şükela:  tümü | bugün
  • iletişimde bulunulan yada iletişim kurulma ihtimali olan kişilere, üstü örtülü yada açık "doktorum" mesajının gönderilmesinin arkasında yatan gereksinimdir. doktorluğun genel olarak toplum tarafından saygın bir meslek olarak algılanması ise bu ihtiyacın asıl nedenidir.

bunun sonucu olarak bir çok doktorda arabasına dr plaka almak, arabaya iki yılan figürlü sticker yapıştırmak, apartmanın zil bölümünde isminin başına dr koymak, üniversitede hastane dışında önlükle gezmek, ekşisözlükte tıbbi terimlerle alakalı bir nick almak, facebookta içinde "doktor" ismi geçen bir gruba üye olmak, bakkala ekmek almaya steteskop, önlük, enjektör üçlüsüyle gitmek gibisinden örnekler bu ihtiyacın göstergeleri olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • sokakta "açılın ben doktorum" diyerek gezen, doktorların oluşmasına vesile olucak ihtiyaç.
  • önem sıralamasında aramaya inanmak'dan sonra gelen ihtiyaçtır.

(bkz: doktor ve avukatlarin kendilerini tanitma meraki)

ayrıca ister ironik ister biyonik olsun bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak'ın en bi guzel ornegi olarak altında bir bir nedenleri sayılan bu "varsayılan" ihtiyaca dair tek şey diyecegimdir. o arabaya yapıştırılan yılanlı sticker var ya. hah işte o evet, o sizin bir yanınıza birşey kaçtığında yada bir yanınızdan birşeyler çıkardığınızda, doktorun bazen kendini tehlikeye atarak hızır gibi yetişebilmesini saglamak, oraya buraya yetiştiginde park sorunu yaşamasını engellemek için düşünülmüş, polis kontrolune, hız limitine karşı kalkan olarak kullanabilmesi için ***kendisine hak olarak verilmiş*** bir stickerdir (ki bildigim kadarıyla onu alabilmek için de para öderler). birçok şeyle itham edilen, haklarında sıklıkla 90iq esprileri yapılan polis bile bir doktoru durdurup o stickeri gordugunde bunun ne manaya geldigini bilir, ona gore davranır. haa yok mudur bundan avantaj saglayan? vardır elbet. ama eminim klavyeden avantaj saglamaktan evladır. doğuma, ameliyata, ölümle burun buruna hastaya yetişebilsinler de varsın yılanlı sticker yapıştırsınlar arabaya. daha ben klavye sayesinde hayata donen adam gormedim ama klavye tuşu yutmuş çocuk kurtaran doktor duydum anaciim.

edit: ay aklıma bir doktor arkadaşın arabasının arkasina park eden bir adamın "arkadaş doktor, acil hastaneye yetişecek arabanızı çekerseniz seviniriz" ricamıza "ne bileyim gerçekten hastaneye yetişecegini ya yalan soyluyorsan" diye bangır bangır bagirarak çıkışmasi geldi. yılanlı stickerin hatta yılanlı doktor kimliğinin falan bir faydasi olmadiği anlar ve kişiler de yok degil. kendisi guvenlik gorevlisi bilmemnaapan bir şirkette mudurmuşmuş, boyle 2 doktor bir muhendis bir tasarımcı hın hın bekledik adamın karşısında tiradını bitirene kadar. ben elini de opecektim buyuksun şurda toplamda 30 senelik üniversite eğitimi artı yılanlı sticker artı yılanlı kimlikle arabanı çektiremedik abi diyecektim ama döver diye korktum*
  • her yerde doktora olan ihtiyaçtan ileri gelen ihityaçtır. yadırganmamalıdır.
  • az önce facebook'ta aref ghafouri'nin gösteri yaparken kullandığı hileleri anlatan bir video izledim. adam 10 dakika, 25 saniye boyunca hileleri anlattı ve video'nun sonundaki saniyeleri de "tıpta uzmanlık sınavına hazırlanan meslektaşlarıma başarılar diliyorum" diyerek doldurdu. ne ihtiyaçmış arkadaş. zaman mekan dinlemiyor gerçekten.
  • bilinç altına işlenmiş olan "oglum okusun da doktor olsun" anne klişesinin gün yüzüne bilinçsizce çıkarılan halidir.
  • daha birinci sınıftaki öğrencilerde bile "ben artık doktor sayılırım!" havası varken okulu bitirmiş insanların sahip olmasına şaşırmadığım ihtiyaçtır. adamın hayatında başka başarısı yoksa, bir de etrafındakilerden "üstün insan" muamelesi görüyorsa ortaya çıkması kaçınılmaz.
  • (bkz: #38439758)

dün akşam yine beraberdik.

iyi top oynarım. sevenlerim bilirler.

neyse ceza alanı dışından çektiğim sert bir şut rakibimin karnında patlayınca pozisyonu bırakıp yanına gittim.

ben - hocam iyi misin, kusura bakma ters geldi.

doc - önemli değil ben doktorum.

iyi misin diye sorduk amk cevaba gel.
  • doktor olarak benim de rahatsız olduğum durum. keh keh keh.