şükela:  tümü | bugün
  • geçen yıl 2.8 milyar lira zarar eden doğuş holding borçlarını yapılandırmak istemiş .
    zararın sebebi ise büyük ölçüde kur farkından kaynaklanmış.
    http://www.hurriyet.com.tr/…andirma-istedi-40797167
    (bkz: 2018 ekonomik krizi) dola
  • yandaşlığını yaptığı iktidar ekonomiyi kurtarabilirse bir ara bunlara da el atar.
  • ay hadi inşallah
  • haberdeki en önemli bilgi "edinilen bilgiye göre doğuş holding de bankalarla görüşme talep etti ve “ülker’e yaptığınızı bana da yapın” dedi." kısmıdır. adam haklı beyler.
  • borcu olan adam oturur oturduğu yerde. yeni
    masraflar açmaz başına. senin ne işine şeker fabrikası almak, a benim akıllı evladım?(bkz: şeker fabrikalarının özelleştirilmesi)
    düzeltme: doğuş holding'in yeme-içme sektörü olsa da şeker fabrikasını satın alan bu firma değildir. mesajları ile bu uyarıyı yapan yazar arkadaşlara teşekkür ederim.
  • borç yapılandırma kötü bir şey değildir.

o günkü planlamada ayda 1.000 tl ödeyeceğini düşünen biri ben 6 7 ay sonra zorlanıyorum gelirlerimde şöyle şöyle durumlar oldu gelin şunu 800 tl'ye indirelim diyebilir ve bu hem müşteri hem de banka açısından daha faydalı olur. hem kredi batmaz hem ödemeler düzenli olur banka kendi finansal stratejilerini daha düzgün yapar batık nedeniyle artan maliyetler kredi faizlerine yansımaz.

ek: olayı kişi ve kurumlardan bağımsız genel bir şekilde yorumladım.
  • wc fiyatları düşüyor ama şirketlerin dolar borçları kur yüzünden yükseliyor.
  • her defasında içimin yağlarını eriten haber. birincisi başlıklar çok kibar yazılıyor, doğuş holding'in borç yapılandırması ''istemesi'' gibi. hayır aslında olan borçlunun borç verene borcunu nasıl ödeyeceğini emretmesi. ülker mesela başka bir bahane ile bankaları bilgilendirme toplantısına davet ediyor ama toplantıda yapılandırmanın nasıl olacağını açıklıyor. ......... bank temsilcisi toplantıyı terk ediyor.(buraya gülücük gelecek) sonra paşa paşa emri uyguluyor.bu sebebi sizin 100 liralık evinizi ipotek ederken 70 liraya zar zor ipotek eden bankalar zenginlere aynı evi 300 liraya ipotek ediyor olması çünkü siz borcunuzu ödemiyorsunuz ! onlar ödüyor.

şimdilik bunu yapanlar;
    t.telekom
    ülker
    doğuş

devamı gelecek gibi bankaların yapabileceği çok bir şey yok çünkü -doğuş'u bilmiyorum ama farklı olacağını sanmam- şirketlerin mal varlığı borçlarının üstünde, size üç kuruş borç verirken 500 soruşturma yapan bankalar zengine gelince çok da kasmıyorlar. bankalar bu şirketlerin mallarına el koyarsa değeri daha da düşer borç yalan olur o yüzden paşa paşa borçları yapılandırıyorlar. bankalara da bir şey olmuyor çünkü alt sınıflardan ettikleri kar ile kodamanlardan ettikleri zararları karşılıyorlar.
  • doğuş holding'in toplam borcu 23.5 milyar tl imiş.

bu kadar borç alacak ne yatırımı var bu adamların?

yurt dışına transflerle, şirket kağıt üstünde borçlu gösteriliyor olmasın. bir çok zenginin parasını yurt dışına, özellikle ingiltere'ye götürdüğünü duyuyoruz. neden olmasın?