• satış başarıları hizmet kalitesinden ziyade distribütörlüğünü yaptıkları vag'ın türk pazarına çok uygun olması ile alakalıdır.

+öncelikle ülkemizde alman aracı satmaya çalışmak çok büyük avantaj. ülkemizde alman arabasına duyulan sevgi çok ileri boyuttadır. almanlıkla alakası kalmayan opel bile almanlığın ekmeğini yiyor. almanlık ne güzel şey

+ülkemizdeki motor hacmine göre vergilendirme sistemine göre vag'ın motor yelpazesi çok uygun. 1,6 lt'nin üzerinde araçlara ulaşmak halkın çoğu için çok zor iken 1,6 lt dizel motoru çoğu vag araç ile alabiliyorsunuz. dizel motor turbolu olsa da muhteşem performans veremiyor bu yüzden dizelde hacim ne kadar büyük olursa o kadar iyi. rakiplerin önemli bir kısmı 1,3, 1,4 dizellerle performansı vasat arabalarla satış yapmaya çalışırken, hatta bazı rakiplerin 1,6 lt altında dizel seçeneği çoğu modelinde yokken vag'ın 1,6 lt dizeli çoğu aracında uzun süredir kullanması ülkemize çok uygun. yürümeyen 1,3 ve 1,4 dizel ile yeterli işi gören 1,6 dizelin vergisi aynı iken çoğunluk 1,6 dizeli tercih eder doğal olarak.

ayrıca d segmentinin iddialı araçlarından biri olan passat'ın uzun süredir 1,6 lt dizel ile üretilmesi de büyük avantaj. çoğu rakibinde bu motor seçeneği yoktu, hala da bazı rakiplerinde bu motora sahip olmayan d segmenti var. passat 1,6 tdi dsg ile alt vergi dilimine girerek segmenti süpürdü resmen.

benzinli motorlarında 1,6 lt hakkını hacim anlamında sonuna kadar kullanmasa da bu dizel kadar sorun değil. 1.4, 1.2 hatta 1.0 hacminde benzinli motoru kompresör+turbo ile oldukça yeterli performans veren bir hale getirebiliyorsunuz. dizelde turbo olsa da 1,6 lt'nin altı tat vermiyorken benzinli de turbo+kompresör ile çok daha düşük hacimlerde iyi işler başarılıyor. vag da bu konuda gayet iyi.

+çift kavrama otomatik şanzımanın vag tarafından her modelde sunulması ve bu şanzıman narin olsa da piyasadaki en iyi çift kavramalı şanzıman olması. gidin otomatik polo'yu sürün. sonra da otomatik corsa'yı ve otomatik peugeot 208'i sürün. corsa ve 208 isterlerse her konuda muhteşem olsunlar şanzıman farkından dolayı polo ikisine de fark atıyor sürüş keyfi açısından. cvt'li rakiplere değinmiyorum bile. c ve d segmentlerine çıktıkça rakiplerle şanzıman açısından fark kapanmaya başlasa da dsg diğer firmaların ürünlerinin çoğundan iyi.

+vag araçlarının bir konuda iyi sivrileceğim diye yüksek fiyatlı ya da diğer noktalardan kısmış olmaması. mesela bmw aşırı yüksek sürüş keyfi sunar ama bu uğurda fiyatı yükselir, iç mekan daralır, fiyat iyice saçma sapan yerlere ulaşmasın diye bazı diğer noktalarda kalite düşürür(malzeme kalitesi gibi) oysa ki vag araçlar bir konuda muhteşem olmasalar da her konuda ortalamanın altına düşmeyen tam fonksiyonel arabalar. bizim milletin de özel zevkleri azdır. aldığı arazide güzel bir bahçe alanı bırakacağına arazinin maksimumum miktarına bina dikmek ister, gittiği tatil yerinin etrafında onlarca antik şehir varken tatil boyunca sudan çıkmaz, gereksiz derecede büyük eve servet döker ama evine bir sanatçının eserini asmayı masraf görür. bu yüzden özel yönleri olmayan, fiyatı da buna göre olan ve kalite olarak da her konuda ortalama limitin altına düşmeyen vag araçları milletimiz için biçilmiş kaftandır. (vag sahipleri hemen saldırmasın" vw golf'üm var ama sanat sergilerinden çıkmıyorum ben tamam mı!111!!" diye. ben ortalama türk milleti profili için konuşuyorum.

daha çok yazardım da yoruldum. özetle olay doğuş'tan ziyade ürünün ülkemize uygunluğu ile alakalı bir başarı.

doğuş'un bu satış rakamlarına ulaşmada hiç mi başarısı yoktu?
    bence tek başarısı servis ağını kaliteyi düşürmeden tüm ülkede yaygınlaştırmalarıydı.
  • türkiye'ye volkswagen, audi, seat, skoda, bentley, bugatti, lamborghini, porsche, scania araçlarını getiren, kaliteliyim algısını oluşturuyorum diyen ama, sattığı ürünlerden ekmek yiyen, türk milletini sürekli kandıran euro artışını hemen fiyatlara yansıtan, diğer markalar yansıtmıyor iken, araçları boş donanımla getirip yapılan her ilave için milletten para tırtıklayan bir firmadır.
    param olsa da bu distribütörden sıfır araba almam.
    bu markaları alacaksam 2. elini alırım açık ve net.
    ama param olursa diğer distrübütörlerden sıfır araba alırım, nitekim de almışlığım var, ama doğuştan sıfır araç almam, beni dinleyene de aldırmam.
  • bukadar şikayete rağmen nasıl bukadar başarılı veya başarılı gözüküyor bunlar?
    ünlü zenginlerimizden ali agaoglu hakkında ali atif bir 'in analizi var,bana onu hatırlattı.
    "halkla ilişkiler uzmanlarının yanlış olduğunu soyledigi herşeyi yapmasına rağmen nasıl başarılı oluyor?"
    .
    2:07 den itibaren söz konusu analiz kendisine soruluyor
  • bugün maslak'taki yerine uğradığım otomotiv şeysi. in cin top atıyordu. satış danışmanıyla yaptığım görüşmede ötv zammı sonrası satış yapamadıklarını aktardı. sektör durdu, yeni araç dahi girmiyor ülkeye dedi. sabit kur 3.66 imiş gümrükte. daha 6 ay önce 2.99'du ulan. o zamanlar a3 115 bin liraydı, şu an 165 bin lira. ve başlangıç paket. zamanında alanlar acayip akıllı davrandı..
  • (bkz: #68361570)
  • 2013'de ntv binası önüne yürüdüğünü bas bas bağıran, o dönem garanti bankasındaki 100 lirasını çektiğini her mecrada duyuran tipler; ne hikmetse, bu firma tarafından ithal edilen ürünlere güzelleme yazıyor, satın aldığını gururla söylüyor.

hiç unutmam, 2013 haziran başı, gezi olayları esnasında showroomda * oturuyorum. içeriye iki bey girdi, ellerinde nutuk, andrew mango'nun atatürk kitabı gibi kitaplar var. atatürkçü düşünce derneği için öğrenci yurtları projesine kaynak sağlamak adına kitap satışı yaptıklarını söylediler. masama buyur ettim, fettulah'ın yurtlar/okullar ile palazlandığını, artık atatürkçülerin de bu yol ile karşılık vermesi gerektiğinden girip, o an içinde bulunulan durum ile ilgili cnn turk'e, aydın doğan'a, ntv'ye, doğuş grubuna verdiler veriştirdiler. sonra, konu bir otomobil showroomunda olmaları münasebeti ile araba muhabbetine döndü. bir tanesi, önceki haftasonu vw jetta aldığını, işte o araçların değer kaybetmediğini vs ballandıra ballandıra anlatmaya başladı. derhal sözünü kestim ve sordum az önce siz değil miydiniz doguş'a giydiren? kıp kırmızı kesildi, diğerinin de suratının şekli değişti. alel acele kitapları da toplayarak, müsaade isteyip ayrıldılar.

tanım: üretim adına bir yatırımı olmayan, genellikle ithal ürün al-satçısı grubun otomotiv kolu. cari açık büyütücü

edit: imla, yazım hatası
  • neova sigorta ile anlaşması bulunmayan ancak biz anlaşmalıyız servis işçilik ücretlerinde sadece fark alıyoruz diye yalan söyleyen şirket. ayrıca duvardaki panolarınada anlaşmalı şirketler arasında neova sigortayıda gösteriyorlar. bunu yapan ise ankara etimesgut doğuş otomotiv servisi.
  • bugün 30 bin bakımını yaptıkları golf marka araç için benden 880 tl alan firma
    adamlar güzel yere tükan açmış.
    her 15 binde bir bakım sanayide 200 tl ye halledilen işten 4,5 katı ücret alma,
    ve en önemlisi dsg gibi her an hata verecek bir şanzıman nedeni ile garantiyi uzatıp yıllarca servise bağlı kalmak.
  • (bkz: #71213076)
  • skoda grubu altında müşteri üzerine yürüyen çalışanı olduğu iddia edilen marka!
hesabın var mı? giriş yap