şükela:  tümü | bugün
  • yeni akademik ünvanımız.

yardımcı doçentlik yerine kullanılacak.

hayırlı olsun.

detaylar:

yök'ün açıkladığı yeni sistemin soru ve cevaplarla detayları:

1. yasa değişikliği önerisinde yardımcı doçentlik kadrosunun kaldırılması mı önerilmektedir?

evet.

2. doktorasını bitirenler doğrudan doçentliğe başvurabilecekler midir?

evet, aslında yasal zorunluluk bulunmasa da ve aykırı örnekleri olsa da uygulamada “doktoradan sonra doçentlikten önce zorunlu bir kademe olarak kabul edilmekte olan” yardımcı doçentlik kaldırılacak ve doktorasını bitirenlerin doğrudan doçentliğe geçişi aşağıdaki düzenlemelerle kolaylaştırılacaktır.

3. mevcut durumda yardımcı doçent kadrosunda bulunan öğretim üyelerinin durumu ne olacaktır?

mevcut durumda “yardımcı doçent” kadrosunda bulunan öğretim üyelerine hak kaybı olmadan ihdas edilen “doktor öğretim görevlisi” kadrosuna herhangi bir işlem ve şarta gerek duymaksızın geçirilecektir.

ayrıca ihdas edilen bu kadronun aylık ücretleri, yardımcı doçent kadrosuna göre daha iyi olacaktır.

4. “doktor öğretim görevlisi” kadrolarına doktor veya eşdeğer unvana sahip tüm adaylar da başvurabilecek midir?

evet
  • yardımcı doçentlik kalktı, doktor öğretim görevliliği geldi, peki neler değişti göreceğiz. özlük hakları ve doçentliği kolaylaştırıcı değişiklikler olacak deniliyor.
  • yeni uydurulan elementtir.

herifler amerika'yı yeniden keşfediyor mübarek! öğretim görevlisi doktor varken bu nedir?
  • yar. doç. kadrosu olmayan tıp fakültelerinde doktora seviyesinde sayılan uzman doktorlar normalde öğretim görevlisi sayilmiyordu.

artık onlarda öğretim görevlisi mı olacaklar?
  • ee zaten doktor öğretim görevlisi diye bir kadro var. dili geçip yardımcı doçent olamayan, ama araştırma görevlisi olarak da devam ettirilmeyip öğretim görevlisi kadrosu verilen kişiler. onlar ne olacak? hayır akademide bu yardımcı doçentliğe gelene kadar o kadar dorun var ki (doçentlik jürileri, fos yayınlar, teşvik vs.), akraba, eş-dosttan biri erdoğana bunları da fıdıldasa! halktan, bilim adamlarından daha çok onları dinliyor zaar!
  • 'doktoradan sonra doçentlikten önce zorunlu bir kademe olarak kabul edilmekte olan’ diye tanımlamışlar yardımcı doçentlik kadrosunu.
    bu kadar bilmiyorlar, bu kadar uzaklar ya yönetmelikten. hangi kriterde böyle bir şart yazıyor, binlerce insan var 33a'lı olup yard.doç. olmadan doçent olan böyle bir şart yoktu zaten. önemli olan 33 kadrosunda olman zaten, ee sen 1 ay önce kaldırmadın mı artık 33a'lı araştırma görevlisi kadrosunu?

mevcut öğretim görevlileri öğretim üyesi statüsünde değil. ‘doktor öğretim görevlisi’ ise öğretim üyesi statüsünde olacak. dolayısıyla iki kadro birbirinden farklı.

yardımcı doçentliğin kaldırılması; doktor öğretim görevlisi kadrosunun getirilmesi düzenlemesinin doçentlik sürecindeki köklü değişikliklerle birlikte hayata geçirilmesi planlanıyor. mevcut sistemde doçentlik başvuruları (a) yabancı dil barajı, (b) eser inceleme ve (c) sözlü sınav olarak üç aşamada gerçekleştiriliyor. doçent unvanına sahip kişilerin doçentlik kadrolarına atanma süreci ise üniversitelerin kendi senatolarınca belirlenen atama kriterlerince yapılıyor.

yani kanunda yer alan yabancı dilde asgari 65 puan ön şartı ve sözlü sınav zorunluluğu kaldırılacak.

üniversitelerarası kurul (üak) tarafından sadece eser incelemesi süreci gerçekleştirilecek ve başarılı olan adaylara “doçentlik yeterlik belgesi” verilecek. bu, eser/yayın inceleme esaslı yeterlik belgesi olacak. doçentlik yeterlik belgesine sahip adayların doçent kadrosuna atanması süreçleri ise üniversiteler tarafından yönetilecek.

mevcut sistemde asgari 65 olan yabancı dil puan şartı, doktora için gerekli olan asgari 55 puandan aşağı olmamak kaydıyla ilgili üniversite tarafından belirlenebilecek. üniversitelerin bir kısmı mevcut uygulamada doçentlik kadrosuna atanma için bunun üzerinde puan arıyordu, bu devam edebilecek. bununla birlikte üniversiteler 55 puanla da yetinebilecek. bu konuda yetki üniversitelerin yetkili kurullarında olacak.

--------------------------------------------

yani diyorlar ki, 55 dil puanı ile doçent olabilirsiniz, doçentlik jürisine girmeden çok daha kolay doçent olabilirsiniz (ne gerek vardı, boşa sıkıntı çıkartıyorlardı), hazırlayacaksın dosyanı başvuracaksın sistem seni yeterli görecek doçentliğe.
    doktor öğretim görevlisi normal öğretim görevlisi gibi değil de aslında yard. doç. gibi olacak ve maaşı daha iyileştirilmiş olacak.

kaynak
  • "o değil de araştırma görevlisi doktorlar ne olacak?" diye sormama sebep olan yeni kadro.

biliyorsunuz yardımcı doçentlik bölüm başkanlarının mobbing heveslerinin kursaklarında kalmaması için çok işe yarayan bir kadrodur. "canım beni yeterince yalamıyorsun amaağğğ!" diyerek bölümdeki yardımcı doçentlerin neredeyse hepsinden fazla yayını ve akademik faaliyeti olanlara bile kadro vermeyenleri var bunların.

eğer yine atama ile bu kadroya atanacaksa durum değişmez ama şu an araştırma görevlisi kadrosunda süründürülen doktorlar bu kadroya geçecekse açık söylüyorum: sıçtık. araştırma görevlisi pozisyonunda bile doçent olamasın diye her türlü kuyuyu kazan bölüm başkanları oyuncakları ellerinden alınınca ne yapacaklar düşünmek bile istemiyorum.
  • sanatta yeterlik yapan araştırma görevlilerinin nasıl edineceğini merak ettiğim yeni rütbemiz.

malum bizler adımızın başına dr. alamıyoruz...

sanırım direkt öğretim görevlisi olarak anılacağız. e o zaman bunun sebebi neydi ki...
  • ....