*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • lokantalarda yemeği pişiren aşçıdır,
  bulaşığı yıkayan komidir, sebzeleri tarlada yetiştiren çiftçidir ama müşteriden bahşişi hep garson alır. doktor ve pilotların da bundan farkı yok.

  doktor dediğin (yürüyen ego) tahlil ve testler olmadan teşhis falan koyamaz.

  peki kim yapar bu tahlilleri:biyolog ve kimyager.

  analiz ve görüntüleme cihazlarını kim yapar : fizikçi, yazılımcı, makine mühendisi, metalurji mühendisi, kimya mühendisi.

  teşhisten sonra gönderirler hastayı eczaneye. aldır oradan eczacı, biyolog, kimyagerlerin ürettiği ilaçları.

  ama ben cerrahım diyen olursa, kullandığı tüp setler ve aletlerin hepsi bir mühendislik harikasıdır. üretilen sterilizasyon kimyasalları ve medikal cihazları hiç saymıyorum bile.

  pilot dediğin şey ise en nihayetinde bir şofördür. giydiği kıyafetten, uçak lastiğinin compunduna, hidrolik sistemlerden, civataların yüzey işlemine kadar herşey mühendislerin başarısıdır.

  ayrıca gelişmiş olsun veya olmasın her milletten, doktor ve pilotların sayısının toplamı milyonları bulur. ancak bu mühendisliği üreten ülkelerin sayısı bir elin parmağını geçmez. bu mühendislerin sayısı da on bini geçmez.

  kısaca özetlersek, işin kaymağını yiyen pilot ve doktorlar, yarı tanrı gibi etrafta gezerken, asıl sanatı yapan mühendislerdir.

  edit: hele bir gelsin de ameliyat yapan, teşhis koyan ve uçak uçuran robotlar, ondan sonra tekrar görüşürüz bu konuyu. o zaman göreceksiniz mühendisliğin gücünü.
 • takim elbise ile yuzersen biyle oluyo demek ki ; bi daha mayo giy
 • arz talep meselesi, yuzbinlerce mühendis var ama binlerce pilot veya yuzbinlerce doktor yok yani bu ne demek ? sanat ya da zeka'lık bir durum söz konusu değil...

  edit: muhendis sayisi > ( doktor sayisi + pilot sayisi ) * 2
 • hani gerçek falan göremedik denilesi önerme.
  hayır bir gün biriniz doktor /pilot olup da alçak gönüllü tevazu sahibi olursa ,kendi gibi nesiller yetiştirip arkadaşlarına vs örnek olursa bu ego(!) biter o ayrı
  söz konusu 'ego'nun doktor /pilot lukla bir ilgisi yoktur
  nice hastalar gördüm egosu fitlerce yüksekte
  nice mühendisler görüyorsunuz güneş sistemini yarattığını iddia eden .
 • doktor bir işe yaramıyorsa neden gidiyorsun , pilot bir işe yaramıyorsa neden kendin uçmuyorsun diyeceğim demiyorum. kafa gitmiş abim zaten uçmuş, bu kafalar için hangi sigaralar içiliyor çok merak ediyorum.
 • bu yazıyı okuduktan sonra çoğu cerrah ameliyatlarını anestezisiz ve yalnızca sürbisa bıçakları kullanarak yapmaya karar verdi.
 • pilotları bilmem ama son zamanlarda açılan onlarca tıp fakültesi sayesinde, 5-10 yıl içinde verilecek mezunlar ile doktor sayısı tavan, nitelik taban yapar.
  ego falan da kalmaz
 • eski dönemleri bilmem ama sağlık politikaları mı cahillikten mi bilmem ama günümüzde doktor egosundan çok beyinsizleringüç egosu daha ağır basıyor. ne çok doktor dövme sevdalısı varmış kodumun ülkesinde..