şükela:  tümü | bugün
 • bunun amerika gormu$ haline preliminary core denir, kisaca core da denir ki gercekten de kor. ilk sene sonunda verilir, field sinavina prequeldir. bazi labunya okullarda corelar eleyicidir, yani isterseniz butun dersleriniz top olsun bu sinavdan cakarsaniz kiciniza tekmeyi basip arkanizdan ki$neye ki$neye gulerler.
 • onkosullardan biri de üds'yi gecmis olmaktir. (bkz: turkiye)
 • kötü olan tarafaı sadece sizin konunuzla ilgili değil bütün bölümle ilgili soruların sorulmasıdır.
 • boyle sinavlar olmasa bu ogrenci kismisi kicini kaldirip calismaz. eskiden daha betermis latince ve yunanca kitap, hikaye, siir, guzelleme ezberletiyorlarmis bu unvanlari dagitmak icin. gunumuzde hicbir okul da sirf bu sinavdan dolayi ogrencisini postalamaz; ikinci bir sans hep vardir. zaten o saate gelen, uzerine o kadar yatirim yapilan ve daha da onemlisi akademide yer isgal eden doktor adayimiz bu sinavdan da kaliyorsa birakiniz kovsunlar birakiniz atsinlar. (bkz: doktora vermek)
 • bu sinavda yeterince parlak yanitlar verir, ne söylediğinizi bilir gibi konuşursaniz jüri üyelerinizden kadro teklifi almaniz bile olasidir yani....
 • sıkıntı cenderesi ile boşluk sarhoşluğu arasında ikamet etmekte olan imtihan. bence en olumlu yanı, herşeyi hallettiğini zanneden doktora öğrencisinin aslında ne kadar yetersiz olduğunu yüzüne vurmasıdır. sınavın kapsamı değil de hazırlık sürecidir bu vurma eyleminin faili.
  yetersizliğinin yeterince farkında oluşta yeterlilik sınavı.
 • artık lisans sonrasında yüksek lisans a gerek kalmadan doktoraya başlayabilme olanağı olduğundan daha bi anlam kazanan süzgeç...
 • zordur, lakin bazi kisiler askere gitmemek icin zoru basarir, derler ki zor diye birsey yoktur imkansiz zaman alir
 • daha ders asamasindayken bile, efsanevi “yeterlilik” anilari ile doktora yapan kisinin gozunu korkutan sinav. prosedur ayni olmasina ragmen, uygulama universiteler, fakulteler, bolumler arasi farklilik gosterir. amaci, size “doktor” unvanini kazandiracak (ama yazarken kan ter ve gozyasi dokturecek) tez oncesi, sectiginiz anabilim dalini kose bucak bilip bilmediginizi olcmektir. bunun da daha acisiz bir yolu yoktur sanirim…
 • bu aşamaya gelmiş kişi, o anabilim dalına ait maksimum krediyi almış ve derslerde başarılı olmuş demektir. juri üyelerinin ki muhtemelen bunlar tez juriniz de olacaktır, anasınıfından itibaren neler öğrendiğinizi sorabilecekleri, soruların çıkacağı konularla ilgili olarak herhangi bir kısıtlama olmayan sınav. tabi, fizikçiyseniz fizik konuları gelecektir. yazılı sınav ertesi yapılan sözlü sınav iğrençtir. siz bir o, bir bu duvara çarpmak suretiyle en az 1.5 saat hırpalarlar.

  "yüksek lisans tezinde konunuz neydi?" şeklinde yapılan girişten sonra ağzınızdan çıkan her kelimeden soru sorulabilen, kan ter içinde bırakan "master yapmış ama bakalım herşeyi biliyor mu bu" mantığı ile lise yıllarına kadar inen derin bir araştırma yapılır. 5 kişiden oluşan juri en az 4 soru sorar. sınavdan çıkınca kendinizi bir kuş gibi hafif hissedersiniz.

  ön şart olarak fakültenin belirlediği yabancı dil sınavından (kpds: 60, üds: 70 gibi) geçerli not almış olmanız gerekir. yabancı dil sınavını verene kadar, doktora yeterlilik sınavına giremezsiniz.

  doktora derslerinin en fazla 3 dönemde verilmek zorunda olduğu üniversitelerde bir sonraki dönem doktora yeterlilik sınavına girilir. bahar döneminde dersleri verirseniz, bir sonraki güz dönemine kadar çalışma imkanınız olur.