şükela:  tümü | bugün
  • bu başlığı açan dalyarak * için ben kürekle ağzının ortasına yapıştırma seçimini uygun görüyorum.
  • düzeltme.

kibariye canavarıisimli yazarın açtığı, içeriğinde küfürler savurduğu, şiddeti alkışladığı ve sonra kaçtığı başlık.

türkiye'nin ünlü kolorektal cerrahlarından biri saldırıya uğradı. hem de pek yakında. kendi hastaları da değildi. (nasıl içselleştirdiysem kendi hasta yakınları olsa hak etmiş olacak ya) hastane içinde farklı bir bölümün hasta yakınları çetevari davranırken ve hastane malına zarar verirken, uyarmaya çalışan yaşlı ve onurlu cerrahımızın uzuvlarında kırıklar oluştu.

hasta yakınları sivil giyindiği için "doktor olduğunu" bilmiyorduk dediler. yani saldırdıkları sen, ben ve herhangi bir doğru da, duran da olabilirdi.

ilgili üç kişi hayati tehlike yarattıkları için tutuklandılar.

"diğer hasta yakınları" kıç yalamaya, özürler dilemeye ve cezayı vb indiririz belki diye timsah gözyaşları eşliğinde ağlaşmaya geldiklerinde ağızlarından kaçırdılar.

"sizin böyle şeyleri alışık olmanız lazım, niye abartıyorsunuz."

yaklaşık üç ay sürdü abimizin geri gelmesi... bu süre de takipli hastaları, neoadjuvan alan(ameliyat öncesi tümör küçültme için ilaç/kemoterapi, radyoterapi) vb alan hastaları güvendikleri/kendi doktorlarına tedavi olamadılar.

saldırganları çılgın güzel bir ceza ve ayrıca elbette tazminat davaları bekliyor.

neyse konumuza dönelim diyerekten başlığı açan hocamıza dönebilirdim ama eğitim gerçekten kendisine bırakılamayacak kadar önemli. gelecek nesilleri emanet ettiğin kişilerin böyle başlıklar açabilmesi. haklısınız.

(bkz: #70208870)

(bkz: #46736682)
  • aracı tehlikeli bir şekilde süren minibüs şoförüne, işini bastan sağma yapan ustaya, sizi sertçe uyaran polis memuruna dayak atar mısınız. hiç sanmıyorum. doktor, öğretmen gibi daha eğitimli insanlara dayak atmak kolay bir şeydir.(helede bire karşı beş veya onar kişiyseniz.) ama beden işi yapan birisine bulaşmak kolay değildir. birde yakınında yardıma koşacak çevresi varsa, siz hayatınızın dayağını yersiniz.
  • aradan 3 yıl geçmiş. bir şeyleri açıklama ihtiyacı hissettim.

kendim de bir kamu çalışanıyım. öğretmenim. normalde doktorlarla hiçbir sorunum yoktur. zaten hastaneye pek gitmem çok şükür.

başımdan birkaç hadise geçti ve o gün o yüzden bu başlığı açtım.

üslup olarak hoş değil ama olaya hasta açısından da bakmalı ve her doktorun aynı olmadığını kabul etmelisiniz.

emin olun öğretmen camiasında da selam vermek bile istemediğim boş beleş tipler var.

neyse bende doktor antipatisini yaratan olaylara geleyim.

bundan yıllar önce doktora muayene olmam gerekti. odaya girdim. odada 2-3 doktor vardı ve sohbet ediyorlardı. ben hasta mahremiyetine dayanarak doktorların odadan çıkmalarını istedim. (ortada paravan da yoktu sanırım.) hasta olarak hakkım var çünkü.

(3.madde şöyle diyor: klinik görüşmeler, muayene, işlem/tedavi, görüntüleme ve hasta transferi işlemlerinde, hasta hakları yönetmeliği'nde öngörülen ilkelere uygun davranılması)

o an doktorlardan biri de pis pis sırıtarak, hmm peki falan dedi. sonra başka bişey daha dedi ama hatırlamıyorum.

şimdi hastaya saygı göstermeyen bir doktora ben saygı göstermek zorunda mıyım?

hayır değilim.

başımdan geçen ikinci bir olay da şu:
    eşimle birlikte nöroloji servisine gittik. o dönem psikolojik olarak çok kötü durumdaydı. çünkü 1 sene önce doğu'nun en ücra köylerinden birinde her türlü tehlikeye ve tehdite açık durumda görev yapmıştı. elektriğin sık sık kesildiği, internetin ve mobil şebekenin olmadığı bir köy lojmanı düşünün.

işte bu ortamdan kaynaklanan sorunlardan dolayı nörolojiye gittik. film çekildi falan. doktorla görüşmemizde yine saygısız üslupsuz bir tip "tamam tamam bizlik bir şey yok sizin sorun psikolojik" dedi. ama böyle bir üslup yok. benim sinirlerim tepeme çıktı. kusura bakmayın ama 8 sene okuyup hasta psikolojisinden bu kadar bihabersen çok yazık sana.

işte bu ülkede işini böyle özensizce yapan bu iki doktor yüzünden bu başlığı açtım. üslubum çok yanlış olabilir ama kimse bunları boşu boşuna yazmaz troll değilse.

ben okuluma gelen en vasat ve en ahlaksız öğrencimin velisine dahi bu şekilde davranmıyorum. okulda en yoğun günümde olsam dahi. gerekirse 10 dakikalık tenefüsümü harcayıp o veliyle görüşüyorum.

kibirli kibirli davranıp veli olarak sizle ilgilenmesem ne hissedersiniz?

tüm bu yazdıklarıma samimi şekilde bir cevap bulun ve sonra benim mahlas altıma nefret saçın.

ben doktorlara uzatılan her türlü ele sonuna kadar karşıyım. bunu normalleştirme amacım asla olamaz.

herkes işini iyi yapacak. hangi meslek olursa olsun. önce mesleğe ve insana saygı...

unvan ve maaş daha sonra geliyor....

edit:

son olarak, işini yapan doktorlarımızdan özür diliyorum.
  • (bkz: şehitkamil hastanesi'ne 100 kişinin saldırması)

sözlükte öğretmen olduğunu öğrendiğimiz yazarlar böyle başlıklar açarsa öğrencileri neler yapmaz. üzücü.

(bkz: kibariye canavarı)

tanım; saldırgan zavallı bir cahilin sayıklamaları.