şükela:  tümü | bugün
212 entry daha
 • insan tabiatının kötücülleşme eğiliminin güçlülüğünü aşama aşama tasvir eden, ancak asıl konusu son bölüme kadar anlaşılmayan, 2 saat 40 dakika süren ve dolayısıyla da izlemesi bir parça sabır isteyen film.

  --- spoiler ---

  film, zeus ve athena'ya yaptığı göndermelerle, insanların yaptıkları kötülükler sonucunda tanrılarca helak edilmeye müstehak hale gelmelerini ele alıyor ve af ile ceza arasındaki etik seçimi sorguluyor. filmin yap-boz formatını andıran satıh/dekor üzerinde geçiyor olması da, tanrılarca kurgulanıp helak edilen bir dünya ontolojisini simgeliyor. (bkz: lost/@derinsular) film bu ontolojiyi, insanların kasabanın dışındaki dünya ile ilişkilerinin sınırlı olması, yap/boz formatındaki düz zeminin kasabanın dışına çıkıldığı an sona ermesi, yap-boz formatını seyircinin görmesine rağmen kasabada yaşayanların bu gerçeğin farkında olmamaları gibi öğelerle destekliyor. (neticede kasabanın yakılıp yıkılmasının ve herkesin öldürülmesinin ardından hayata dair herşeyin silinmesi ve ortaya bomboş bir levha kaldığını görüyoruz.)

  filme getirilecek tek (kişisel ve subjektif) eleştiri, "gazap" aşamasının özet geçilmiş olması olabilir. ben olsam, her infaz edilen her şahsı gözlerindeki son pişmanlıkla çaresizlikle yalvarıp merhamet dilenmelerinden ölüm anlarına dek tek tek tasvir eder ve çocukları gözleri önünde tek tek öldürülen kadının hak edilmiş acısının yansıtılmasına özel bir ihtimam gösterirdim.

  --- spoiler ---

  tema:
  (bkz: popüler kültür/@derinsular)
168 entry daha