şükela:  tümü | bugün
566 entry daha
  • yerdelen, beden delen tipte füzeler doktorlar. baştaki pluripotent, bol seçenekli zeka ve yapılarına bakılınca tıp eğitimi ağacı öldürmeden, canlı canlı tek sivri gövde kalana kadar tıraşlamak, budamak gibi. o yüzden zekalarını azalmış, becerilerini kaybedilmiş algılarlar. sivri tomruk da füze olur. o füze uçmaya kaçmaya yönelik değildir. mıknatısından kopamayan toplu iğne gibi, belirsiz bir yaratıcılığa değil, belirli soruna, derde doğru hızlanmak ve uçmak yani delmek zorundadırlar. öyle öyle nereye varacak? ya kayaya toslar ya mağmaya varır, ya beden sisinde kaybolursun.

kendini, ötekiliğini ifade etmen bant olarak daraltılmış, şansa kalmıştır. doktorların arasında hızlı ve akışkan olan cerrahi dallar daha bir füze ve etkin, eylemli hissettirebilir. kısmen. budama nedeniyle doktor kendini bilerek aptallaştırılmış hisseder. aynı anda yola çıktıklarıyla nasıl da şimdikinden farklı, karşılaştırdıklarına benzer işleri ve yaşamları olabileceğini acı acı fark ederler. o uzanmamış dalları, olasılıklarının anısı hiçbir zaman tamamen unutulmaz. yeni fiili halin içinden can ve doyum bulmak zorunludur.

tıp eğitiminin arasında veya hanidir doktor iken alan/kariyer değiştirebilen insanlar çok seçkindir. yoksa benim diyen tıbbı terk edemez. doktorluk elbise gibi değil dövme gibidir. bir meslek değil yaşam biçimidir. hekim başka işe yaramaz. sevsin sevmesin. beceriksiz veya tembel olması hekimi temel lanetinden, yitikliğinden, özezerliğinden ayıramaz.

laf aramızda şefime bakılırsa (ki, bakalım), tıpçı dünyanın her yerinde insana sıcak değil ilgisiz, soğuk nevale olurmuş. hatta bir sağlık işinin zorlu iş, bir görev olarak yapılmasından değil, gönüllü olarak yapılmasından işkillenmek gerekirmiş. motivasyonu, sapıklığı ne bilinemez. bu bağlamda sağlıkçının uzun ve zor eğitimden geçmesi, ve hatta pek de doyurucu kazandırmaması ayran gönüllüleri elemeye yarıyor olabilir.

meslek içi bir karşılaştırma olarak önereyim: diğer doktorlar başarılarından para kazanırken psikiyatristler başarısızlıklarından para kazanır. "sürdürülebilir başarısızlık" ile "çorba kaynayacak" şarampolleri arasında. bir yıl, beş yıl, on yıl sağaltım sürüyorsa bariz olarak başarısızsındır.

"geçende göründüğüm ve bir doktor muayenesi genelde ne kadar ayrıntılı olabilirse beni öyle muayene eden doktordan epey memnun kaldım. sakin, birazcık tuhaf, ama yaşıyla ve cüssesiyle (benim gibi zayıf ve uzun* bir şeye nasıl güven duyabildiğin benim için hep anlaşılmaz kalacak), evet cüssesiyle (kalın dudaklar, geniş, öğütücü bir dil), çok fazla bir yakınlık göstermeyen, gösterdiğinde de bunu asla bir yapmacıklığa kaçmadan yapmasıyla, tıbbi sadeliğiyle ve daha başkaca özellikleriyle güven uyandıran bir adam. muayene sonucunda olağanüstü bir asabiyetten başka bir şeye rastlayamadığını açıkladı." franz kafka - briefe an felice

"psikoskop* hiçbir şeyi yok etmez. ben de bunu kanıt toplamak için kullanmıyorum. burası bir mahkeme değil, sen de yargılanmıyorsun. ben de yargıç değilim. doktorum." ursula k. le guin - the compass rose (the diary of the rose)

"burada ona müebbet hapis cezası verecek bir yargıç yok. yalnızca ölüm cezası veren doktorlar var." ursula k. le guin - the compass rose (the diary of the rose)

"hekimler** yeni bulunmuş her gerçeğe baştan karşı çıkarlar. sonra da onu tekellerine almak* isterler." sigmund freud

"bütün doktorlar, kökenleri rahiplikten ve toplumun dinsel törenlerinden gelmesine karşın, psikiyatristler gibi büyünün icra edilmesi görevini devam ettirmezler. asklepios'un otoritesi sözel olmayan bir yönde gelişmiştir. psikiyatriden sık sık, suç gibi ruhsal acılarla uğraşması istenir (bu da, asklepios otoritesinden daha çok rahiplerin otoritesine yakındır)." [paul fink'ten aktararak] glen o gabbard & krin gabbard - psychiatry and the cinema*

(bkz: sigmund freud/@ibisile)
    (bkz: diş hekimi)
    (bkz: ruh hekimi)
    (bkz: baytar)
    (bkz: otacı)
    (bkz: şaman), kam, kam ana
    (bkz: halk hekimliği)
    (bkz: 14 mart tıp bayramı/@ibisile)
    (bkz: hemşire/@ibisile)
    (bkz: doktorların doktor olduğunu bir şekilde söylemesi)
    (bkz: moliere efendi/@ibisile)
    (bkz: mecburi hizmet)
    (bkz: uludere/@ibisile)
    (bkz: piyango/@ibisile)
75 entry daha