şükela:  tümü | bugün
  • bu şirketler doktorlara sadece ilaç tanıtımı yaparlar, numune ilaçlar verirler. aralarındaki bilenen tek ilişki budur. *
  • doktorsanız ve bir belde dolusu insana belirlenen süre boyunca, şikayetleri ne olursa olsun aynı ilacı yazarsanız bir adet orta segment sıfır arabayla ödüllendirildiğiniz bir ilişki tipidir. allah herkese nasip etsin.

yalnız yapmanız gereken bir şey daha var; o da eczaneyi de kafalamak.
  • ne boyutlarda olduğu hakkında pek bir fikrimin olmadığı, ancak ilişkinin bazı nüansları hakkında derin serzenişlerime muhatap olan ilişkidir. şöyle ki, eğer grip olan bir insana a ilacı yerine, doktorumuz, onunla muhatap olan ilaç şirketinin b ilacını yazacaksa ve ben yine de iyileşeceksem sorun değil. yaz kardeşim, ben iyileştiğim sürece sen hangisini istiyorsan onu yaz. amma velakin, eğer o ilaç şirketinin temsilcisi şahıs, ben hasta halimle doktor kapısında muayene olmayı beklerken, o ütülü takım elbise ve bond çantasıyla benden önce, sırası olmadığı halde, doktor odasına girip o odada yarım saat kalırsa, ben afedersin ama hem doktorun hem de o ilaç mümessili arkadaşın hakkında çok ağır küfürler ederim. ben burda hasta halimle muayene olmayı beklerken ne doktorun ne mümessilin içerde maddi tandanslı sohbetler etmeye hakkı yok. önce benim muayenem yapılsın. mevcut hastaları muayene edilsin. ondan sonra o ilaç mümessiliyle doktor kendi işlerini halletsin.
  • doktorların ve/veya cevresindekilerin elinde bolca türeyen iphone ve ipad'lerle ilgili iliskidir.
  • paramedikal bir ilişkidir..
  • hastanın hastalığıyla ilgisi olmayan ilacı bile yazdırtabilen bir ilişkidir.
  • asıl ilaç firmalarıyla eczaneler arasında çok daha vahim bir ilişki vardır. geçen gün gittiğim eczanede reçeteyi verdim, ilaçlarımı istedim. apar topar 2-3 ilacı tutuşturdular elime. dedim ben reçetemi görmek istiyorum. aldım reçeteyi doktorun yazdığı ilaçla verilen ilaç aynı değil (etken madde aynı fakat firma farklı) başladı eczacı bu daha iyi bu firma şöyle daha iyi böyle daha iyi. o eczaneye okuma yazma bilmeyen insanlar gidiyorlar. hepsi de aynı şekilde kandırılıp yolanıyor. ilaç firmasında çalışmış biri olarak biliyorum ki şu anda piyasada olan hiçbir yerli ilaç orjinal ürünün yanından bile geçemiyor. ilaç argelerinde biyoeşdeğerlik çalışmaları için özel üretim yapılıyor fakat normal üretimde yapılan ilaçların onlarla da orjinal ürünle de alakası yok. benim naçizane tavsiyem ilacın etken maddesi ne olursa olsun orjinal ürünü almaya çalışın. ''depodan getirmemiz lazım ama, çok bekletmeyelim sizi'' kandırmacasına inanmayınız.
  • fahişe - pezevenk ilişkisi ile benzerlikler taşır.
  • şöyle tarif edeyim bu ilişkiyi;

geçen gün sesim kısık diye doktora gittim konuşamıyorum (telefonla teknik destek verdiğim bir işim var bu yüzden, yoksa gitmem böyle birşey için), dedim ki ilaçlarla fazla aram yok kullanmayı da sevmiyorum mümkünse en az ilaçla bunu çözebilirsek sevinirim falan. iyi dedi baktı ses tellerimde latince bişeyler varmış mide özsuyu gece uyurken bunlara değmiş de o yüzden konuşamıyor muşum. tamam dedik başladı yazmaya. tam 3 kalem ilaç -ki bunlardan biri zaten hergün kullanmakta olduğum ve kullandığımı belirttiğim mide ilacı, bir diğeri de 5 günlük antibiyotik- ve bir tane de rahatlatıcı iğne imiş. şimdi be amına kodumun oğlu diye başlayasım geliyor, zaten üç kuruşluk pastille ertesi güne düzelecek birşey için bu kadar ilaç yazıyorsun hem metabolizmamı zghiyorsun hem de devlete, özel sağlık şirketlerine yükleniyorsun. daha önce de soğuk algınlığı diye geldiğimde yine antibiyotikler, vitaminler yazdın bir sürü daha sana ve meslektaşlarına nasıl güveneyim?

edit: tabii ki bu ilaçları almadım, pastille ertesi gün akşamına bişeyim yoktu.
    edit2: özel mesajlar gelmeye devam ediyor, cevap yazma ihtiyacı hissettim. demek ki bunlardan sözlükte de çok varmış hatta bir tanesi ağzını bozup pastili fitil olarak kullanabileceğimden falan bahsetti gerçekten üst düzey bir doktormuş, gerçek hayatta umarım denk gelmem kendisine. ben bu yavşağa ilk teşhisi koyduğunda zaten sordum ciddi birşey olup olmadığını, mideyle ve sıcaklarda çok soğuk şeyler içmeyle alakalı dedi sık karşılaşıyoruz, ona istinaden ilaç kullanma taraftarı olmadığımı belirttim.