şükela:  tümü | bugün soru sor
 • başlığın haklılığı, haksızlığı bir yana başlığı açan yazarın da aslında öyle düşünmediğini ya da düşünüyorsa da mantık açısından doğru ifade etmediğini, gerekçelendirmediğini gösteren durum:

  "bilim ciddili bir iştir. çalışma, motivasyon, olgunluk gerektirir." demiş. çalışma, motivasyon ve olgunluk gerektiren bir şey kolay değildir. zaten kolay olmadığı için çalışma, olgunluk ve motivasyona ihtiyaç duyar.

  "hayıflanacaksanız erkenden bırakın da, gelecek nesiller işini sevmeyen ve tembel hocalardan kurtulsun." bu cümle de önceki cümlenin devamı olarak ele alındığında doktora tezinin (ya da doktoranın, ya da bilimin) doğası gereği kolay olmadığını, ancak buna sabredecek olanların devam etmesi gerektiğini öğütleyen bir cümle.

  yani, bu yazılandan doktora tezinin zor bir şey olmadığı anlamı çıkartılamaz. aksine kolay olmadığı anlaşılır.

  sonuç olarak, yazarın entryde yazdığı gerekçeyle konuyla ilgili bir başlık açılacaksa, bu başlık; doktora tezi yazmanın aslında zor bir şey olmaması değil, doktora tezi yazarken şikayet edilmemesi gerektiği gibi bir şey olmalıydı. ha bunun da haklılığı haksızlığı ayrıca tartışılır. ancak, öncelikle çelişkinin kaldırılması gerekir.
 • konuya hakimseniz ve daha evvel 4 tane makale yazdıysanız 1 ayda olacak şeydir.
  (bkz: kendimden biliyorum)
  tabi konuya hakim olana kadar ve o 4 makaleyi yazana kadar ki sürede ananızdan emdiğiniz sütün burnunuzdan gelmesi cabası *
 • türkiye'de yazılan doktora tezlerinin yüzde doksan dokuzunda özgün bir fikir olmadığı, sadece bol kaynak taramak, alıntı yapmaktan ibaret olduğu göz önünde bulundurulursa herkesin bildiği ama çoğunluğun söylemediği bir şeydir bu. doktora tezi yazanlar, ailelerini eş dostlarını terörize ederek boş beleş bir tez hamalı olduklarını örtbas etmeye çalışırlar, öyle geçer bu süreç.
 • hangi okulda yazdigina gore degisecek tespit.
 • doğrudur. tez için arkaplanda yapılması gereken araştırma ve bunun sonuçları elinizde olduktan sonra, tez kolay.
 • tabi canim.. rezil bir doktora tezi, ve onay veren reziller.. hepsi bizde.

  (bkz: erzurum'da yazılan efsanevi doktora tezi)
 • mükemmel "iyi"nin düşmanıdır mottosuna hakimseniz doğru bir önermedir.
 • (bkz: şeref menteşe)
  adamın iki doktorası(!) var, üç beş tane daha(!) yapmak istiyormuş. adam ayaklı einstein resmen.