şükela:  tümü | bugün soru sor
 • karsilikli saygiyi gerektiren yol. ve fakat ayılığın rant sağladığı ülkelerde metastaz yapan nezaketsizligin meziyetten sayildigi saksaklandigi , milletvekillerinin bile herturlu kabaliginin, terbiyesizliginin yanina kar kaldigi ipini koparmis bir duzende zor cok zor ..
 • yurdum çocuklarını daha el kadar bebeyken doktor ile korkutmayarak başlanması gereken çözümdür. sen 1 yaşındaki, dünyadan bir bok anlamayan çocuğu bile doktorla, iğneyle, hastaneyle korkutursan ta ciğerine işlersin bu nefreti. eh ilerleyen zamanla birlikte kaldıramayacağı kadar stress ve bir miktar cahillik ve eser miktarda medeniyetsizlik de eklersen sonuç belli.

  "babam 105. kattan düşüp tüm kemiklerini kırdı, vay sen onu nasıl kurtaramazsın" diye doktora girişeceğine, doktorla beraber "beni neden doğru dürüst yetiştirmedin lan" diyerek babaya girişmesi daha mantıklı. yalnız babaya el kalkmaz bu arada, taş olursunuz. hatırlatayım. girişeceğinize çözüm olarak çocuklarınızı yetiştiğiniz gibi yetiştirmeyin mesela. en güzeli bu.
 • doktora şiddet uygulayanı etmeli tekdir ve tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir.
 • herkesin de doktorun tavrına bağladığı çözümdür. doktora şiddetin tek sebebi sanki doktorun hastalara sen diye hitap etmesi, egosunun yüksek olması falan. ulan madem öyle, memlekette hiç bir dolmuşçunun sağ kalmaması gerekir. bildiğin hayvan muamelesi yapan dolmuşçular var. buna ne diceksin?

  bu işin çözümü yok arkadaş. bizim toplumumuz şiddete eğilimli bir toplum. bir çok meslek grubundan insanlar mesleklerini icra ederken şiddete maruz kalabiliyor. ama bu doktorlar için biraz daha fazla oluyor sanırım. bunu da yaptıkları işin kritik olmasına, doğrudan insan hayatını etkiliyor olmasına bağlıyorum. şiddete zaten eğilimli bir adam -yani toplumumuzdaki tipik bir birey- , söz konusu kendi sağlığı veya bir yakınının hayatı olunca içindeki eğilim hemen gerçeğe dönüşüyor. olay bu. çözüm maalesef yok, ülkeyi terk etmek bence çözüm. ya sev ya terk et diyorlar zaten, terk edelim gitsin anasını satayım.

  not : doktor değilim.
 • herkes doktora yaparsa şiddetin kökten çözüleceği iddiası.

  (bkz: yanlış anlaşılan başlıklar)
 • akp hükümetinin ve onun temsil ettiği anlayışın zayıflamasıyla mümkündür.

  bu hükümet döneminde üniversite mezunu ve sayıca fazla devlet memurlarının hepsiyle güzelce uğraşıldı, uğraşılıyor; bunlar da öğretmenler, doktorlar ve askerler oluyor. yıllardır yapılan uygulamalara bakın: şikayet hatlarının reklamı yapılıyor 'bunları hemencecik şikayet edin' diye, özlük hakları umarsızca çiğneniyor, özellikle bu iş kollarında sendikal çalışmalar engelleniyor, atamalar ve yer değiştirmelerde çalışanın aleyhine bir sürü yönetmelik, genelge vb. mevzuat maddesi değiştiriliyor.

  çünkü bu hükümet ve bu anlayışın temel hedeflerinden birisi ve belki de en önemlisi, cumhuriyetten ve onu taşıyan eğitimli insanlardan intikam almak üzerine kurulu. bu taşıyıcılık işini en fazla yapan da subaylar olduğu için en fazla onlarla uğraşılıyor. ikinci olarak öğretmenlerle uğraşılıyor, çünkü akp iktidara geldiğinde en büyük sol sendikal güç eğitimcilerdeydi. daha sonra da inanılmaz stresli bir çalışma ortamı olan tıp çalışanlarıyla...

  'doktorlar da bunu hakediyor' diyenler; yazık... şiddete uğrayan bir insanı 'kaşındı o da' düşüncesiyle mi yargılayacaksınız? ne yaptı bu adamlar? gelen turistlere tecavüz edip öldürdü mü, otelde insan mı yaktı, gelen hastaları mı dövdü? bari susun da, sıra size susarak gelsin.

  çalıştığım ilde, bursa'da bir öğretmen arkadaş bir veli tarafından, mesai saatleri içinde sınıfından çıkarılıp dövüldü. gerekçe de çocuğunun düşük notu. sonuç ne mi? öğretmen arkadaşın tayini 'kendini korumasına yardımcı olmak için' samsun'a çıkarıldı.

  son on yılda bu mesleklere duyulan saygının ne kadar azaldığına bir bakın. cehalet, eğitimi ezmeye çalışıyor, onun üzerine çıkmaya çalışıyor. bunu da düşünceyle, üretimle, konuşarak, sanatla yapamayınca bildiğin dayakla yapmaya çalışıyor.
 • oncelikle, doktorlar, hemsireler ve hademeler, efendi olacak.

  hadi tamam doktorlarin havasi bir yere kadar da, gecenlerde hastanedeyiz, hademe gelip bana, hastamizin hic bir seyinden haberi bile yokken, oksijen tupsuz bizi odaya goturmek istiyor, yahu diyorum nefes alamiyor, yok sizin durumunuzun oksijensiklen veya oksijen tupuyle alakasi yok diyor, bizi katakulliye getirip postalamak istiyor. yok yahu oksijen lazim suydu buydu derken adama harbiden dalacaktim orada ki allah'dan(cc) sabrettim. e simdi kani kaynayan adama bunu yapsaydi kafasi kirilabilirdi bu hademenin.

  doktorlarin havasi demistim de, adamlar sanki ıngiliz kraliyet ailesi mensubu ki bu asistanlari da iceriyor. hastayla her sabah harcadiklari vakit 2-3 dakikayi gecmezken, doktorlar gelmeden once odaya hemsiresi hademesi surekli gelip, odayi tertipleyin, yastiginizi poflatin, etrafda su sisesi birakmayin diyip basimizin etini yediler.

  acil deki durumda daha beter,

  -doktora soruyoruz ne dusunuyorsun?
  +hic iste, 1-2 gun kalin diyor hastanede.
  -ne tedavi uygulanacak peki, ne oneriyorsunuz?
  +yapilacak bir sey yok, burada kalin o kadar.
  -yapilacak bir sey yoksa, bizi burada tutup eziyet etmenin anlami yok.
  +beyefendi, ben doktorum ve boyle dogru goruyorum, istemiyorsan kagidi imzalayip defolup gidebilirsin

  simdi doktorun dovulmesi veya daha beteri oldurulmesini hakli gostermez bu durum, ama hasta adamin tek derdi kendi hastaligidir veya ailesidir, sen simdi olum doseginde olan bir adama protokol uygulamak istersen, ters bir adam gelir veya akli dengesi bozuk bir adam denk gelir, ki bu akli dengesi bozuk adamlar oldukca fazla, doktor hademe tanimaz dalabilir yani.

  uzun lafin kisasi; herkes su hazreti doktor hademe ve hemsire nakaratlarini biraksa, sorunlar azalir.
 • çözemezsin! cünkü; dayağı sorun olarak görmüyor insanlar. bir şeyin çözülmesi için ortada problem olması lazım. sokaktaki insana sorun, nerdeyse "eeeah alıstık artık no problem" kıvamında çoğu. insanlar "tamam dayağa karşıyım ama" diyerek sonrasında çürütüyor fikrini. dayak hak etmiş oluyor yani kişi. hadi karşındaki tebiyesiz, saygısız çıktı senin deyiminle, illa dayak mı atman lazım. senin yaptığın ne peki? egonun fiziksel tatmini. doktor terbiyesiz, saygısızsa senin attığın dayakla mı düzelecek?

  ülkemde dayak olaylarını bu kadar destekleyen "ama hakketi " zihniyetindeki insanlar bol oldukça daha çoook duyarız "doktora, öğretmene, zanlıya, öğrenciye vs" dayak atıldı diye.bu olaylar münferit gibi görülüyor ama toplamda azımsanacak gibi değil.

  dayak yanlıları bir örgüt kursunlar, organize olsunlar rica ediyorum. sloganları da; "adam dövmeye bahane arıyoruz, sudan sebepler geliştirdik. haydi dayağa olsun." devlet organize olan dayak yanlılarını görünce bu işe el atar belki*
 • doktora şiddetin çözümünün doktorların "efendi" olması olduğunu söyleyenlerin doktorlar tarafından tedavi edilmemeleri ve zaman içerisinde yok olmaları, böylece geri kalan ve adam gibi sağlık hizmeti almak isteyen insanların mağdur olmamasıdır bu çözüm. ha, her meslekteki kadar olmakla beraber, işini kötü yapan doktorlar da vardır elbet ve bunlar en sıkı şekilde denetlenmeli ve gerekli görülürse cezalandırılmalıdırlar.

  ama iskiye fatura öderken el pençe divan duran, polisle işi olsa süt dökmüş kedi gibi yandan yandan yürüyen, hemen hiçbir konuda tepki koyamayan, her sene gidip aynı tür partilere oy atan malların "doktorlar efendi olsun da dayak yemesin" demeleri, asıl kendilerinin sopa ile uslanacağının işaretidir. söz konusu mallar, bu meslek grubunun da beline devlet tarafından silah verilse, görecekleri her türlü kötü muameleye razı olurlar.

  nereden mi biliyorum öyle olacağını? çünkü belinde resmi silah olan meslek grupları darbe yapınca gidip anayasaya %90ların üstünde evet oyu atanlar, zamanında polisten gördüğü her türlü kötü muameleye bayıla bayıla razı gelenler bugün "efendi olsun doktorlar da" diyenlerle aynı kişilerdir.
 • yarım gun fazla degil, sadece yarım gun ülke geneli iş bırakmak. komple ama bu sefer aciliyle falan. ya da yok lan acil çalışsın. tüm servis ve poliklinik hastalarına hicbir sey yapılmasın. o zaman görelim bakalım şiddeti. tabi ki normal şartlarda mumkun olan bir olay degil. ancak bahsedilen meslek grubunun elindeki imkanı göstermek adına faydalı olurdu sanırım. vay amina koyayım biz bunları bir daha öldürmeyelim anamız sikildi derdi insanlar o zaman.