şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • burada vık vık öten götlekler kaybolmuşlar pandemi ilan edilince. tanım : azdır.
  • işin ilginci bu dönemde hastane geliri azalacağı için daha da düşecektir. şu halde derdimiz para değil ama sistem öyle güzel kurulmuş ki yük bize bindikçe değerimiz daha da düşüyor.
  • corona time. pandemik salgın döneminde millettin sıçmaya korktuğu dönemde hastenelerde çalışmaya devam eden doktorlarımıza her kuruşu helal olan maaştır. asıl soru doktorların ciğerini sökmek için fırsat kollayan andavalların düşünceleri nelerdir?
  • bu salgın günlerinde şu doktor düşmanı ekşici orospu çocukları nerede ???

var mı lan senin göt gezdirme sevdan yüzünden virüslü nefesine karşı durmanın bir bedeli orospu çocuğu ?

var mı bu sefer doktora şiddeti haklı gösterebilecek bir ‘ama’ ?
  • doktorlar herkesin sokağa adım atmaya korktuğu bu dönemde en ön safta işlerinin başında olarak kendilerine çok görülen bu maaşı son kuruşuna kadar hak ettiklerini bir kez daha aksini düşünenlerin yüzüne çarpmıştır. her zamanki gibi son kuruşuna kadar helal olsundur.
  • merak ettiğim maaştır. bazıları diyor ki 15 bin lira civarı, bazıları da diyor ki 7 bin lira civarı. bir arkadaşın arkadaşının nişanlısı, pratisten olarak hakkari'de 17 bin lira alıyor diye duymuştum. istanbul'da bir uzman doktor'dan 11 bin lira aldığını duymuştum.

anladığım kadarıyla, hastaneden hastaneye, şehirden şehire, bölgeden bölgeye, özel sektör veya kamuya göre çok değişiyor.
  • devlette en fazla prof maaşı 17-20 bin civarı ama çapa cerrahapaşa da profesör isen alanında isim yapmışsan özel poliklinik ücretin 1200 liraya kadar çıkar. sen cerrahi yapıyorsan özelde zaten hele ki ortopedi omurga cerrahisinde florance nightingalede profesörün yaptığı skolyoz ameliyatları 300 bine kadar çıkar.amerikan hastanesi profesör kolon kanseri ameliatı 100 bin lira.tabi bunları yapan hocalar türkiye ve dünyadaki en iyi hocalar.kazanacağın para sana bağlı sen 6 senelik eğitim ve uzmanlık çapa cerrahapaşa çıkışlı biriysen üstüne doçentlik ve proflukla yıllarca çalışarak bu paraları kazanırsın yada tusta derece yapar plastik cerrahi olur genç yaştada kazanırsın ama kafa ister tus tıp 20 bin sayfa kitabın her kelimesi sorudur detay ayrıntı her bilgiden soru gelir.

sorucaklar bu para çok değil mi yurtdışına göre çok çok az.
    yurtdışına göre az kazanıyorlar o yüzden türkiyede tıp turizmi de yaygın amerikadan avrupadan türkiyeye ameliyat olmaya gelen çok.

türkiye 2013 vergi rekortmeni doktorlar :

http://www.turkishtimedergi.com/…kazanan-30-doktor/

amerikada en çok kazanan branşı 1)ortopedi
    2)kbb
    3)plastik 4)kardiyoloji.

amerikada ortopedi uzmanı maaşı yılda 480 bin dolar.bu daha prof maaşı değil.
    https://www.medimagazin.com.tr/…c-11-684-81414.html
  • güneydoğuda pratisyen tabip maaşı.
    6600 tldir efendim.
  • ilginç bir şekilde şu salgın günlerinde kimsenin aklına gelmeyendir.

bakanlığın açıkladığı covidli hasta verilerine inanmayanlar bu başlığı takip edebilirler. ne zaman ki aldığımız para birilerinin ağzına sakız olur, "bazısı da dayağı hakediyor" denmeye başlanır o zaman salgının bittiğini anlarsınız.

çünkü türkiye'de doktorun hakkı iyi günde verilmez.
  • ön edit: tahmin ediyordum ama bu kadar okuduğunu anlamazlık yapacağınızı düşünmezdim. ne asgari ücrete düşsün dedim ne de az çalışıp çok kazanıyorsunuz dedim. aksine allah daha çok versin diyorum. benim söylediğim şey bu ülkede emekçinin maaşının 5 katını alıp düşük düşük diye ortalarda dolanmamanız. ya da memlekette sadece sizin öss'de iyi puan yapmadığınız. ki bunu da örneklerle belirttim. ayrıca vergi indirimi yapılan şirketleri de dert ediyorum ancak ad hominem'le iletişim kurulmaz. öngördüğüm gibi bazıları "doktor olsaydın xd" "asıl senin maaşın düşük, bizimki değil" gibi entryler girmiş. bazıları da pandemi bitti demek ki ehehe diye şaka yapıyor. lütfen işbu entry okunurken gözünüzü kullanın:

arkadaşlar farkında mısınız bilmiyorum ancak devlet memurlarının maaşları siz kabul etseniz de etmeseniz de maalesef! bu halkın, özel sektörün, üretimin cebinden çıkıyor. asker, polis, öğretmen, hekim, imam... e bi zahmet bu halk en azından kendi arasında konuşabilsin vergisinin nereye gittiğini. ona da müdahale etmeyin. demokrat görünümlüsünüz bir de.

hekim suserların çoğu özel sektörde kazanılan maaşları (kuaför, futbolcu, esnaf gibi) örnek göstererek kendi maaşlarının düşük olduğunu savunmuş. ve tıkandıkları yerde "çalışsaydın da doktor olsaydın aw" demek durumunda kalmış. e o zaman sen de kuaför, futbolcu, manav olsaydın derler adama. nasıl bir mantık çelişkisi bu?

çalışma konusuna gelmişken; tıp puanı yapıp odtü'ye giden ve otomobil tasarlayan mühendis, yeni mezun pratisyen hekim maaşına 20 yılın sonunda (belki) erişebiliyorsa kusura bakma da bekçi maaşına da takılır doktora da. ne yani o çocuk öss'de puan yapmamış, zor bir bölümü bitirmemiş mi? üstüne üstlük hekimlerin ekseriyetinin tus'a girmek için 50 aldığı puanı aşan yds sonuçları, çizim programları, kursları da alıyor. haa yds'den neden 50 alıyorsunuz diye kızmıyorum. zaten ingilizce öğrenmemek için tıp seçmişsiniz malum.

çalışma, yorulma meselesi de malumunuz. herhalde sizden başka kimse yüksek gerginlikte çalışmıyor sanıyorsunuz. nöbeti uykusuz bir şekilde hastanenin oksijen teknisyeni de tutuyor. sınır karakolundaki asker, demir-çelik fabrikasındaki mesaideki işçi de. bir hatası milyon dolarlara varacak riskte de çalışabiliyor. herkes bu koşulları seçerek bu işe girdi.

evet arkadaşlar, memlekette sosyal adalet yok. belki türkiye 100.sü olmuş pırıl pırıl gençler işsizken gelip de bu başlığa "düşük olan maaştır. avrupa'da böyle, futbolcu maaşı şöyle" gibi saçma argümanlar yazmayın bari. umarım hepiniz daha çok kazanırsınız. ancak asgari ücretin 2300 lira olduğu ülkede asgari ücretin 5-6 katını işe daha ilk girişte alıp düşük olduğunu söylemek biraz ayıp oluyor. bir hekim, 15 bin ama bu iş yapılmaz demiş. e ne verelim kardeş? aylık 100 bin verelim istersen.

(okuduğunu anlamayan andavallara: bekçi, imam, polis, hepsini konuşuyorum. ayrıca evet , sizinki düşmesin, diğer emekçilerin ücretleri yükselsin. saygılar.)