• beni çıldırttı. delirdim.

hakkında hiçbir şey okumadan, bilmeden, eheh negzel beleş vn vakit geçsin falan diye oynadım ben bunu. oyunu açınca "çocuklar ve kolayca rahatsız olanlar bilmem neler oynamasın" gibisinden bir uyarı çıkıyor. lütfen bu uyarıyı benim yaptığım gibi "yey meme görcem" diye algılamayın. meme yok. yandere mi tsundere mi olsun, ay çok romans, aman ne şeker derken en konforlu anınızda ağzınıza sıçıyor. tokatlıyor ve de hırpalıyor.
  • gerçekten iyi düşünülmüş, basit bir oyun. ufak bir ekibin elinden çıkmış olması ise gerçekten etkileyici.

--- spoiler ---

monika'nın dosyasını silerken "hadi lan işe yarar mı acaba" diye düşünürken işe yaraması muhteşem bir histi. daha önce hiçbir oyun bana böyle bir his yaşatmamıştı. ayrıca yuri'nin cesedini bir haftasonu boyunca izlemem ve cesedin yavaş yavaş çürümesi gerçekten etkili bir sahneydi. diğer sonlarını da denemek istiyorum ama oyun sürekli kendi kendini silmese keşke. kotamız var bizim. reca ediyorum ya.

--- spoiler ---

edit: şu anda internette gezinirken farkettim. herkesin uğraşa uğraşa vardığı bir oyun sonunu ilk oynayışımda bulmuşum. kendimi tebrik ediyorum ve oyuna yine başlıyorum.
  • oyun ve oyuncunun birbirine girdigi harika bir yapım.

evdeki herkes uyuduktan sonra ışıkları kapatıp, kulaklıkları takıp jump-scare koymamışlardır umarım diyerek oynadım. yabancı forumlarda özellikle 9gag'te denildiği kadar korkutucu değil ancak gergin bir ortam oluşturma konusunda gayet başarılı. oyunun en güzel yanı hikayesindeki şaşırtıcı öğeler olduğu için oyun hakkındaki hiçbir spoiler'ı okumamanızı öneririm.

--- spoiler ---

öncelikle ben oyunu taktik kullanmadan ve hatta olabildiğince kötü kararlar vererek oynadım ki oyundaki gerginlik öğesi artsın.

oyun ilk bir saatlik kısımda gerçekten basit bir hikaye ile dört tane arkadaşımızdan biriyle sevgili olmaya çalışıyormuşuz gibi ilerliyor. bu kısımda sadece ileride olacaklara göndermeler var. kızlarımızın yazdığı şiirleri biraz dikkatli okursak "sanki birşey mi ima etmiş?" yada "bu şiirde bir gariplik var kesin." diye düşünsek de çok da rengini belli etmiyor hikaye.

monika'nın tekrar yükleme yaparsın demesi beni "oyuna bak bana oyun öğretiyor." dedirtti ve ilk defa o noktada tedirgin etti.

daha önceden görseli görmeme rağmen sayuri'nin final sahnesi ciddi anlamda gerdi beni. zaten okula gelmedi deyince monika aha dedim geliyor sahne. müzikleriyle ileride gelen mektuplarla ve monika'nın hatırlatmasıyla bu sahnenin oyun üzerindeki etkisi sürekli devam etti.

asıl sevdiğim ve gerginliğin ben de hadsafaya ulaştığı nokta ise yuri'nin balatayı sıyırdığı sahnelerdi. sessiz sakin ve içine kapanık yuri'nin natsuki'yle fucklı mucklı birbirine girmesi olsun, kolları falan kesip gelmesi olsun, gözlerindeki delişmen bakışlar olsun tam bir korku filmiydi. gidiş sahnesine değinmiyorum bile efsane güzeldi.

monika kardeşimiz ise tam a class bir sosyopat. diğer karakterleri nasıl manipule ettiğini anlattığı kısma ve oyun sonunda baş başa kaldığımızda oyunu açıp kapattığımızda verdiği tepkilere bayıldım. aslında biz oyun oynamıyormuşuz baya monika'nın planının parçası olarak sürüklenip gidiyormuşuz. bu çaresizlik hissi de çok güzeldi.

oyunda çok sevmediğim bir nokta var. o da belki daha önce visual novel işine girmediğim için olabilir. oyunda verilen seçenekler ve yapabildiklerimiz çok kısıtlı geldi. konuşmalarımızda bile çok seçenek sahibi değiliz. sadece çok önemli anlarda müdahele edebiliyoruz o da etkisi ne kadar belli değil. bir life is strange'deki kadar seçeneklerimiz etkilemiyor gidişatı.

--- spoiler ---

velhasıl zaten oyun bedava ve galiba yapımcının diğer ücretli olacak oyunlarına referans olarak sunduğu bir yapım. o yüzden kısa sürse de oynayın, oynatın efendim.
  • ilk seferde kaçırılan bazı ayrıntılar için ikinci kez oynamanın yararlı olduğu oyun.

--- spoiler ---
    kızın depresyonda olduğunu bile bile sayori'nin evine uğramadan mal gibi okula koştuğumuz festival sabahı monika ile karşılaşırız sınıfta:

"you should take a little responsibility for her, mc! i mean especially after your exchange with her yesterday... you kind of left her hanging this morning, you know?"

pun!

intended!

--- spoiler ---
  • oyundan ziyade deneysel bir çalışma derim ben buna. normalde ingilizce okuma hızım pek iyi değildir, lakin anladım ki okudukça adapte olan bir beynimiz var. oyunun sonlarına doğru iyiden iyiye türkçeden hızlı okumaya başlamıştım altyazıları. bu açıdan da enteresan bir deney oldu benim için.

oyunla alakalı spoiler vermemek gerçekten boynumun borcu diyorsunuz oyun bitince. bana kalırsa öyle çok gergin bir oyun değildi. yani kulaklığınızı takın yayıla yayıla klavyenizdeki tuşlara basın. öyle altına sıçırtıcı bir şey yok rahat olabilirsiniz. sadece dediğim gibi fikir o kadar orjinal ve deneysel bir fikir ki sonunda gerçekten kendinizi gergin hissediyorsunuz. oyunun en gerildiğim yeri ise bana bir yerde gerçek ismimle hitap etmesi oldu açıkçası. noluyo lan dedim, bi doğruldum falan eheh.

yapan kimse helal olsun. açıkçası yaşadığım en enteresan oyun deneyimlerinden biriydi.

deneyin pişman olmazsınız...
  • bilgisayar başında vakit geçirmeyi seven küçük çocukları olan ailelere ve gelişme çağında olanlara şiddetle tavsiye ederim. anime tarzı karakter ve mekan çizimleri ile oyun sizi adete içine çekiyor. edebiyat ve şiir ile ilgili içeriğe sahip olmasından ötürü hem eğitici hem de öğretici. çocuklarınıza sevgi, arkadaşlık ve dostluk duyguları aşılıyor.

oyunun başındaki çocuklar ve kolay rahatsız olanlar için uygun değildir uyarısını gönül rahatlığı ile gözardı edebilirsiniz.

internette bu oyunu oynayan birkaç gencin intiharına dair haberleri ise çok da kafanıza takmayın.
  • hakkında ne kadar az şey bilerek oynarsanız o kadar iyi. uyarılara dikkat edin yeter. cesaret edin bence ve oynayın:

(bkz: sayori)

yuri

*
    --- spoiler ---
    monika
    --- spoiler ---
  • iki saat monoton bir şekilde ilerledikten sonra aniden monika’yla konuşurken müzik kesilince garip bir şekilde sinirimi bozup odamın ışıklarını açmamı sağlayan, amnesia’dan bile daha gerginlik verici bulduğum oyun (ki sinirlerimin bozulmasında baya haklı çıktım). sabırlı olun ve oyunun sonuna kadar kesinlikle gelin, eğer bir sonu varsa tabii.
  • oyunun twisted yapısı bu oyunu unutulmaz kılıyor. basit bir dating sim diye girdiğiniz oyundan matrix deneyimi almak paha biçilemez. o nedenle keşke devam etse veya benzerleri yapılsa diye hayıflanıyorum. evet yeri dolmadı henüz.
hesabın var mı? giriş yap