şükela:  tümü | bugün
  • tek çubuklu bir oluşum. kararsızlık göstergesi. güvenilirliği az. duruma göre trendin devam edeceğini de, dönebileceğini de gösterebilir. oluştuğu andaki trend yönü önemli değil. teyit söz konusu değil.

tanım:
    eğer bir senet aynı açılış ve kapanış fiyatlarına sahipse, ortaya çıkan şekil doji'dir. doji'nin yukarı ve aşağı kuyruklarının boyu değişebilir, sonuç olarak da doji bir haç gibi, ters dönmüş bir haç gibi ya da artı işareti şeklinde gözükebilir. doji tek başına alındığında nötr (tarafsız) bir oluşumdur.

tanınma kriterleri:
    1. gövde ya yatay bir çizgidir ya da çok küçüktür (ancak birkaç kademe boyundadır).
    2. yukarı ve aşağı kuyrukların boyu değişebilir.

açıklama:
    ideal bir doji'de açılış ve kapanış fiyatları birbirine eşittir. ancak gerçek hayat maalesef bu kadar basit değildir. açılış ve kapanışın aynı olduğu bir doji daha anlamlıdır ama bu gerçek hayatta nadir raslanır bir durumdur. işte bu nedenle de doji gibi önemli bir mum formasyonunun ne anlama geldiğini kavramak daha önemlidir. doji piyasanın yönü konusunda bir kararsızlık göstergesidir ve alıcılarla satıcılar arasında henüz sonuçlanmamış şiddetli bir mücadele olduğunu gösterir. doji gün içinde fiyatların açılış fiyatının etrafında inip çıktığını ama gün sonunda açılış fiyatında ya da ona çok yakın bir fiyatta kapandığını gösterir. doji geçici bir ateşkesdir, gün içinde ne alıcıların, ne de satıcıların kontrolü sağlıyamadığını gösterir . yakın bir gelecekte fiyatlarda bir yön değişikliği olabilir.

önemli noktalar:

doji önemli bir mumdur. kendi başına verdiği mesaj önemli olduğu gibi, diğer formasyonların da önemli bir ögesidir.

doji'yi bir fiyat grafiğinde saptamak kolaydır. ince çizgiye benzeyen çok küçük gövdesiyle hemen tanınabilir. diğer mumlara göre çok ufak gövdesi ayırıcı vasfıdır.

doji oluştuğu ana kadar olan trendin yönü ve o zamana kadar görülen mumlar dikkate alınarak değerlendirilmelidir. yukarı bir hareketten veya beyaz uzun bir mumdan sonra görünürse, bu alım baskısının zayıfladığını gösterir. eğer bir düşüşten sonra veya uzun siyah bir mumdan sonra görünürse, bu satış baskısının zayıfladığını gösterir. doji esas olarak arz ve talebin giderek eşitlenmeye başladığını ve trendin yönünde bir değişme olabileceği mesajını verir. ancak doji tek başına bir dönüş başladığını saptamak için yeterli bir sinyal değildir ve dönüş olup olmadığı izleyen sinyallerle teyit edilmelidir.

doji'nin ne denli bir sinyal olduğu bir anlama relatif bir kavramdır ve piyasanın özelliklerine bağlıdır. doji esas olarak fiyat grafiğinde çok sayıda doji görmediğimiz piyasalarda önemlidir. eğer grafikte bir sürü doji varsa, bu piyasada yeni bir doji'nin görünmesi o kadar da önemli değildir ve bunu önemli bir sinyal kabul etmek de doğru değildir.
  • aracı kurum ortamlarında zaman zaman geyik konusu olabilen mum grafik oluşumu.

geçen hafta çalıştığım aracı kurumda fx satış ekibine formasyon konusunda eğitim verdim.

ve satış ekibinden genç bir hatundan şöyle bir tepki aldım : '' oziwan beyyyy, benim kedim olursa adını doji koyacağımmmmmm.''

pek yakında kadıköy dolaylarında görebileceğiniz bir kedinin ismi olabilir bu. denk gelirse sakın şaşırmayınız efenim.:)
  • doji'yi gordugunzde yukari trend varken short'lama (aciga satma) asagi trend varken almaktan daha etkilidir. nitekim asagi olan trend'de trendin devam etmesi daha yuksek bir yuzdeye sahiptir. ayrica gravestone ve dragonfly gibi doji'ler de vardir. gravestone doji daha cok yukari trend varken etkili olurken dragonfly asagi trend varken long olma anlaminda iyidir.
  • evler yıkan, beller büken, kanım döken, kervan kıran aman aman sarı yıldızdır.

.
  • mum grafiğinde açılış ve kapanışın birbirine çok yakın olmasından mütevellit düz bir çizgi gibi duran mum. güvenilir bir sinyal değildir. teyit mumu bekleyiniz.