şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kan ağlayan ülke ekonomisinin ihtıyaç duyduğu ekonomi hamlesidir . allah aşkına ya o kadar maaş nelerine yetmiyor da bi de ek para alıyor bu doktorlar ?

  hem bunlar sırf döner sermayeden pay aldıkları için de etkili ilacı veren ilaç firmasının değil , daha çok para veren ilaç firmasının ilacını yazıyorlar bu yüzden .

  arkadaşlar biz sağlığımızı sokakta bulmadık ya bu ne ehli keyftir !
 • ülke ekonomisinin çökmesini doktor maaşına bağlayan yazar beyanı.

  (bkz: konuşmayacağım)
 • trol kalitesi iyice ayaga düstü lan, entrysini girdikten sonra 31 ceken ve dahi 31'ini direk sözlüge ceken ergen yazarlardan trol mü olur amk.
 • mümkün olmayan önerme.

  2001 yılında sağlık bakanlığı tarafından hayata geçirilen, sağlıkta değişim programı kapsamında açılacak şehir hastanelerinin hiç birinde, döner sermaye yoktur. döner sermaye diye adlandırılan gelir kalemi işletmeci şirketin karıdır, alınan kredilerin ilk yıllarda geri ödenmesi için kullanılması planlanmıştır. ek olarak hazırlanan finansal modellere göre de devletin sağladığı sağlık personeline işletmeci tarafından herhangi bir ekstra ücret ödenmesi öngörülmemiştir.

  peki durum böyle mi?

  tabii ki hayır.

  yeni açılan adana, mersin ve yozgat şehir hastanelerinde sistem, bu şekilde uygulanmaya başlanmış, döner sermayeden para alamayan sağlık personeli, sağlık bakanlığının verdiği ufacık maaş dolayısıyla isyan çıkarmış ve bilerek iş yavaşlatmışlardır. nasıl olsa az çalışsa da, çok çalışsa da aynı maaşı alacak.

  televizyonlarda ve yazılı medyada bas bas bağırılan garantiler dışında, işletmecinin sunacağı hizmetler içerisinde çok çeşitli ve ağır cezalar bulunmaktadır. örneğin 3 günden öteye mr randevusu veremiyorsunuz. 3 günden öteye mr randevusu vermeniz, yeterli yatırımı yapmamışsınız demektir. bu durumda da sağlık bakanlığı ceza kesmektedir.

  anlaşmanın detayını çok iyi bilen sağlık personeli, bilerek iş yavaşlatmıştır. örneğin hastanenizde müthiş bir mr çekimi talebi var. teknisyeniniz para alamadığı için işi yavaşlatıyor. normalde 2 mr cihazı bütün talebi karşılayabilecekken, teknisyenin işi yavaşlatması sebebi ile randevular iyice sıkışmaya başlıyor. sıkışan randevular 3 günden öteye geçtiği an, fantastik cezalarla karşılaşacağınız için hemen milyonlarca dolar değerinde yeni bir mr cihazı almanız gerekiyor. düşünsenize, bir teknisyene 3-4 bin tl az vermek için milyonlarca dolarlık cihaz almanız gerekiyor.

  bu şekilde ilerlemeyeceğini anlayan işletmeci, sağlık personeli ile masaya oturup, hastanenin karından bütün sağlık personeline döner sermaye benzeri ek ödeme yapmayı kabul etmiştir. sonuç olarak 3-5 fazla vermek milyon dolarlık cihazları almaktan daha karlı.

  bir çoğunun da 25 yıl bu şekilde işletileceğini düşünürseniz, önümüzdeki 25 yıl, şehir hastanelerinde çalışan sağlık personeli, döner sermayeden para almaya devam edecektir.