şükela:  tümü | bugün
 • kırılması çok zor olan iki egonun karşılaştırmasıdır.
 • mühendis egosunun yanında fıs kalırlar.
  edit: doktor da avukatta kitap ezberleyen, ilkokulda ön sıraya oturmuş inek öğrenciler. asıl bir şeyler üreten dünyayı değiştiren mühendisler aga.
 • hay egonuza
 • hiçbiri bilgisayar tamircisi egosu kadar anlamsız ve dangalakça değildir.

  aktif olarak bilgisayar kullanmaya başladığım 1996'dan 2019'a kadar bin tane tamirci gördüm, alayı cahil cühela ama egoları tavanda !
 • beni rahatsız etmeyen egodur.
  insanların egoları altında ezilenlerin dert ettiği egodur. ezdirmeyin olum kendinizi rahat olun. hem karşınızdaki saçma bir tipse ha doktor ha avukat ha barmen ha şoför fark eder mi?

  önce şunu anlayın:

  bu memlekette en aşağıdan en yukarıya kadar herkes birbirini ezme derdinde. rahat olun. hatta bunun meslekle o kadar alakası yok ki. şimdi uzun uzun tahlil kasamayacağım saksıyı çalıştırın işte. taksiciyi düşünün, minibüa şoförünü düşünün, güne giden kadınları, yeni evlileri. doktora avukata gelene kadar ohoooo...

  ha bir de aşağılık kompleksi kendini üstünlük kompleksi gibi ortaya koyabiliyor ya da tam tersi duruma göre değişiyor. bence biraz daha düşünün.

  şahsi not: kazanılmış ve hak edilmiş kibiri seviyorum, rahatsız etmiyor. ama bu şahsi bir şey, herkes için böyle olmasını beklemek haksızlık olur.
 • ben avukatım. adeta kardeşim kadar yakın hatta daha yakın bir arkadaşım var. o da hekim. üniversitede tanıştık. tanıştığımız gün benim için şanslı bir gündü. onun aynısını düşündüğünü sanmıyorum. 15 yıl oldu biz arkadaş olalı. neyse ego meselesine gelince. onun egosu daha yüksek ancak ben de mütevazı olabilecek kadar kibirliyim.

  onun bildiği bir konuda aptalca bir soru sorduğumda, alay ediyor. bense sadece kahkaha atıyorum. yorum sizin.
 • biri eski eşim, diğeri şimdiki eşim. mühendis egosuna da en yakınlarımdan bizzat şahidim. kişideki aşağılık kompleksine göre gelişim gösterdiklerini söyleyebilirim. ne kadar çok kompleks o kadar küstahlık ve ukalalık.
  bir de göt kalkıklığı var ki, bunun da kendiyle dalga geçebilecekmiş gibi göstereninden tanrı esirgesin.
  kendinden başka kimseyi bir şey bilmiyor sanıyor hepsi.
  çok önemli, çok farklı olduklarını sanıyorlar biraz farklı literatüre hakim oldukları için.
  ama karakter çok önemli karakter.
 • avukat egosu diye bir şeyle karşılaşmadım, ki çevrem silme avukat dolu. bir çoğu munis insanlar, kazançları dengeli, bir şey sorsan biliyorsa dibine kadar anlatır, yardım etmeye çalışır. senden de yeri geldiğinde yardım ister.

  doktor egosu ise arşa kadar, üstelik dünyanın neredeyse her yerinde böyle bu. bir ayrıcalıklı tavırlar, bir ben bilirim görgüsüzlüğü. bir şey danışacak olsan "muayeneye gel bi bakalım" kafası. ben de bunların yatırım tavsiyesi isteyenlerini ofise çağırıyorum, yok öyle bedavaya yol göstermek.

  mühendis egosu ise ustayı görene kadardır.
 • mimarla tanışmamış insanın yaptığı kıyastır. tanrı modunda takılıyorlar.
 • bir avukat olarak şunu söyleyebilirim,o ego dediğiniz şey aslında biraz da sözünü dinletebilmek için gerekli.

  bizim halkımıza maalesef; istisnai %3 lük zeki kısmı hariç, biraz tepeden laf söylemezsen asla seni ciddiye almaz,dinlemez üstüne tepene çıkar,tek bir kanun,içtihat bilmez buna rağmen sana ahkam keser.