şükela:  tümü | bugün
  • doktora tezini değerlendiren juri

3-5 kişiden oluşur. başta 3 kişi atanır, sonda 2 kişi daha eklenir.
  • en az bir tanesi bölüm dışından seçilerek oluşturulan doktara değerlendirme jurisi. jurinin seçilmesinden itibaren, sık aralıklarla onlara danışıp, tezle ilgili gelişmelerden haberdar edilmeleri, doktora öğrencisinin menfaatinedir. juri seçimi için tez konusunun belirlenmiş olması daha mantıklıdır. böylelikle juriden yardım olma oranı artabilir. diğer türlü, yalnızca savunma sırasında jürinin yüzü görülür.
  • tez izleme jürisine sonradan biri bölüm dışından olmak üzere iki kişi daha eklenerek oluşturulan jüridir. bol bol düz dıvara tırmanma teknikleri geliştirmenizde fayda vardır karşısına çıkmadan evvel zira içerde gerekecektir.
  • daha önlerine gitmeme çok olsa da, geçen gün rüyamda karşılarına çıkıyordum. "sen buna tez mi diyosun, ben bununla evimi temizlerim" surat ifadesi taşıyordu çoğu. bir tanesi de "mu ha ha" diye gülmek istiyordu, ama herhalde gülmek ciddiyeti bozacağından pis pis sırıtıyodu. içeriye girince güzel bir çizgi film yutkunuşu yaptım ve otururken sandalyeden düştüm. bunun üstüne pis pis sırıtan bana baktı ve "mu ha ha" dedi. utandım, uyandım.

[edit: yolladıktan sonra tekrar bi okudum da, ne manasız olmuş bu entry. neyse.]
  • doktora yeterlik sınavından geçtikten sonraki 6 ay içinde belirlenir. biri tez danışmanı, biri bölümden hoca, diğeri de bölüm dışından bir hoca olmak üzere 3 kişiden oluşan bir tez izleme jürisi kurulur. tez önerisi ve her 6 ayda bir verilen tez izleme raporları bu üç hocanın onayından geçer, onlara sunum yapılır. tez yazma işi bitirilip iş tezi savunmaya geldiğinde biri üniversite dışından olmak üzere iki kişi daha tez jürisine katılır ve tez savunması bu 5 hocaya yapılır. eğer öğrencinin iki tez danışmanı varsa tez jürisi 7 kişi olabilir, jüride ne kadar çok kişi varsa sorulabilecek soru miktarı o kadar artar ve yazık olur o zavallı öğrenciye.
  • eger bir tezin iki jurisi 9 yil boyunca birbirlerini yalanlayan yayinlar cikardiysa o tez dadindan yenmez. netekim o tez benim tezim. butun universiteyi davet etmeyi dusunuyorum savunmama, bir ihtimal boks maci havasinda gecer, birbirleriyle ugrasmaktan bana soru sormayi unutabilirler. veyahut birbirlerine kizip beni agir sorular altinda ezebilirler, bilmiyorum. bu ikisini davet etmek hocamin fikriydi.
    ayriyaten benim turk kulaklarim agir ingiliz aksanindan hafif etkilenmis hintli ingilizce aksani ve fransiz vurgulari tasiyan italyan aksanli ingilizce arasinda bir hayli zorlanabilir. allah sonumu hayretsin, bilemem belayi bile bile mi cekiyorum
  • sözlükteki doktora öğrencilerinin çoğunun ya önlerine henüz çıkmadığı ya da doktorayı verdikten sonra hiç umursamadıkları akademisyenler topluluğudur. şimdi, doktora tezi başlığında 61 entry olduğu gerçeği ile (a) askerlik yapmamak için doktora yapmak (16 entry), cv sağlam görünsün diye doktora yapmak (16 entry) (b)doktora tezi yazarken alkolik olmak, doktora tezi yazarken sıyıranlar, doktora yapmak öldürüyor (22 entry) gibi başlıkların mevcudiyetini birleştirdiğimizde, askerden kaçmak için veya cv sağlam görünsün diye doktora yapanların en az yarısının tez aşamasında doktorayı bıraktığını varsayarsak (diyelim 10 kişi bıraktı), toplam bir 10 kişinin de diğer başlıklarda olduğu gibi doktora yaparken sıyırdığını varsayarsak (ki sıyırmak tez sürecinde patalojik bir olgu sayılmaz), (doktora tezi başlığına entry girenlerin de en az üçte ikisinin doktora öğrencisi olduğu varsayımından hareket ederek) hiç değilse 40-20=20 kişinin doktora tez jürisi ile en az bir görüşmesi olmuş olması gerekir, ki sadece 7 yazar tarafından girilmiş 8 entry var. demek ki doktora öğrencisi olan sözlük yazarlarının tezi bitirme ihtimalleri hakikaten düşük oluyor ya da tez biter bitmez tezle ilgili entrylerden koşarak uzaklaşıyorlar, muhtemelen filmler, diziler, bira markaları veya mezelerle ilgili entrylere kucak açıyorlar. tezi enstitüye teslim etmiş olmakla birlikte tez jürisine yapacağım sunuyu simge boyutunda tutup detaylı entryler girdiğime göre benim tezim de bu düşük ihtimal kümesine girmeden önce jüriye girecek herkese başarılar diliyor ve kaçıyorum..

edit: doktorayı verdik çok şükür de, veremeye debilirmişiz yani. bu hesapla devlet bahçeli matematiğene falan girmişiz çaktırmadan.
  • teknik adam gibi strateji geliştirip, dengeli kurulmasını önerdiğim akademik kurul.
    şimdi zaten akademideki küsme geleneği gereği danışmanınız ve tez izleme komitesi üyelerinin küs olduğu birini listeye ekleyemezsiniz.
    ve akademide küslükler, saniyede bir gerçekleşen artçı depremler gibi hissettirmeden ve hızla şekil değiştirir.
    son aylarda, komite üyeleri dışında eklenecek 2 kişi hakkında düşünmeye başlarsınız.
    işte bu noktada stratejiniz:
    `hiçbir komite hocasının küs olmadığı ve aynı zamanda iyi kalpli iki insan`ı bulmak olmalıdır.
    evreniniz başlangıçta bir hayli büyükken, giderek küçülür.

bu jüri içinde illa ki iyi ve kötü polisler olacaktır.
    eğer tez danışmanınız "iyi" safına geçmemişse, kesinlikle jüriye girmemenizi tavsiye ederim.
    eğer tez danışmanınız artık tezinize inanmışsa, jüriye girebilirsiniz.
    kötü polislerin soru ve sorunlarına büyük ölçüde kendisi gerekli yanıt verecektir.
    ne kadar çok komite toplarsanız, jüriniz o kadar kolay geçer.
    ilgili yönetmelikte 7 komite diyorsa siz fazladan ara komiteler de ekleyin.
    benim 9 olmuştu.
    bu neye yarar?
    jüriye girdiğinizde büyük ölçüde komite üyesi olan 3 hocanın tezle ilgili eleştirilerini çoktan tamamlamış olmasına...
    böylece hesap vereceğiniz kişiler (büyük ölçüde) yeni katılan iki kişi olacaktır.
    bir de benim şunca yıllık yaşamımda gözüme bir saniye bile uyku girmeyen tek gece doktora tez jürisi öncesi oldu.
    nice mutlu, nice heyecanlı, nice korkunç olay yaşadım.
    ama hepsinde maksimum saat 02.30'da yatıp fosur fosur sabaha kadar uyudum.
    boru değil... 4 yıl lisans+ 2 ya da 3 yıl yüksek lisans + 5 ya da 6 yıl doktora...
    esasen bu jürinin karşısında tüm bunların toplamından sorumlu olarak çıkarsınız.

tabii ki soruların büyük bölümü teknik ve tezle ilgili.
    ama genel olarak gelebilecek olası sorular:
    - tezini yalnızca bir cümle ile özetle ("kuduz bir mikroptur" gibi bir sonuç bulun. mutlaka çok güçlü olsun. iyi yanıtlarsanız, büyük ölçüde atlattınız demektir)
    - 3 yıl öncesine geri dönersen tezini kurarken neyi değiştirirsin? (sınırlılıklarınız yardımcı olacaktır)
    başarılar
  • yarın öğlen karşısına çıkıp tezimi savunacağım jüridir.

eşim, büyük oğlum, ablam, annem, en yakınlarım ve iş arkadaşlarım da dahil olmak üzere hiç kimseye söylemedim yarın jürim olduğunu çünkü biliyorum ki hepsi stres olacak ve fakat, güya beni sakinleştirmek için konuşup farkına varmadan daha da gerecekler beni. jüriden sonra söyliycem herkese. tabi jüri bana bir sürpriz yapıp uzatma ya da ret vermezse.

şu anki ruh halim saçma sapan, elde fincan sarı kantaron çayı içiyorum sakinleşmek için. belki uyurum diye hem...

küçük oğluma söyledim bu arada yarın jürim olduğunu. pek anlayacak yaşta olmadığı için ilgi göstermedi, senden başkası bilmiyor sakın söyleme dedim, sorgulamadı hiç, tamam dedi ve gitti yattı az önce. çocuk olmak istiyorum şu an, tıpkı onun gibi, kafayı vurup yatayım, hiç yarını düşünmeyeyim.

offf, dile kolay, öncesiyle beraber 12 yıldır bilfiil okuyorum, yazıyorum. bir anne, eş ve çalışan bir kadın olarak ne zor geçti bu yıllar... yarın büyük gün, emeklerimin karşılığını alır ve derin bir nefes çekerim inşallah diye düşünüyorum.

yarın editlicem burayı, umarım o güzel haberle editlemek nasip olur...

edit: bitti, iletişim doktoruyum artık. darısı tez yazan herkesin başına.
    özelden mesaj atıp destek olan sevgili yazar arkadaşlarım çok teşekkürler; sağ olun, var olun.