şükela:  tümü | bugün
  • yurdum doktorunun diğer mesleklere oranla fazla para alması durumu . doktora şiddetin maaşla bağıntılı olduğu kanıtla sabit bunu biliyoruz .

ya tamam doktoru öldürelim demiyorum sonuçta benim doktor arkadaşlarım da var ama bu nedir ya . adamlar nerden baksan on beş bin lira para alıyor en az ve hepsi sanki insanlığı kurtarıyormuşçasına burnu havada geziyor .

doktor düşmanı değilim . ama bence eğer o kadar insanlığı seviyorlarsa bi de asgari ücretle çalışsınlar da görelim bakalım ne kadar seviyorlarmış toplumu .

öyle on beş bin lira alıp da yardım ediyorum yok . aylık on beş bin liraya sabah 8 akşam 5 dayak yemeye razı binlerce insan var bu ülkede be .

edit : öncelikle fon müziği

bu trollüğü yapmamın iki amacı var . birincisi , doktorların nitelikli okumasını artırmak , toplumun farkında olmasını sağlamak , karşılarındaki insan hata yapsa bile kendilerinin hata yapma şansının olmadığını hatırlatmak ."aman tanrım . cerrah olacak , doktor olacak insanlar amma da küfürbazmış " dedirtmemek mesela millete .

şimdi şöyle bir sıkıntı var : doktor dediğin insanların çoğunluğu yine bu toplumla beraber yetişiyor . ta ilkokuldayken " ulan ben matematikte 50 soruda 10 soru anca yapıyorum , ahmet nasıl 45-50 soru yapıyor?" denilen kişi ancak doktor olma yetkisini elde edebiliyor . ve doğal olarak millet sürekli bileniyor . sürekli göz önündeki kişi oluyorsunuz . (bkz: the eye is fixed on rivendell)

bir de tutup da ya biz böyle mesleğiz şöyle mesleğiz deyince iyice pür dikkat kesiliyor millet . bu ensenizdeki nefese bir çözüm lazım . çünkü o ensenizdeki nefes ensenize geçen bir parke taşı olabiliyor .

ikinci amacım ise eğlenmek .valla müthiş keyif alıyorum ya . bir doktorun sol frame'e bakıp " ana , bu ne lan , mesleeme sövüyorlar , dur bak nasıl ağzının payını veriyorum şunun . . fiti fiti " diyerek triplere girdiğini hayal etmek beni kahkahalara boğuyor . yahu kardeşim hiç mi derin okuma yapmıyorsun , hiç mi perspektifin yok . demek ki okuduğun makalelerin matematik özelliklerini hiç değerlendirmiyorsun .

karanlıktan biraz griye geçtim . hadi yine iyisiniz ekşici piçler .
  • giriş seviyesinde ekonomi bilgisine (arz-talep) sahip olunsa neden doktorlar çok kazanıyor denmez.
  • doktorun maaşının abartılı olması diğer meslek maaşlarının abartılı bir düşüklükte olmasından kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

teknisyen, öğretmen, muhasebeci 6 bin alsa kimseye koymayacak maaştır. bence yanlış yere odaklanıyoruz.
  • bkz: ya tamam doktoru öldürelim demiyorum

allah razı olsun lütfetmişsin.

edit: yok ya sakinleşemiyorum. şimdi ben bu hasta için ameliyat masasında "ya öldürmeyelim ama..." deyip olumsuz bir şekilde bitirsem mesleği kötüye kullanmaktan hakkımda soruşturma başlatılır değil mi? bu provakatörlere neden bir şey yapılmıyor onu anlamıyorum.

edit2: arkadaşlar birkaç kişi trollediğini söylemişti akşam ve bu sayı giderek artıyor. yazarın entrylerine bakınca öyle düşünmemiştim ama daha da eski entrylerine bakınca gerçekten troll olma ihtimali var gibi. zaten entryimin edit öncesi halinde de, özel mesajla da yazara herhangi kişisel bir saldırıda bulunmadım. kişilerden bağımsız şu düşünceye karşı bütün sinirim. yazara karşı yorumum ise: trolleme amaçlı da olsa sıcağı sıcağına böyle bir başlıktan çok böyle bir içerik hoş olmamış. yok troll değil ciddiyse de yorumum en başta yazıyor.
  • hiç başka şeyler demeye gerek yok bu orospu çocukluğudur, bir doktorun öldürüldüğü ülkede bunu demek şerefsizliktir, kanı bozukluktur, tamam öldürelim demiyorum amaymış, böyle şerefsizler yazar olamamalı, terörist misin sen, haydut musun.
  • eğer tanrı varsa, bu insanlar onun yeryüzünde ki temsilcileri
  • bence doktorlar maaşını sonuna kadar hak ediyorlar ki bu ülkede eften püften dünyaları götüren bir tayfa var.hiç abartıldığı kadar çok değil. hastalarını müşteri gören istisna grup hariç fedakarlar,cefakarlar.aile hekimimiz aynı zamanda bizim hırdavat dükkanı müşterisi .adam sağlık ocağinin malzemelerini bile kendi alıyor .sıfır ego.geçenlerde temizlik malzemesinin ucunu tarif ediyordu .ama öte yandan bir hurdacı vardı .böyle çıkma malzemeleri aliyor .hergün sunu aldım bunu aldım.bir malzeme aliyor eli değmeden 10 binlerde kazanıyordu .
  • devlette araştırmaya yıllarını adayıp, sınavdan sınava atlayan ve hayatında binlerce kişiyi iyileştirmiş doktorlara devletin verdiği maaş aylık 10 bin liraya ancak yakınlaşıyor. özelde çalışan belli başlı birkaç doktor dışında çok ciddi miktarda para kazanan doktor yok. yılda 120 bin lira desek, yılda 19.000 dolar kazanmış oluyor. amerika'da dolar bazında kasiyerler bundan çok kazanıyor.

amerika'da ortalama (medyan) bir doktorun yıllık maaşı 208.000 dolar. biraz dili varsa ve sınava çalışırsa isterse gider oralarda çalışır bu doktor, ki bir sürü üçüncü dünya ülkesinde bu nedenden dolayı doktor eksikliği var. devlet halk sağlığını biraz önemsiyorsa dünyadaki diğer ülkelerle rekabet sağlayabilmek için tam tersine maaşları arttırmalı.

tabi profesyonel mesleklere, bilimsel düşünebilenlere verilen değerin ne olduğu belli ülkede, orası ayrı.
  • akp yalakalığı ve şark kurnazlığı ile tüm sülalesini mercedes ve bmw'lere doğurmuş müteahhit kazancına laf edemeyen çomar sıçması laf.

düzeltme: doğurmuş değil, doyurmuş olacaktı. otomatik düzeltme kurbanıyım.