şükela:  tümü | bugün
  • 1. evlenmeyin.
    2. evlilik gibi bir hata yapmışsanız çocuk yapmayın.
    3. çocuk yapmak gibi bir hata yapmışsanız ikinci çocuğu yapmayın.
    4. uykusuzluk yaşam biçiminiz olsun.
    5. arkadaşlarınızla veya ailenizle birlikteyken yaşadığınız güzel bir anda dahi "ya keşke gelmese miydim, iki makale okurdum şu zaman dahilinde" diye içinizi kemirecek kurtlara alışık olun.
    6. tez danışmanınızla görüşebilmek için kırk takla attıktan sonra karşısında dansözlük yapmaya hazır olun. ezilmek, hor görülmek karakteriniz olsun.
    6. eğer hala başlamadıysanız ==> yol daha yakınken vazgeçin...
  • sözlük hesabınızı kapatın gidin ders çalışın lan. herkes mi sosyoloji doktora tezi için yazarlık yapıyor amınakodumun yerinde?
  • hobi olarak yapacaksanız başlamayın, hobiniz fobiniz olur,

işime kariyerime faydası olur yükselirim diyorsanız yine başlamayın işinizden olursunuz,

yok illa akademi istiyorum diyorsanız şimdiden geçmiş olsun,

önceki maddelerde de detaylı olarak açıklandığı üzere, söz konusu gerekçeler bağlamında, literatürün bu konudaki....

bilmem anlatabildim mi.
  • doktora sıçmayın.

(bkz: kelime oyunu yaptığını zannetmek)
  • pek de iç açıcı olmayacağı kanaatinde olduğum tavsiyelerdir. bu kapıdan bir giren bir girmeyen pişman. girdin mi çıkması da bir o kadar zor, omzunda ağır bir yük, her nereye gidersen git peşinde. benzetmek gibi olmasın da (direk öyle aslında) bir nevi sevgili gibi, attığın adımda aklında o var, ilgilenirsen her şey yolunda gidiyor, ilgilenmezsen direk soğuyorsun yanından bile geçmek istemiyorsun. ders dönemi ayrı, araştırma süreci ayrı hele ki tez yazma aşaması ayrı. ben o tez aşamasında kıvranan bir kişiyim maalesef.

tamam çok karamsar yaklaşmış olabilirim, bu kadar karamsar olmaya gerek yok belki. ama arkadaş hakkaten bu ne çiledir ya saçlarımı beyazlattı ulan.

kolay bir süreç değil, iki kere düşünüp girmek gerek ve bir hocamın sözü "en iyi tez bitmiş tezdir." evet katılıyorum, bir hata yapıp benim gibi girmişseniz bu yola tezinizi bir an evvel yazmaya bakın. ve az bir şey de olsa dersten uzaklaştıysanız asla yaklaşmayın çünkü en az 4 sene günleriniz geceleriniz dersle, makaleyle, yazmakla, çizmekle geçecek.

edit: doktoram bitti, tezimi teslim edeli 5 ay oldu. rahatladım mı peki? tabii ki hayır, tez stresi bitti ancak asıl çile ondan sonra başlıyor. çünkü artık doktoralısın, hata yapmamalı ve sürekli üretim modunda olmalısın. en azından danışmanımın bana bakış açısı bu.
    anlayacağımız o ki, akademik hayat ömür boyu öğrencilik misali bir iş ve daha önce de yazdığım gibi dersten az bir şey bile olsa uzaklaşmışsanız iki kere düşünün.
  • göze alın, sonuna kadar.
    (bkz: tez götü)
  • yapmayın.

hadi yapmaya kalktınız diyelim. o zaman bırakacağınız yeri bilin.
  • kafa ütüleyecekseniz az ötede yapın şeklinde katkılayacağım tavsiyeler kümesi.
  • kadın hocalardan uzak durun, danışmanlığına girmeyin.