*

şükela:  tümü | bugün
  • cogunlukla doktorayi bir lise gibi, bir universite gibi algilayan aile ve sulale buyukleri tarafindan sikca sorulan ve "ne diyeyim ben sana simdi, ne diyeyim? of allahim ya, niye gidip memur falan olmadim ben ya?" dedirten sorulardir. ya cevaplari yoktur, ya cevap "ne biliiim!"dir, ya da siz zaten o cevaplari bulmak icin kivraniyorsunuzdur.

sen kacinci sinifsin simdi?
    kac yil suruyor simdi bu doktora?
    ee? ne zaman bitiyo hayirlisiyla?
    ee? bitirince ne yapican?
    bitirince orda kalirsin sen simdi ha?
    sen simdi bu doktorayi bitirince ne olucan?
    tez konusu buldun mu?
    eee? tez konun ne bakalim?
    tezi soyle iki ayda falan yazarsin di mi? *
    tezin kac sayfa olmasi lazim?
    senin parani kim veriyo simdi?

bir de tez danismani tarfindan sorulan versiyonlari vardir, onlar da uyandirdiklari sucluluk duygusu sebebiyle sevilmezler.
    ayrica bkz: http://www.phdcomics.com/…cs/archive.php?comicid=47
  • - doktora yapinca doktor mu olucan sen?
    - kari kiz ortami nasil oralarda?
    - su eyalette bir arkadasim var yakin mi sana?
  • insani dumurdan duruma sokan sorulardir bunlar:
    -doktora ile phd'nin farki ne simdi? (amerikada okuyan bir ogrenci tarafindan sorulmustur)
  • - eheh senin için doktora veriyor diyorlar...
  • doktora ogrencisini sinir edip etmeyecegi cogu zaman ogrencinin o anki ruh haliyle ilgili olan sorulardir. ornegin, ogrenciye teorik olarak cikmasi gereken sonuclarin simulasyon sonuclariyla desteklendigi bir gunde rastlanir ve "doktora nasil gidiyor" diye sorulursa, sen sakrak bir sekilde "cok iyi gidiyor valla, yakinda biter bu tez" diye cevap verecektir. ama bir de bulunan sonuclarin hic birseye benzemedigi kabus bir gunde ayni soru sorulursa, doktora ogrencisinden ancak "hirrrr hirrrr" seklinde cevaplar alinabilir. bir de "xxx doktorasini coktan bitirdi, seninki daha neden bitmiyor?" seklindeki patavatsiz sorular vardir ki, bunlar da ruh hali falan bakmaz, sinir eder adami.
  • quantum hocasinin kiz ogrencilere sordugu ''siz burada ne ariyorsunuz?'' veya " siz niye gidip koca bulmuyorsunuz?'' sorulari.
  • matematikte doktora yapanlar için en korkuncu matematikçi olmayan biri tarafından sorulan "tez konun ne" sorusudur.

(bkz: nasıl anlatsam nerden başlasam)
  • aile bireylerinin usanmadan sordukları sorulardır :
    - napıyorsun
    - ders çalışıyorum
    - ne dersi
    - eee doktora yapıyorum ya
    - ne zaman bitcek bu senin okulun ya

aile bireylerinden yeni bir soru daha:
    cepten ararlar ve:
    - nerdesin
    - okuldayım
    - neden?
    - eee doktoraa!!!
    - ha offf usanmadın okuldan sende
  • - ofiste misin? (nerde olacagim?)
    - notlarin nasil evladim? (annee!! ayrica bkz: http://www.phdcomics.com/…s/archive.php?comicid=469 )
    - simdi sen psikoloji doktorasi yapinca deli doktoru mu olacaksin? (fizikte doktora yapmakta olan bu arkadasinizla gorusmeme kararinizi not almayi unutmayin)
  • yaz tatilin ne zaman baslayacak?