şükela:  tümü | bugün
 • patch adams, the fugitive, city of angels, something the lord made gibi filmleri izleyip gaza gelen gençlere herşeyin amerikan filmlerindeki gibi olmadığını öğütlemesi gereken tavsiyelerdir.
 • tıp fakültesine ** girebilmek için öss'de alınması gereken puanı düşünürsek ve kişinin tüm sene yatarak o puanı alması ihtimalini göz ardı edersek "çalışın, öss'yi ipleyin" içerikli olması gereken tavsiyelerdir.
 • önce gidin bir devlet hastanesinde klinikte çalışan herhangi bir doktorla konuşun. sonra da sağlık ocağında rapor almak için uğradığınız pratisyenle. tıp fakültesini kazanmak, okuyup bitirmek türkiye'de doktorluk yapmanın yanında çok basit kalıyor malesef. bu meslek puanım tuttu kazandım, okudum demekle yapılacak bir meslek değil. herşeyden önce çok sevmek gerekiyor. hem mesleği, hem insanlar hem de hayatı...
 • er ile büyüyüp morali bozulan neslin aksine, nip tuck ve scrubs ile yetişen hevesli günümüz gençlerine verilmesi gereken, gerçekçi bilgilerden derlenmiş tavsiyeler olmalıdır:
  üniversiteyi kazanmak sorun olmasa bile, bitirmek sorun halini alabilir. zira mekandan mekana akanların arasında, çoğunlukla tıpta okuyan arkadaşlarınız yoktur.
  bir müddet sonra yaz tatili planları da yalan olmaya başlayacaktır.
  kitap kapağı açmadan sınava giren mühendis adaylarının aksine, sizin kitap kapağı açmadığınız gün sayısı nadir olacaktır.
  ve tus denilen şey, öss stresinden beterdir.
 • olmayın olarak özetlenebilecek tavsiyeler serisidir.
 • insanların başlarına gelen en kötü hallerde bile sağlık olsun dedikleri düşünülürse sağlık olabilmesi için önceden gözden geçirilmesi gereken listedir
  içindekiler:
  - önce insan olun
  - hastalarınızın da insan olduğunu unutmayın
  - eğer hastalarınıza insan gibi davranmayacaksanız yol yakınken vazgeçin baytar olun
  - hipokrat yeminini eğitimin sonunda değil meslek seçiminden önce okuyun
  - hiçbir cümleye "ben bunca yıl okudum..." diye başlamayın
  - bilin ki siz okumasanız o fakültede sizden 1 puan daha az alan biri okuyacaktı
  - bayramda ya da herkesin tatil yaptığı diğer zamanlarda çalışabilirsiniz, hazırlıklı olun
  - bayramda gelen hastalara "sizin yüzünüzden buradayım ve çalışıyorum" tavırları takınmayın. unutmayın ki hasta olmayı hiç kimse istemez.
  - kutsal bi mesleğe adım atacağınızın bilincinde olun ama unutmayın ki bu ülkede çok daha az paraya en az sizinki kadar önemli işleri yapan insanlar var.

  - insanın olduğu her yerde çalışmaya gönüllü olun çünkü hiçkimse doğacağı yeri seçme şansına sahip değil. siz de çalışmamak için elinizden geleni yaptığınız bir yerde dünyaya gelebilirdiniz

  edit:
  - ha bi de mümkünse yazacağınız reçeteleri hastalarınızın da okuyabileciği bi alfabe kullanarak yazın. (bkz: doktor yazısı)
 • nasil bir yoldan gececeklerinin farkinda olup bu iste iyi para var dememeleri: hic sinif tekrari yapmadan 6 yil egitim,tus, ya da usmle ilk alindiginda gecildigi varsayilir ise 4-6 sene uzmanlik, ilk seferde gecilemez ise doktorlara yonelik zorunlu hizmet uygulamasi kapsaminda 1-2 yil zorunlu hizmet. tus kazanilir uzmanlik yapilirsa daha onceden yapilmayan zorunlu hizmet kapsaminda 1-2 yil zorunlu hizmet. 18 yasinda girdiginizi dusunursek 28-32 yasinda tam anlamiyla bir doktor olabilmek.
  (not : erkeklere bonus olarak askerligi uzun donem doktor goreviyle yapmak..al burdan da 1,5 yil.)

  ayrica uzmanligi boyunca 1 - 1,5 milyar maasla gecinmek.