şükela:  tümü | bugün
 • var olan hocaların ortalama olarak ne kadar tırt, doktora öğrencilerinin yüzde doksanının normal şartlar altında akademiyle hiçbir bağı olmaması gereken haytalar olduğu düşünüldüğünde çıkarılması gereken sonuç.

  bir de master tezine zor falan diyenler var. gerçekten insan hayret ediyor. sıkıldı iseniz bu işten kpss'ye falan girin arkadaş. bilim ciddili bir iştir. çalışma, motivasyon, olgunluk gerektirir. hayıflanacaksanız erkenden bırakın da, gelecek nesiller işini sevmeyen ve tembel hocalardan kurtulsun.
 • (bkz: peki)
 • konuya hakimseniz ve daha evvel 4 tane makale yazdıysanız 1 ayda olacak şeydir.
  (bkz: kendimden biliyorum)
  tabi konuya hakim olana kadar ve o 4 makaleyi yazana kadar ki sürede ananızdan emdiğiniz sütün burnunuzdan gelmesi cabası *
 • bu kaynaklara gore mumkun olan:

  - writing your dissertation in fifteen minutes a day: a guide to starting, revising, and finishing your doctoral thesis
  - complete your dissertation or thesis in two semesters or less
  - writing a dissertation for dummies
 • doğrudur. tez için arkaplanda yapılması gereken araştırma ve bunun sonuçları elinizde olduktan sonra, tez kolay.
 • doğru tesbit. uzmansanız eğer ve severek bilerek isteyerek doktora yapıyorsanız, zor değil hatta keyifli. araştırma yapmayı, kendini geliştirmeyi, ilerlemeyi, faydalı olmayı, zaman öldürmemeyi, diri kalmayı seven insanlar için gerekli bir adım bence doktora. tembelden zaten su isteme, istesen de zaten kendin al der.
 • türkiye'de yazılan doktora tezlerinin yüzde doksan dokuzunda özgün bir fikir olmadığı, sadece bol kaynak taramak, alıntı yapmaktan ibaret olduğu göz önünde bulundurulursa herkesin bildiği ama çoğunluğun söylemediği bir şeydir bu. doktora tezi yazanlar, ailelerini eş dostlarını terörize ederek boş beleş bir tez hamalı olduklarını örtbas etmeye çalışırlar, öyle geçer bu süreç.
 • akademik bilgiyi hocalara indirgeyen kafa önerisi.

  ben doktora tezimi hocalarim için yazmadım. akademik unvanın hakkını vermek için yazdım. hoca isterse hayvanat bahçesi müdürü olsun. ben akademik bir eylem yapıyorum. hocalar kotü de olsa o tez eni sonu kıymet bulur.
  ülkede durum bu. bir şeyin kalitesini sorgulamak için o seyin kalitesine inmeye gerek yok. kaliteyi belirleyen akademi fikrinin kendisidir. kötü akademikler gelir geçer ama akademi hep baki kalır.

  kısacası hiç kolay değildir. bir kere doktora tezi yazacak aşamaya gelmek kolay değildir. tez kolay olsun.