şükela:  tümü | bugün
  • küçük çocuklarda belirgindir bu fobi. doktora sadece hasta olduğunda değil rutin kontrollere de giderler. her gittiklerinde bütün kıyafetleri çıkarılır, muayene olur, boy kilo kontrolü yapılır, en korkuncu da aşılarını olurlar. minik yavrumdan bilirim polenezköy de bir piknikte tesadüfen doktoruna rastlamıştık. gözlerinde bir dehşet ifadesiyle ağlayarak saklanacak, kaçacak yer aramıştı.
  • 20 yıl doktora gitmemiş warren zevon'un ölümüne çok büyük etkisi olan fobidir.
  • coluk cocuk neyse de 30 yasindaki enine boyuna bi adamda olunca hakkat komik oluyor. kendimden biliyorum tum gun pratisyen hekiminden tut saglik mudurune kadar herkesle otur muhabbet et, sonra bi goz doktoru sana lens takabilmek icin 4 saat ugrassin, baska biri steteskobu vucuduna degdiremesin, acinasi bi durum, gercekten. =/
  • fobilerden belki de en zararlı olanıdır.
  • babamda var bu fobi. doktora gitmesin diye kendi kendinin doktoru olmuş. hergün bir diş sarımsak suyla yutuluyor şifa niyetine. kahvaltıda 4 dilim ekmek, akşam yemekleri daha hafif tutulmalı 2 dilim yeter. sabah sporu da unutulmamalı. senede bir kere ishal olursa olur başka da bişey olmaz.
  • bu fobisi olan insanlar kendilerine daha iyi bakiyorlar ki hastaneye yollari dusmesin.
    yediklerine ictiklerine dikkat ederler,
    sagliklarini surekli kontrol ederler,
    sporuna kondisyonuna onem verirler,
    vucutlarini surekli takip ederler.

8-10 yil nezle bile olmazsiniz belki ama bazi hastaliklar sinsidir ve icerden ilerler anlayamazsiniz.
    sonra doktora gitmeniz gerekir.
    sonra benim gibi doktordan once kara kara dusunursunuz.
  • annesi hemsire olanlarda pratik olarak hastanede büyümüs olduklari icin( gece nöbetleri) bu fobi olmaz. hastane fobiside olmaz.
  • küçükken yaptığım yaramazlık sonucu kolumu kırıp gittiğim hastanedeki doktorun bana sert çıkması ve akabinde benim bir daha doktorları sevmemem.
    öyle ki bir kurtulamadım hastalanıp yatsam da günlerce nadir giderim hastaneye görmemek için , iğne desen ürkütücü zaten işin en iğrenci okulda sürekli karşılaşmam oluyor.herşeyi yaparız biz egoları ise sevmemem gerektiğini destekliyor.
  • bende de var. tansiyon, nabiz vb olcturmem gerektiginde (isyeri doktoru bile olsa) bastan soyluyorum tansiyonum ve nabzim yuksek cikacak diye. "beyaz onluk fobim var, ona gore" diyorum. tansiyon problemim olmadigini biliyorum zira evde hem elektrikli hem de klasik tip cihazla kendi kendime olcersem normal cikiyor.

akciger filmi cektireceksem mesela nefesim daraliyor, nefes al tut diyorlar, halbuki bende sistem coktan ice cokmus durumda oluyor.

kan aldirma konusuna hic girmiyorum. zaten damarlarim gorunmez oldugundan direkt olarak bebeklerden kan alma deneyimi olan hemsire varsa o gelsin diyorum. gecen gun tas catlasa 20-22 yasinda bir hemsire hem damari bulamayip hem de ignenin ucunu deri altinda gezdire gezdire damari bulmaya calisinca... bir de niye fobin var diyorlar. o sebepten var iste.