• insanın, çok acil bir durum olmadıkça doktora gitmemesine sebep olan, bir hastalık başa geldiğinde, kendi kendine geçmesini beklemek gibi durumların müsebbibi olan korku. hastaneleri mezbaha gibi görmek de eklenebilir bu duruma.
  • (bkz: doktor kokusu)
  • (bkz: iatrophobia)
  • çocuklukta yaşanılan deneyimlerle bire bir alakalı.

ilk dişçi deneyimim 5-6 yaşlarında oldu. diş hekimi çok iyi davranmıştı, işlem de basitti uyuşturucu spreyle bir çürüğe dolgu yapmıştı. daha sonraki yıllarda kanal bile yaptırmama rağmen dişçiye giderken rahat hissederim.

ilk aşıyı okulda oldum. o en önde koşan çocuklardan biriydim. büyüdüğümde de iğne konusunda sorun yaşamadım.

ilk kan aldırdığımda da 8 yaşındaydım. sabah erkenden aç karnına tahlil yapılması gerekmişti. uykusuzluk, kolumu sıkan aparat (ondan duyduğum rahatsızlığı hatırlıyorum) olumsuz bir şey olarak kodlanmış zihnime. ne zaman tahlil için kan vermem gerekse geriliyorum. kısacık süreceğini, acı falan vermeyeceğini biliyorum ama geriliyorum. o ilk deneyimle alakalı.

(gariptir ki bunun da tek istisnası da kızılay'a kan verdiğim gün. çok rahat ve mutluydum. bugün şartlarımın tutacağını bilsem gidip yine kan veririm.)

ilk izlenim iyi olursa gerisi de iyi olur.
  • (bkz: #16587526)
  • bir arkadaşımın başına gelenler yüzünden bende oluşan korku. daha önce burun ameliyatı olan ve herhangi bir alerjisi olmayan arkadaşım burnundaki bazı bozulmaları düzelttirmek için tekrar ameliyata girdi. nasıl olduysa bir önceki ameliyatında böyle bir durum olmamasına rağmen bu ameliyatında anesteziye alerjik reaksiyon göstermiş ve kalbi durmuş. neredeyse iki hafta olacak ve yaşı çok genç. halen yoğun bakımda desteğe bağlı. şimdi benim doktora gitmem gerekiyor ama korkuyorum, aşamıyorum. sürekli randevu alacağım diyorum, alamıyorum. aklıma o geliyor. nasıl aşacağımı da bilmiyorum, sadece erteliyorum. erteledikçe de daha kötü oluyor
  • yok edilmek için bile olsa, dertlerine kimsenin dokunmasını istemeyen toplumlarda görülen korku.
  • dr. frankenstein gibileri yüzündendir.
  • bir de sex işçisi doktorlara denk gelindiğinde korkunun mide bulantısı öğürmeye dönüşmesi...

sex işçiliği yapacak birinin doktor olmasına, doktor olan birinin ise sex işçisi olmasına gerek duyulabilinir mi şaşırtıcı. üstelik sex işçisi olan birinin herhangi sağlık kuruluşlarından birinde çalışabilmesi trajik.
    (bkz: doktor nefreti)
    bazı doktorlar kimbilir belki fazla iş yükü hasta nöbet vs gibi durumlardan dolayıdır büyük ihtimalle kaba tavır ve davranış sergilediğinden korku yaratabiliyorlar.

not: sözlükte yazan ve yazmayan -sarf edilen çirkin bir şekilde isim ve mesleklerine korku ve nefret aşağılamaları haketmeyen- doktorlardan özür dileyerek belirtmek istedim.
  • ağrılar kalıcı şişlik oluşturmayıp zamanla da hafiflediği sürece kazanan korku. kan akışı devam ettiği sürece, başı ağrısa kendini servise çekenlere özenerek devam edecek yetersizlik. kötü şeyler duyarım, yatırır keserler, aparat sokarlar korkusu.
hesabın var mı? giriş yap