*

• hiç sonu gelmeyecek bir iş için çabalıyor, çalışıyor hissini uyandıran, bilimsel orjinalliği olması gereken çalışma. (bkz: eşi benzeri yok) etrafta bu kadar doktor varken bilimin ne kadar orjinal olduğunu anlamanıza, sizin de tamamen orjinal* olmanıza yol açan eser.
  • saclarinizda dogal röfleye* neden olur. geceleri uyumadan önce ya$anan carpintilar da cabasi... "ne yapiyorum? ne icin bu ugra$?evlenip evimin cayuga'si mi olsam yoksa güneyde cafe mi acsam?" gibi sorulara yönlendirir insani. bilimsel orijinallik* arandigi icin daha bi kasarsiniz. dani$ikli gecici ölümdür bi nevî, sözün kisasi. bi de e$ dost akraba sorar durur: "cayuga, ne zaman veriyosun tezi?!" "size ne olm!!!!" diye baarmak gelir, yine de mahcup mahcup gülümsenerek "2004 mayis" denir. gel tezkere...
  • yıllarca kasılır falan da biteceği gün iple çekilir. sonra bitince sevinilir sanırsınız. hayatınız yeniden başlayacak, bütün planlarınızı gerçekleştireceksinizdir. heyhat koskoca bir boşluk...

(bkz: ne umdum ne buldum)
  • basindan sonuna kadar bitip bitmeyecegi muamma olan (ya da doktora yapan kisiye oyle gelen ), yogun bir birikim ve sabir gerektiren doktora 'nin son asamasi olarak nitelendirilebilecek akademik calisma.
  • akademik hayatın en önemli çalışması. bugüne kadar milyonlarca insanın işbu tezi yazmış, bitirmiş, güzelce savunmuş, binişini giymiş olması teselli vermez; siz yazamıyorsunuzdur işte, o kadardır.
  • tez bitmesi mumkun olmadiginda insani doktora dusuren sey
  • adıyla tamamen tezat oluşturacak şekilde tez bitmeyen ve tez bitmesi için uğraştıkça beynin sulanıp dönmesine neden olan, bitirdikten sonra bir de savunulması gereken kağıt üzerine yazılmış harf ve veriler sinsilesi.
  • doktoranın, kişinin inandığı ve sevdiği alanda yapılıyor olduğu varsayımından hareketle; okumalarının ve yazılmasının yoruculuğunun, bu deli akıl koşuşturması sonunda alınacak hazla giderilecek olduğunu düşündüğüm, tamamlandığında da, pratik faydaları bir kenara, yazarının kişisel tarihinde üretmiş olduğu en anlamlı ve güzel eserlerden biri olarak göreceğine inandığım çalışma. an itibariyle fiilen hayatımda ve ayrıca (bkz: inanmaya inanmak).
  • master tezinden farki, daha bir orijinal olmasi, simdiye kadar soylenmemis yeni bir seylerin soylenmesi bunlarin da soylenirken bir mantik cercevesine oturtulmasi ve okuyucunun ikna olmasi gerekmektedir. haa tabii bir de en az 150 sayfa (metin) olsun demisti benim hocam...
    offf........