şükela:  tümü | bugün
  • özellikle plastik cerrahi uzmanı doktorlar başta olmak üzere, çoğu doktorda gözlemlediğim durumdur. gerçekten fenomen olmayı başarabilmiş ve işi dışında hiçbir şey paylaşmayan üç-beş doktor haricinde; bir gezgin, bir gurme edasıyla her gittiği yerden fotoğraf/hikaye paylaşımı yapan ve bunu yaparken de fenomen olmaya kasan birçok örneğini görebilirsiniz. tabi yeri gelmişken belirteyim, bunu yapmaya uğraşan (özellikle erkek) bir tane bile mühendise denk gelmedim.
  • kesinlikle hiç profesyonel bulmadığım meslektaşlarımın yaptığı saçmaklıktır. istanbul’da an itibariyle 450 plastik cerrah olması ve bunlara ek olarak bir bu kadar da burun estetiği yapan kulak burun boğaz hekimi olması sebebiyle sanırım bu insanların reklam yapmak dışında başka bir seçeneği bulunmamakta. instagram fenomeni diye o doktoru tercih eden halk da ayrı bir olay zaten...
  • insan fıtratı doktor olunca değişiyor mu? pastadan daha büyük dilimi koparmak için çoğu meslek adeta bir yırtıcı gibi av olması muhtemel herşeye saldırıyor. bunun için mızrak ve ok yerine haliyle instagram, facebook vb. kullanıyor.
  • piyasada fenomen olmayan bir iki isi kaldik sosyal medyada. bu ne arkadas interneti kestirecem. herkes mi unlu, herkes mi fenomen?
  • plastik cerrahların yada kbb uzmanlarının yaptığı estetik operasyonlarını paylaşması anlaşılabilir bir durum çünkü müşterisi * daha önce yaptığı işleri görmek isteyebilir.

ancak kadın doğum uzmanlarındaki fenomen olma, takipçi kasma arzusunu bende anlayamıyorum. inovasyonu en düşük mesleksin yüzyıllardır yöntemler aynı neyi farklı yapıyorsun arkadaş ayrıca ben hamile olsam aynı ultrasonla aynı işlemi yapıyorken sana yüksek visite ücreti vermem yada çok yoğun olan randevu almakta zorlandığım doktara gitmek istemem.

özel hayatını paylaşmak ise bambaşka bir konu, tanıdığım zar zor geçinen hatta asgari ücret alıp lüks yaşam algısı oluşturan kişiler varken(bkz: sahte instagram hayatları) kazanıyorsun ve mahremiyet kaygın yoksa millet meraklı zaten ne yaptığına paylaşsın arkadaş.
  • genelde amaç müşteri bulmaktır. plastik cerrah vb yaptığı işleri somut delillerle ortaya koyan branşlar bunu doğrudan bunun için yapar zaten. burun estetiği yapar ve koyar oraya "bakın bu gargamel'i fındık burun yaptım" der. sen de gider beni de düzelt dersin.

çocuk doktoru direkt oraya çözdüğü vakaları atamaz ama bir çocuğu öperken fotoğraf atar. altında da "çok ilgili bir doktor, bizim ufaklıkla sanki kendi çocuğu gibi ilgilendi" diye yorum girilir. sen de o doktoru seçersin çocuğun için. yoksa çoğu reynmen olmak için uğraşmıyor. dertleri para.
  • hiçbir titri olmayan vasat insanların fenomen olduğu bir platformda, sırf sahip olduğu “doktor” kimliği nedeni ile fenomen olmasını kolaylaştıracak büyük bir kesim varken, neden bunun ekmeğini yemesinler ki?

t: bazı branşlar için hasta potansiyelini artırabilecek uğraştır.
  • (bkz: dr.aydın) hariç de lan.
  • türkiye'de her zeki ama tip olarak ortalama erkeğin düştüğü yerde olmalarındandır.

dünyanın birçok yerinde bu durum var aslında, %80 %20 diye anılıyor. yani kızların %80 i %20 ye giren erkeklerle takılıyor. ortalama ya da az yakışıklı erkek %50 olmasına karşılık %50 bulması gerektiği yerde %10-20 buluyor, doyamıyor.

hele doktorluk gibi iyi mesleği varsa ve durumu iyiyse bu doyumsuzluğun giderilme ihtimali doğuyor. doktorlar da fırsatı kaçırmıyorlar.

kıza doyana kadar böyle sürer, sonradan evlenir yavaşça bırakırlar.

not: ekonomik boyutu da var elbette. ben gözlemlediğim genç doktorlardan bahsettim.