şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • mevcut yozlaşmış düzene göre minimum 18.000 lira olan aşırı yüksek doktor maaşlarını düzeltmeye yönelik çözüm fikirleridir .

hipokrat yemini etmiş insanların bu kadar aşırı meblağları utanmadan hala alıyor olmaları sağlık camiası için adeta yüz kızartıcı bir suçtur. bu aşırılığa çözüm önerileri fikirlerini madde madde sayarsak:
    1. doktor maaşı asgari ücreti geçmemelidir.
    2. sabit döner sermaye+sabit performans ücreti+ek döner sermaye+ek performans ücreti+ilaç firmaları anlaşmaları+birim ilaçtan alınan doktor payı... gibi hekimlik onuruna sığmayan ve halkı sömüren adaletsiz ücretler kesilmelidir.
    3. nöbet ücreti adı altında verilen aslında doktora sağlanan otelcilik hizmeti masraflarının doktora ödenmesi yerine doktordan tahsil edilmesi gerekmektedir.

edit : selam . ee ne yapıyorsunuz ? manipüle olmaya devam mı ? güzel . neyse ben size bir kaç bir şeyden bahsetmek istiyorum .

yaptığım bir toplum sağlığı medya algısı projesidir . ınsanların yalan sağlık haberlerine karşı ne kadar açık ve ne kadar yönlendirilebilir olduğunu kanıtlamak için istatistiğe dayalı bir çalışma yürütüyorum . yakında makalemi pubmed de görebilirsiniz .

ben toplum sağlığını etkileyebilen konularda yapılan haberlerin yasalarla korunması için bir proje yürütüyorum . bir kaç popüler ismin aklına geleni alenen söyleyebilmesi bu millete faydalı sonuçlar üretmiyor . cidden bu ilerde sağlık camiası için bela olacak bir mesele ayrıca .

gerçeği ayırt ederek karar verme becerimizde de ayrıca ciddi bir sıkıntı var .

tek amacım biraz perspektif kazanmanızı sağlamak . zamanı gelince de uygun geribildirimi kamuoyu olarak ortaya koymanız dileği ile . .
  • olmayan öneridir. adam çalışmış çabalamış okumuş. o kazanmasın da bizler mi kazanalım
  • okumadığım halde katıldığım öneriler.
  • doğruyu bilip te söylemeyen biri kadar karaktersiz biri daha yoktur.

bu troll hakkında bazı fikirlerim var ama bana kalsın. periyodik düşman diyorum ben buna.

ve seni eğer inanıyorsan allah'a havale ediyorum.

edit: benim bu ay maaşıma %10 zam sonrası 320 lira zam geldi. siz hesap edin artık ne kadar maaş aldığımı.

edit 2: ben bir pratisyen dr'um ve özel bir durumumdan dolayı nöbet tutamıyorum.
    o aldığın nöbet paralarını yaz diyenlere duyurulur.

edit3: ben zaten yazmışım.(bkz: #84657554)
  • her alanda adaleti savunan biri olarak bu alanda da adaleti savunacağım tabii ki. bir işçinin haftada 45 saatten fazla çalıştırılmasını ne kadar sert eleştirirsem, minimum 6 sene okumuş ve onlarca sınavdan geçmiş, üstüne üstlük berbat çalışma şartlarında çalışan ve hayat kurtaran doktorların da aldıkları paraya uzatılan dilleri de eleştiririm.

bu insanların gecesi gündüzü yok. çoluğu çocuğu yok. eğlencesi sohbeti yok. bu insanlar tabii ki güneşi de görüyorlar, çocuklarından da haberdarlar, pekala eğlenebiliyorlar da ama hiç bir işçiye çalışma yerine 5 kilometre mesafede ev tutma zorunluluğu yok. hiç bir işçinin 36 saat tuttuğu nöbet yok. hiç bir işçinin işini kötü yaptığı için müşterisi tarafından darp edilmesi yok.

ben bir masa başı çalışan bir işçi olarak bunları bilir bunları söylerim. bugüne dek çok kötü iş yaptım, bazı yerlerde sıçtım hatta ama hiç bir zaman o işi yaptığım kişiler beni dövmeye kalkmadı. hiç bir zaman ofise yakın yere taşınmaya zorlanmadım. (bir kaç sefer hariç) çoğu zaman 10 saatin üstünde çalışmadım.

saygı duymayı öğrenmeliyiz. bu emeğe bu para. sen de 6 sene oku, sen de binlerce insanı geç sınavda, sen de atandığın yerde 36 saat nöbet tut, üstüne üstlük tam özgürlüğünü kısıtlayarak tuttuğun eve gitme planları yaparken itin teki gelsin seni silahla öldürsün, ondan sonra konuşalım.

hemen edit: buna karşılık olarak söyleyeceğim bir söz de var elbet çünkü bazı branşlar bu mesleklerinden dolayı teoride temiz ancak pratikte haksız kazanca ulaşıyorlar. direkt başıma gelen bir örneği vereceğim. 17-18 yaşlarımda kelleşmeler başlamıştı. gata çıkışlı yüzbaşı cildiyeciden tutun sağlık ocağındaki doktora kadar en az 6-7 doktora gözüktüm. mantıken en iyi hizmeti yüzbaşının vereceğini düşünürsünüz değil mi? çünkü en iyi eğitimi onlar alırlar ama hayır. bana yalnızca genetik olabileceğini söylemekle beraber bir elin parmağı kadar şampuan kitledi. almak zorunda değildik tabii ama halimiz yerindeydi aldık. sonuç ne: sıfır. daha sonra özel bir doktora gittik. özelin de ne halde olduğunu biliyorsunuz. belli yeni mezun, hatta saçımın dökülmesi sebebiyle neredeyse yaşıt durduğumuz bir doktor bana bir iki test yaptırmamı söylemişti. özelde olmasına rağmen git bunları devlette yaptır öyle yeniden randevu al gel demişti. testlerin sonucunda saç tellerimin yuvalarında ölümler olduğunu, o saatten sonra artık tek çarenin saç ekimi olduğunu söyleyerek beni gerçekle yüzleştirmişti. şimdi koskoca gata çıkışlı bir yüzbaşı, bir de -kesin bilmemekle birlikte- çaylak bir genç doktor. hangisi aldığı parayı daha çok hakediyor? büyük ihtimalle o zamanın parasıyla iki bin üç bin liraya çalışan bir genç mi, yoksa yıllarını eğitime vermiş ve memleketin en iyi okulunda askeri tedrisattan geçmiş biri mi? evet, haksız kazançsa o yüzbaşı haksız kazancın dibine vuruyordu. diğer genç arkadaşımız ise büyük ihtimalle ağır mesailer altında üç kuruşa sürünüyordu. (yüzbaşı emekli, devlette çalışıyor)
  • dikkate alınmaması gereken önerilerdir ancak gerçeklik payı sıfır da olsa milletin beynini bulandırmaya yetecek iddialar olduğundan sadece hayretle izliyorum.

yine doktor olamadığından içi yanan ya da bi baltaya sap olamamış bir yazarın kuyruk acısını içeren bir başlık olmuş..

sonuç olarak başlık açan yazar için ıq tahminim: 15. en azından maddeli falan sıralamış beyinde minik de olsa elektiriksel aktiviteler mevcut..
  • nerede doktor var altında mercedes bmw hep son model oluyor. ayda 30-40 bin liradan aşağı almanız mümkün değil. villa tipi bahçeli evlerde oturuyorlar. değeri milyon liralar.

2 nefes dinleyip ağır kesici antibiyotik yazmaktan başka bir iş yaptıklarını görmedim (ameliyat yapan cerrahlar hariç)

bu işi sağlık meslek lisesinden mezun bir insana 3-4 aylık eğitim ile yaptırabilirsin.
  • bu kadar maaşı olan bir alan meslek olmasa sinyor işini nefret ederek yapacak hale gelecektir. yüzlerce hasta gelecek, doktor hasta savaşlarının arkası kesilmeyevektir.

bu işin yan etkisi olarak da, bu denli para kazandırıyor oluşu da ehil olmasa bile gençleri tıp okumaya yöneltiyor oluşu.
  • kim 18 bin lira alıyor lan?

doçent, profesör falan anlarım da, pratisyen hekim ve uzman doktorların kamudaki maaşları her şey dahil ortada.

özel hastaneleri bilmiyorum. zira hastaneden hastaneye çok fark ediyor olay.
  • asgari ücret 50 bin tl olsun. doktor maaşı ebediyete kadar şu haliyle sabit kalsın. sonra doktorsuz kalın emi