini okul kaptani oldugu donemlerden bilirim. etkili bir konusmaci ve tuttugunu koparan gibi duran biriydi. ilgiyle takip ediyoruz.
  • yemin cikisiyla gozleri uzerine ceken derya mavi ekran verdirtmeye devam ediyor ve herkesin bilip de dile getiremediklerini buyuk bir yureklilik ve cesaretle soyluyor.
    "yonetimin bende olmadigi bir iktidarda olmaktansa, muhalefet yapmaya devam ederim" diyerek turkiyenin adadaki yonetime ne kadar mudahale ettigini ima etti.