şükela:  tümü | bugün
 • başlığın haklılığı, haksızlığı bir yana başlığı açan yazarın da aslında öyle düşünmediğini ya da düşünüyorsa da mantık açısından doğru ifade etmediğini, gerekçelendirmediğini gösteren durum:

  "bilim ciddili bir iştir. çalışma, motivasyon, olgunluk gerektirir." demiş. çalışma, motivasyon ve olgunluk gerektiren bir şey kolay değildir. zaten kolay olmadığı için çalışma, olgunluk ve motivasyona ihtiyaç duyar.

  "hayıflanacaksanız erkenden bırakın da, gelecek nesiller işini sevmeyen ve tembel hocalardan kurtulsun." bu cümle de önceki cümlenin devamı olarak ele alındığında doktora tezinin (ya da doktoranın, ya da bilimin) doğası gereği kolay olmadığını, ancak buna sabredecek olanların devam etmesi gerektiğini öğütleyen bir cümle.

  yani, bu yazılandan doktora tezinin zor bir şey olmadığı anlamı çıkartılamaz. aksine kolay olmadığı anlaşılır.

  sonuç olarak, yazarın entryde yazdığı gerekçeyle konuyla ilgili bir başlık açılacaksa, bu başlık; doktora tezi yazmanın aslında zor bir şey olmaması değil, doktora tezi yazarken şikayet edilmemesi gerektiği gibi bir şey olmalıydı. ha bunun da haklılığı haksızlığı ayrıca tartışılır. ancak, öncelikle çelişkinin kaldırılması gerekir.
 • konuya hakimseniz ve daha evvel 4 tane makale yazdıysanız 1 ayda olacak şeydir.
  (bkz: kendimden biliyorum)
  tabi konuya hakim olana kadar ve o 4 makaleyi yazana kadar ki sürede ananızdan emdiğiniz sütün burnunuzdan gelmesi cabası *
 • türkiye'de yazılan doktora tezlerinin yüzde doksan dokuzunda özgün bir fikir olmadığı, sadece bol kaynak taramak, alıntı yapmaktan ibaret olduğu göz önünde bulundurulursa herkesin bildiği ama çoğunluğun söylemediği bir şeydir bu. doktora tezi yazanlar, ailelerini eş dostlarını terörize ederek boş beleş bir tez hamalı olduklarını örtbas etmeye çalışırlar, öyle geçer bu süreç.
 • hangi okulda yazdigina gore degisecek tespit.
 • doğrudur. tez için arkaplanda yapılması gereken araştırma ve bunun sonuçları elinizde olduktan sonra, tez kolay.
 • bir kac yuz sayfa, yaptigin her seyi he hesabi kitabi yazdigin tez yazmak son derece kolaydir.
  ama adam gibi 70 sayfa civari, az ve oz ama guclu bir tez yazmak cok zordur.

  ben mesela daha cok baslardayim, bir yandan bir rapor yaziyorum bulduklarimi unutmayayim, hesaplarimi anladigim seyleri vs, o rapor su anda 140 kusur sayfa. ama o raporun teze yansimasi asagi yukari 3 sayfa olur.

  sonucta tez, gunluk degildir buldugun anladigin her seyi deli gibi yazmassin, olayi tam nokta atisi bir sekilde verirsin.

  bu sekilde yazmak yani yuzlece sayfalik calismayi, yontup 3 e 4 e dusurup yazmak, baya zordur ama amacin yazmaktan ziyade bilim se kendinin reklami degil de buldugun isin reklamiysa ozaman neyi ekleyip cikaracagin vs cok belli oluyor o kadar da zor olmuyor.

  ayni zamanda evet tez 1 ayda yazilir, burda yilllarca arastirmani yaparsin, yuzlerce sayfa rapor tutarsin.sonra onun suyunu sikip teze cevirmek zaten bir ayi geciyorsa, tezi yazmaya basladiginda arastirma bitmemis her vida sikilasmamis demektir.
  zaten iyi tez bir aydan fazla zaman almamalidir.
  ve tez en son yazilir her sey biter sonucla vs . sonra onu gerizeakliya anlatir gibi anlatirsin.
 • tabi canim.. rezil bir doktora tezi, ve onay veren reziller.. hepsi bizde.

  (bkz: erzurum'da yazılan efsanevi doktora tezi)
 • mükemmel "iyi"nin düşmanıdır mottosuna hakimseniz doğru bir önermedir.