• doktor civanım
    ah neler istiyor canım.... diye gerisini hatirlayamadigim bir şarki vardi
  • doktor jivago romanının sayfalarını buruşturacak, ömer şerifin kulunçlarını sızlatacak kadar başarısız bir taklittir.
    gerçi " doktor jivagom" diye türkü yapsan hangi kasketli türk köylüsü yayardı onu yöreden yöreye...
  • "doktor civanım
    doktor doktor civanım
    ah neler istiyor canım
    ne istersen alayım
    doktor kölen olayım"
    şeklindedir bu türkünün bir kısım sözleri.
  • kemal sunal'in elle tutulur filmlerinden biri. aslinda hastabakici olan cakal kendine doktor susu verip milleti hasbelkader iyilstirir falan. filmin sonunda kemal sunal, yadigar ejder'le sevdigi kiz icin penalti atma, raki icme, gures, aticilik duellolari yapar, acaip eglenceli bir filmdir.
  • bir hastanede müstahdem olarak çalışan ve yıllar sonra köyüne dönen kemal * köylü tarafından doktor sanılır. köyün güzeli sümbül * ile kemal'in karşılaştıklarında aralarında geçen dialog pek komiktir.
    kemal: sen kimsin ?
    sümbül : sümbüül !
    kemal: hangi sümbül kız, sidikli sümbül mü ?
    sümbül: hee ya, sen de sümüklü kemal !

edit: sene olmuş 2012, yanlışımızı düzeltiyor sariallstarlimehmetaga ve diyor ki "sümüklü sümbül ve sidikli kemal olacak doğrusu efenim.saygılar :)" ben de editledim büdütledim.
  • sahte doktorla ağanın oğlu arasında kız uğruna yapılan yarışmalar başka olur ağaların düğünü adlı televizyon dizisiyle büyük benzerlikler taşımaktadır.bu durum filmin senaryosu yazılırken adı geçen diziye kaynaklık eden romandan esinlenildiğini düşündürmektedir.
  • kemal sunal, bahar öztan, ayşen gruda, ihsan yuce, sırrı elitaş, ali şen,
    yadigar ejder,medalet tibet, nermin denizci, reha yurdakul,ahmet açan, osman caglar, ahmet kostarika nın rol aldıgı ve yeni lale film studyosunda hazırlanan guzel bir film.

film muzigi, cahit berkay a, senaryo safa önalve memduh un e aittir. kartal tibet de yonetmendir.

filmden bazı sahneler;

sumbul, * çeşmeden su getirir ve yolda gafur a * rastlar
    gafur : çeşmeden su getirmek yakışır mı sana? sen kimin sözlüsüsün?
    sumbul :amma da konuştun be! gerizekalı!sen ne karışıyorsun? çek git karşımdan! seni gorunce midem bulanıyor!!
    gafur : bu nazın,cilven var ya bitiriyor beni. gafur’un ceylanı...
    sumbul : hoşşt!! pis cenabet
    gafur : dogru konuş erkeginle. bugune bugun sozlumsun.
    sumbul : o benim degil; babamin sözü. anladın mı sunnetsiz gavur? der ve bir kova suyu gafur’un basından asagı doker.

sümbül, kemali * gormek için tebeşir tozu yutar. kemal, o’nu muayeneye gelir.sumbul, tebesir tozu yuttugunu ve daima aklında ve kalbinde oldugunu soyler.
    kemal : sende benim kalbimdesin, kalbim hep sumbul sumbul diye atıyor. ver elini. koy kalbime.bak dinle. sumbul... sumbul... sumbul... nasıl? kalp degil sanki bulbul.

daha sonra,
    kemal : peki gafur ne olacak?
    sumbul : bana ne o allah’ın ayısından.
    kemal : ama sozlunmuş ya
    sumbul : babamın sozu o
    kemal : şaşıyorum! baban, sana o allah’ın ayısıyla nasıl soz kesti? der. tm o sırada gafur, elinde çiçekle içeri girer. kemal, onu gormez.
    sumbul : arkanda. geldi.
    kemal : bana da geldi!! herifi gorunce çıldırıyorum. bir kaşık suda bogasım geliyor....
    sumbul : bog da... burda..
    kemal : burada da bogarim ne var? yakaladıgım yerde bogarim...
    sumbul : duyuyor...
    kemal : duysun. korkum mu var benim ondan... kemal, daha sonra arkasını donup gafur’u gorur ve soyle der :
    - aaa gafur!! gafur, canım kardeşim gel seni opeyim.ben de, seni ne kadar sevdigimi soyluyordum... degil mi kız? ne zaman geldin? niye haber vermedin? gel bi daha opeyim...
    cantasını alır, odadan çıkarken hoşçakal der ve gafur’a bir tokat atar...
  • (bkz: civan ışlak)
  • köy ahalisini bir kaşıntı alır, hastanede sadece hastabakıcı olan ve tıp eğitimi almayan kemal'e birden ilham gelir; "züğürt olup düşünmektense, uyuz olup kaşınmak yeğdir",
    atasözü köylüyü hastalıktan kurtarır, kemal'in doktorluğu hususundaki şüphelerde gidelir.
  • filmde doktor kemal'in babası ibrahim zübükzade'dir.
hesabın var mı? giriş yap