şükela:  tümü | bugün
 • sen doktorsun ya onun için araban çok temizdir çünkü doktorlar arabalarını temiz kullanırlar ve bunu herkes bilir onun için sen arabanı satarken bu yöntemi kullanırsın bu da klasik bir araba satma şeklidir
 • üzerinde doktor olduğuna dair amblem* bulunuyorsa kaçırılmaması gereken araba modeli. bu tür amblemli araçlar park yasağı olan yerlerden çekilmezler, ve hatta biraz oyunculukla hız cezası, alkol muayenesi gibi durumlara da mahruz kalmayabilirler.
 • gazete ilanlarinda "doktordan cok temiz" $eklinde bahsi gecen araba ce$idi.
  eger bahsi gecen doktor bevliye mutehassisi ise uzak durulmasi tavsiye olunur.
 • hele de plakası 34 dr....diye başlıyorsa sahip olduğunuzda birçok avantajı (ki bu avantajlar ne arabanın markası ile ne değeri ne de kullanıcısının zenginliği ve sosyal statüsü ile ölçülebilir) da birlikte kazanacağınız araba türü.
 • (bkz: satlık)
 • ikinci el araba satış ilanlarında arabanın değerini artırabilmek için " ben doktorum, arabaya temiz bakarım, altı yıl okudum kültürlüyüm, koskoca doktor oldum" demenin dik alasıdır. bunun nedeni ise 1960 lı yıllarda doktor, öğretmen, subay olmak nitelikli işlerdi, 1980-1990 yılları arasında ise öğretmenlik bu üçlüden ayrıldı.
  şimdiler de ise subay, doktor olmak bir halt etmiyor, bayan olmak daha avantajlıdır, araba satışlarında
 • kullanilmis araba konusunda arabanin kac kilometrede oldugu kadar soz konusu kilometrelerin nasil yapildigi da onemlidir. doktor olan kisinin arabayla gitse gitse evden hastaneye, hastaneden de eve gidip durdugu varsayilarak arabayi pek de o kadar yipratmayacagi dusunulur. bu acindan bakinca* satanin doktor olmasi ile avukat olmasi arasinda pek o kadar fark yoktur. ama kisi mesela bir aluminyum dograma ustasi ise, arabayla her bir seyi yapmis olabilir, ise cikmistir, abuk sabuk aletler, yukler tasimistir vs.
  alinacak arabanin doktordan satilik olmasinin saglayacagi bir diger avantaj ise, arabanin vakti zamaninda arizalanmasi ve/veya bazi parcalarinin degismesi gibi bir durum ortaya cikmissa eger, doktor kisinin buyuk ihtimalle paraya kiyip orjinal yedek parca almis olacagi yonundeki inanistir. kisi bir isportaci olsa, buyuk ihtimalle boyle bir sorun karsisinda kendisine en ucuza mal olacak cozum yolunu tercih eder, gerci doktorun da boyle bir yola basvurma ihtimalinin bulunmasina karsin, daha once bahsi gecen sekilde davranmasi beklenir. bu da, arabanin satin alan kisiye daha az problem cikartmasi anlamina gelir.
 • sorduk mu sorusunu beraberinde getiren ilanlardır. arabanın düzenli bakımı yapılmışsa yeterlidir. sıfatın önemi yoktur. önemli olan tek konu, arabaya bakmazsan afedersin eşşeğe döner. pilottan satılık araba da alabilirsin, mühendisden satılık araba da alabilirsin ne fark eder? doktorların sıfatlarını kullanmadan isimlerini direk söyledikleri bir cümle hiç duyulmuş mudur?