şükela:  tümü | bugün
 • son 10 tus(tıpta uzmanlık sınavı)'ta kendini iyice belli etmiş bir durumdur. bu sınavda mezun olmuş tıp fakültesi öğrencileri puanına göre uzmanlık tercihlerini yapıyorlar. artık tıp doktorları uzmanlık olarak daha az hasta ile karşılaştıkları branşları yazıyorlar. evet yazılı sınavlar çok belirleyici olmayabilir ama yine de bu kadar özveri ile çalışan sınavda derece yapan çoğu kişi böyle düşünüyor. cerrahi branşları ise istedikleri bölümleri kazanamamış, çalışmaya vakit bulamamış kişiler seçmeye başlıyor( idealleri doğrultusunda tercih etmiş nadir doktorları tenzih ederim). hatta daha kötüsü bazı hastanelerde cerrahi branşları hiç yazan olmuyor. ilerde iyi cerrah bulmamız hatta cerrah bulmamız imkansız hale gelebilir. aşağıda tus'ta en yüksek puan alan doktorların tercih ortalamaları sıralanmış. bu tabloyu yabancı arkadaşlara gösterdiklerimde inanamadılar. beyin cerrahisi, kalp damar cerrahisi gibi efsane bölümlerin kendi ülkelerinde birinci sırada olduğunu belirttiler.
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  "doktorlar, artık tus'ta cerrahi branşları değil dermatoloji gibi risksiz branşları tercih ediyor. sağlık bakanı fahrettin koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, doktorların tus'ta ilk sırada dermatolojiyi son sırada ise beyin cerrahisini tercih ettiğine dikkat çekerek bu sorunun üzerinde düşünülmesi gerektiğini belirtmişti."
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  "1. sırada tercih edilen: dermatoloji.
  2. sırada tercih edilen: plastik cerrahi.
  3. sırada tercih edilen: radyoloji.
  4. sırada tercih edilen: radyasyon onkolojisi.
  5. sırada tercih edilen: göz,
  6. sırada tercih edilen: çocuk psikiyatrisi,
  7. sırada tercih edilen: fizik tedavi,
  8. sırada tercih edilen: tıbbi genetik,
  9. sırada tercih edilen: kulak burun boğaz,
  10. sırada tercih edilen: psikiyatri,
  11. sırada tercih edilen: spor hekimliği,
  12. sırada tercih edilen: nükleer tıp,
  .....
  ....
  25. sırada tercih edilen: kalp damar cerrahisi,
  26. sırada tercih edilen: kadın doğum,
  27. sırada tercih edilen: çocuk hastalıkları ,
  28. sırada tercih edilen: aile hekimliği
  29. sırada tercih edilen: genel cerrahi
  30. sırada tercih edilen: beyin cerrahisi
  31. sırada tercih edilen: çocuk cerrahisi
  32. sırada tercih edilen: acil tıp
  33. sırada tercih edilen: göğüs cerrahisi"

  bu konuda bir çok yerden açıklama var ama bir tanesini yazmış olayım.
  kaynak

  edit: çaylaklardan sınavda yüksek başarı kazandıkları halde neden ideallerindeki bölümleri seçmedikleri ile ilgili mesajlar geliyor. burda yazılan çoğu tespitlere uyuyor. ayrıca tusun belirleyiciliği ile ilgili şüphelerim olduğunu zaten söylemiştim. fakat şu an elimizdeki filtreleme yöntemi bu sınav. umarım daha etkin yöntemler çıkar ve umarım idealleri cerrahi olanlar da bu amaca bu filtrelerden geçerek gelirler.

  edit 2: sağlık sistemiyle ilgili bir başka sorun
  (bkz: hastalara 3 dakikada bir randevu veren sistem)
 • para-emek ilişkisindeki dengesizlik. daha rahat yapabileceği bir branşta benzer paralar kazanacaksa neden daha zor bir bölümde çalışmak için uğraşsın?
 • ülkemizde doktora saygı pek mevcut olmadığı için çok normal olan durum. özellikle başlıkta bahsedilen cerrahilerde hastayla daha fazla haşır neşir olunuyor. problem haşır neşirlikten ziyade hastaların ve özellikle hasta yakınlarının doktora karşı olan tutumu. mesela ölüm riski olan bir ameliyata giren hasta yakınları genelde şu sıkıntılı düşünceye sahip oluyor: "sağ çıkarsa allah yaşattı, sağ çıkamazsa doktor öldürdü". hayır kardeşim doktor elinden geleni yaptı ama yetmedi demek ki. doktorlara saygı arttıkça, cerrahlar canlarının güvenliği konusunda endişe duymadıkça cerrahiye yönelim bu kadar az olmayacaktır diye düşünüyorum
 • bize ne bundan aq dedirten durum. kontenjanlar boş değil sonuçta daha az puan alan insan giriyor zaten doktor olmuş birisi belirli bir başarı elde etmiştir belki tusta daha az alan adam daha yetenekli ?

  sürekli zırlamayın artık aynı konuya maruz kalıp duruyoruz bize ne aq.
 • " cerrahi branşları ise istediği bölümü kazanamamış, çalışmaya vakit bulamamış doktorlar tercih ediyor"
  evet çünkü bütün doktorların tek hayali dermatolog olmaktır.
  cerrahi branş isteyen bir doktora dermatolojiyi, ftr yi, psikiyatriyi bedava versen de istemez.
  genel cerrah olmak isteyen adamın da tutup tus gibi neyi ölçtüğü belli olmayan bir sinavdan 70 almak için kendini paralayacak hali yok.
  cerrah olmak istemeyen bi doktor da cerrahi branşı "mecburiyetten" yazmaz. yazsa da 3-5 aya istifa eder zaten. cerrah olmak istemeyen ve istediği yüksek puanlı bölümleri de kazanamayan, aile hekimligine yogunlaşır.
  yani kimse açıkta kalmıyayım diye kalp damar, beyin cerrahisi yazmiyo. bunu yazıp bunun çilesini cekenler zaten idealist olanlar.
  o yüzden "çok azı idealist olanları dışarıda tutuyorum" demek yanlış.
  bugünün türkiyesinde bu şartlarda cerrahi yazan zaten idealisttir.
 • (#87319310) kendi bakanın açıklama yapıyor, tabipler odası açıklama yapıyor, dediğin şey “bize ne amk...”. götünle okuduğun için de tüm kontenjanların bir şekilde dolduğunu sanırsın tabi. özellikle göğüs cerrahisinde, beyin cerrahisinde ve kalp damar cerrahisinde boş kalan bir çok kontenjan var. ösym'nin ek kontenjan tablosunu inceleyebilirsin. dünyada derece ile alınan bu branşların senin ülkende bırak ilk üçe girmesi, boş kalması rahatsız edici değil mi?
 • risk ve para doğru orantılı olursa görürsünüz değişimi malesef bizim millet adalet bilmez ve de kolayci olduğu için geleceğimiz karanlık
 • şaşılacak bir şey değildir.

  (bkz: defansif tıp)

  tus'a girdikten sonra puanlar açıklanana ve yerleştirmeler yapılana kadar mecburi hizmete gittim. pratisyen hekim olarak acil serviste çalışırken dahiliye polikliniğine sıra bulamadığı için acile başvurup kendisini dahiliye'ye yönlendirmemi isteyen bir hastayı geri çevirmem nedeniyle hasta yakını tarafından darp edildim. 2 yıl süren beyaz kod davası sonucunda hasta yakınına 2000tl gibi bir ceza verildi. daha doğrusu verilen ceza ertelendi ama mahkeme masrafları falan o kadar tutuyordu yanlış hatırlamıyorsam. belki hala yaşadığı yerde doktorlara saldırmaya devam ediyordur. parasını verdikten sonra yapabiliyor sonuçta. her neyse; fakültede 5 sene boyunca kardiyoloji isteyip intörnlükte ve mecburi hizmet yaptığım 4 ay boyunca gördüklerimden dolayı siyami ersek ve koşuyolu kardiyoloji'ye girebilecekken radyoloji tercih ettim. çok memnunum.
 • sistemin dinamitidir. artık basit ameliyatlar için ev araba satacaksınız. nedenlerini uzun uzun anlatırdım ama artık sıkıldım ve duvara konuşmak istemiyorum. abd sağlık sistemi ve oradaki sorunları okuyun merak eden olursa. oranın aynısı bir sistem geliyor. dünya'da 74. olan sağlık sistemidir bu arada..