şükela:  tümü | bugün
  • doktorlara karşı olan sinir ve nefretin yanında sanıyorum ki devede kulak kalıyordur.
  • muhteşem sağlık sisteminin eleştirilemeyecek sonucudur, garip karşılanmamalı.
  • sürekli sistem ile ilgili problemleri doktora yıkan insanlara duyulan güzel duygu durumu. tırsın tabi.
  • "hastaya önce yumruk sonra bıçak" gibi manşetlerin sebebidir malesef.
    aa pardon lan o başkaydı di mi? (ara: yumruk bıçak)

herkes sakin memlekette bi doktorlar sinirli zaten.
  • özellikle sözünün kesildiğini hissettiği zamanlarda (aslında böyle bir şey yoktur, sadece sizin konuşma oranı/onun konuşma oranı %50 ve üstüne çıktığı zamanlarda sözünü kesmeseniz bile hafiften sinir damlacıkları terlemeye başlar. eğer onu sinirlendirmek istemiyorsanız daha az konuşmalı ve daha çok dinlemelisinizdir) farkedilen şeydir. biz normal insanların sinirlerinden biraz farklıdır, biraz geç anlarsınız. anladığınızda da iş işten geçmiş olabilir.

bütün buraya kadar yazdıklarım erkek doktorlar içindi.
    kadın doktorlarda durum biraz farklıdır:

- beyefendi, dalga mı geçiyorsunuz benimle! hem işerken penisimden kan geldi diyorsunuz hem de gelmeden 2 adet antibiyotik aldığınızı söylüyorsunuz! isterseniz değişelim diplomalarımızı haa!?
    - özür dilerim efendim. çok acil bir durum zannettim, öyle birden kırmızı falan görünce
    - e niye geldiniz o zaman? gelmeseyiniz doktora madem çok biliyorsunuz bay çok bilmiş?!?
    - haklısınız efendim, ben kalkayım izninizle
    - otur, ben izin vermeden de kalkma bir daha!
    - evet efendim

bu kısım da benim hayalimdeki diyalog:

- ne yapayım lan senin tıp diplomanı denyo karı. yazcaksan yaz bişeyler yoksa aha şuraya yatırır çatır çutur sikerim seni. (muayene yatağını göstererek)
    - waw, ilk defa böyle cesur bir karşılık veren oldu. gerçekten çok etkilendim. su çok güzel, gelsene
    - sen bişiiler al, ben üzerime rahat birşeyler alıp geliyorum
  • bademciklerim olmuş ceviz gibi. gittim kulak burun boğaza. açtım ağzımı hanımefendi bu dili bastırmak için kullanılan tahtadan ıvır vızırın adı neyse işte onunla bademciklerime değmeye çalışınca istem dışı öğürdüm zaten yutkunamıyorum baya kötü yani bademciklerim şöyle gelişti olay;

- ağzıma soktu o tahtayı öğğrrrrkrkk böhöhöhöhöh!!! (gözlerim yaşardı anında)
    - napıyorsun ?
    - ya sen nabıyosun asıl boğazıma kadar soksaydın?!
    - açarmısın !
    - açık!
  • doktorun yaşı arttıkça azalan şey. sinirlenecek şeyler azaldığı için değil; meslekte tecrübe kazandıkça, böyle insanlardan o kadar fazla olduğunu görüyorsun ki, tepki vererek hiç bir şey kazanmadığını ve kazandırmadığını; aksine kendini gerdiğini ve diğer hastalarına vermen gereken dikkatinin dağıldığını anlıyorsun. 7 senelik doktor ve buna tıp fakültesini eklersek 13 senedir işin içinde olan birisi olarak, eskiden çok sinirlendiğim şeylere artık sadece boş boş bakıyorum ki günümü etkilemesin.
    mesela nöbetçiyimdir; kemoterapi görmekte olduğu tipinden gayet belli; saçı yok kaşı yok ağzı maskeli bir çocuğu önden aldım diye davarın biri bağırır : 'sıra yok mu sıra, bu niye önden giriyor'
    şimdi böyle birşey yapmak için iflah olmaz bir o.ç. olmak lazım, herkes hemfikir olmalı
    eskiden verdiğim tepki: kime öncelik vereceğimi sana sormuyorum (kavga geliyor)
    (çünkü o sırada hasta çocuğun ailesi ile empati yapıyorum ve çok sinirleniyorum)
    şimdi verdiğim tepki: beyefendiyi dışarı alalım
  • nedense yaşça ileri doktorlarda oluyor .. göz muayenesinde başıma. geliyor olay ... camları takım çıkarıyor görüyor musun bu mu bu mu daha iyi bir şey değişmiyor diyorum bu mu. bu mu .. aynı gibi bilemedim .. ses tonundan sinirlendiğini anlaştırıyor. bizi gençler de anlamazsa nasıl iş yapacağız kolay bir soru soruyorum size görmüyor değilsiniz ya bu mu bu mu .. bu saatte size kolay bir soru soru soruyorum ( randevum perşembe günü 15:30 da)

önce bi kaç saniye gözlerine baktım .. sonra kalktım nazikçe koltuktan

teşekkürler. hayırlı mesailer memur bey diyerek çıktım .

izmir
    devlet hastahanesi
  • yemin ediyorum yersizdir
    sen ilacını yaz geç kullanmasın, hatta komşunun verdiği her şeyi yutsun, hazretlere kütükle vurdursun
    bırak mr da debelensin, randevusunu kaçırıp kavga etsin, rapor-sonuçlar çıkana kadar 10 kere hastaneye gitsin gelsin
    bırak ailede kanser öyküsü olduğu halde sigara mı içiyor, gebe olduğu halde tiroid ilaçlarını mı kullanmıyor, çocuğuna aşı mı yaptırmıyor
    b a n a n e u l a n b a n a n e
    50 yaşından sonra bi insana nasıl sıra olunacağını mı öğreteceğiz, odanın kapısına vurmak gerektiğini, nasıl konuşulacağını, içeride bir hasta mahremini anlatirken dalmamasi gerektiğini, kimsenin hakkını yiyemeyeceğini, işinin acil olmadığını biz mi öğreteceğiz bu avradını siktigimin comarlarina
    neyse sinirlenmiyorum