şükela:  tümü | bugün soru sor
  • türkiye'de mülakat(dolayısıyla referans) veya torpil olmadan yapılabilen nadir mesleklerden hekimlik. hakim, savcı olmak istersen referansın olmalı, öğretmen olmak için mülakatı geçmelisin, yüksek yerlerde tanıdığın yoksa akademisyenlik zor, avukatlık belli başlı kişilerin egemenliğinde, mezun olunca iyi bir yerde staj yapmak için birilerini tanıyacaksın,büro açsan çok para, eczacılar artık il merkezlerinde yeni mezunların eczane açmasını engellemiş diplomanız bir işe yaramıyor, taksi durağı desen çok para, esnaf olsan yandaş değilsen vergisi cezası var, en basitinden taşeron olup kadroya geçeyim desen akp ilçe başkanını tanıman gerekiyor. ya kardeşim bu doktorlardaki rahatlık kimde var. giriyorlar öss'ye alıyorlar birkaç puan. arkasından tus sınavı da adil. torpil yok, referans yok. sonra tekrar sınava giriyorlar yan dal diye bir şey. e onda da torpil yok. düşünebiliyor musun biz birileri bize destek çıksın diye yırtınırken adamlar kimseden destek görmeden bir yerlere geliyorlar. bu köylünün garibanın çocuğu doktor olup adam kesiliyor başımıza. ondan sonra böyle doktorlar çıkıyor piyasaya. mesleğini beğenmeyenler bence hemen gidip doktor olsun. çocuğunuzu falan da doktor yapın. ne de olsa torpile de gerek yok. en zoru bu değil mi türkiye de.
    doktor olmak için 100 tl yks harcı, 432 lira tus sınavı için, 300 tl de yan dal sınavı için toplarsan 832 tl'cik. üniversite desen 6 yıl gezip tozuyorsun, asistanlık 4-5 sene yan dal 3 sene, 13 sene de bitiyor. taşeron olmak için lise mezunu olsan 11 sene. 2 senecik fazla okuyor bu doktorlar. onların ki zorsa herkese zor.
    torpile zaten gerek yok, zeki ve çalışkansan ki, hepimiz öyleyiz ekşisözlükte zaten. hepimizin yapabileciği işe bu adamlar neden bu kadar maaş alıyorlar?